• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Serbija turi rinktis: R. Mladičius arba narystė ES

2004 metų rudenį Serbijos sostinėje Belgrade esančioje Topciderio karinėje bazėje ant grindų buvo rasti dviejų karių kūnai. Tyrėjai skubiai pareiškė, kad Draganas Jakovljevičius ir Draženas Milavanovičius susikivirčijo budėjimo poste. Tuomet vienas iš vyrų pakėlė ginklą prieš savo kolegą, o po to nusišovė pats.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau D. Jakovljevičiaus tėvas Jarko, ūkininkas iš šiaurės vakaruose esančio Sabačo miestelio, praleido 5 metus narpliodamas neatitikimus tarp oficialių tyrėjų ataskaitų ir jiems prieštaraujančių privačių liudijimų.

REKLAMA

Dabar jis teigia, kad pokalbis su su bazėje esančios kavinės darbuotoju, dirbusiu tą lemtingą naktį, įtikino jį, kad abu jaunuoliai buvo nušauti trečiosios pusės. Galimas dalykas, kad taip pasielgta siekiant apsaugoti bazėje tuomet besilankiusio itin slapto svečio tapatybę.

J. Jakovljevičius teigia, kad vienas iš kavinės darbininkų jam pasakė: „Aš buvau padavėjas. Ten buvo rengiamas vakarėlis. Ratko Mladičius laisvai visur vaikščiojo. Jis tai užeidavo, tai išeidavo iš brigados štabo būstinės“.

REKLAMA
REKLAMA

Visa tai vyko kaip tik tuo metu, kai Belgradas tarptautinės bendruomenės buvo itin spaudžiamas bendradarbiauti su Hagos karo nusikaltimų tribunolu.

R. Mladičius, kuris vadovaudamas Bosnijos serbų karinėms pajėgoms buvo laikomas atsakingu už kai kuriuos pačius žiauriausius 1992-1995 metais vykusio Bosnijos karo veiksmus, tribunolo yra kaltinamas genocidu ir nusikaltimais žmogiškumui. Tačiau, nepaisant to, kad dažnai būdavo pastebimas tai Belgrade, tai kur kitur, sulaikymo jis nuolatos išvengdavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Jakovljevičius teigia, kad jo sūnus ir D. Milavanovičius buvo nužudyti tuo metu, kai kariuomenės elite vis didėjo nesutarimai. Jis įtaria, kad dviejų karių nužudymas žymėjo tą momentą, kai Serbija labiausiai priartėjo prie to, kad pripažintų, jog R. Mladičius mėgaujasi ypatinga specialiųjų tarnybų apsauga.

REKLAMA

„Aš negaliu net įsivaizduoti, ką jie išgyveno. Jie veikiausiai žinojo daug apie tai, kas vyksta. Veikiausiai jie net matė kažką“ - teigia J. Jakovljevičius.

Patenkinant Hagą

Šiandien, kai Serbija oficialiai jau padavė prašymą dėl narystės Europos Sąjungoje, daugelis klausia, ar Balkanų valstybė pagaliau atiduos R. Mladičių Hagos tribunolui prabėgus daugiau nei 14 metų nuo to laiko, kai buvo pateikti kaltinimai.

REKLAMA

Serbijos prezidentas Borisas Tadičius, antradienį kalbėdamas per Švedijos sostinėje Stokholme surengtą spaudos konferenciją, pareiškė, kad jo šalis darys viską, kad sulaikytų likusius du Hagos ieškomus karo nusikaltėlius, įskaitant ir R. Mladičių. „Jei jie yra Serbijos žemėje, jie bus suimti. Tai – mūsų įsipareigojimas“ - teigė prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B. Tadičius teigė, kad jo vyriausybė dės visas pastangas, kad būtų suimtas R. Mladičius ir kitas ieškomas karo nusikaltėlis Goranas Hadžičius. Kada tai įvyks, Serbijos prezidento teigimu, yra hipotetinis klausimas. „Tačiau mes darome viską, kad būtų juos įmanoma sugauti rytoj“ - teigė B. Tadičius.

REKLAMA

Tačiau, jei vis dar yra likę abejonių, kad Serbijos pareigūnai yra fiziškai nepajėgūs susekti R. Mladičiaus, kaip kad jie dažnai teigia, šias abejones visiškai išsklaidė praėjusiais metais įvykdytas Radovano Karadžičiaus areštas. R. Karadžičius, prisidengdamas suklastota tapatybe, be jokių suvaržymų mėgavosi laisve.

REKLAMA

Šiandien tokie Serbijos pareigūnai kaip karo nusikaltimų prokuroras Vladimiras Vukčevičius teigia įtariantys, kad R. Mladičius elgiasi daugmaž panašiai.

„Aš turėjau savų įtarimų, paremtų tam tikrais išaiškėjusiais faktais, kad jis slepiasi Serbijoje. Tačiau negalima šio teiginio priimti kaip garantuoto“ - teigia V. Vukčevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai mano, kad R. Mladičius bus didžiulė kliūtis Serbijai derantis dėl narystės ES. Kai kurios ES šalys, ypač Olandija, nuolatos blokuoja įvairias iniciatyvas, susijusias su Serbija, vien todėl, kad Belgradas pilnai nebendradarbiauja su Hagos karo nusikaltimų tribunolu.

Neseniai Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos užsakymu atlikta apklausa parodė, kad 64 proc. nepritaria R. Mladičiaus areštui. 56 proc. serbų teigia, kad R. Mladičius yra nekaltas dėl Hagos tribunolo jam inkriminuojamų kaltinimų, o net 72 proc. apklaustųjų teigė turintys neigiamą nuomonę apie Hagos tribunolą.

REKLAMA

Slaptosios tarnybos

Tačiau bent jau oficialiame lygmenyje Serbijoje pastaruoju metu pastebimi pokyčiai. Serbijos nacionalinės tarybos dėl bendradarbiavimo su Hagos tribunolu prezidentas Rasimas Ljajičius pareiškė pasitrauksiantis iš savo posto, jei R. Mladičius nebus suimtas iki naujųjų metų.

REKLAMA

Toks pareiškimas sudarė įspūdį, kad R. Ljajičius ir jo kolegos žino, kur maždaug slapstosi R. Mladičius ir kad jis gali būti netrukus sulaikytas. Tačiau situaciją gerai išmanantys stebėtojai abejoja, ar Serbijos pareigūnai galėjo prasiskverbti pro apsaugą, kurią R. Mladičiui suteikė Serbijos slaptoji policija.

REKLAMA
REKLAMA

Buvusio Serbijos užsienio reikalų ministro Vuko Draškovičiaus žmona Danica Draškovič praleido metus tyrinėdama slaptąsias tarnybas, kurios lieka praktiškai nereformuotos nuo pat Slobodano Miloševičiaus valdymo laikų.

D. Draškovič brolis, opozicijos politikas Veselinas Boškovičius, žuvo mįslingoje autoavarijoje 1999 metais, o jos vyras Vukas, kuris pats buvo opozicijos lyderiu, sugebėjo išgyventi kelis pasikėsinimus. Moteris eilę metų praleido mėgindama šiuos įvykius susieti su S. Miloševičiaus diktatūrinio režimo veikla. D. Draškovič teigia, kad slaptoji policija Serbijoje šiandien veikia praktiškai taip pat, kaip ir anksčiau.

„Aš esu visiškai įsitikinusi, kad R. Ljajičius nežino, kur yra R. Mladičius, ar kada jis gali būti suimtas“ - teigia D. Draškovič.

„Jūs turite manimi tikėti, nors žinau, kad tai gali skambėti paranojiškai, tačiau slaptosios tarnybos valdo Serbiją. Valdžioje esančiais žmonėmis jie manipuliuoja vienu ar kitu būdu“ - teigia D. Draškovič.

S. Miloševičiaus valdymo metais slaptoji policija buvo atsakinga už asmenų rekturavimą į sukarintus dalinius, kurie išgarsėjo vykdydami etninius valymus ir politines žmogžudystes Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kosove ir Kroatijoje. Balkanai, kuriuose vis dar klesti korupcija, tebėra kontroliuojami nusikalstamų tinklų, kurie įsigalėjo S. Miloševičiaus valdymo metais ir kurių šaknys siekia dar giliau – Tito valdymo metus.

REKLAMA

Po S. Miloševičiaus arešto 2001 metais Valstybės saugumo departamentas buvo pervadintas Saugumo ir informacijos biuru. Tačiau serbams ši įstaiga išlieka tokia pat paslaptinga kaip ir anksčiau.

Karinis analitikas Liubodragas Stojadinovičius teigia, kad priežasčių, kodėl R. Mladičius sugeba slapstytis jau 14 metų, reikia ieškoti būtent šioje įstaigoje.

„Aš manau, kad čia besidarbuojančios jėgos gali būti aptiktos būtent šiose nereformuotose slaptosiose tarnybose, kurių ideologiniai imperatyvai ir raison d'etre nesikeitė nuo pat jų sukūrimo laikų“ - teigia L. Stojadinovičius.

„Atrodo visiškai aišku, kad R. Mladičius nėra saugomas savo bendrų ar grupės, kuri gali panaudoti jėgą jam apginti. Jis veikiau yra saugomas būtent tiems operatyviniams centrams, kurie turėtų padėti jį sulaikyti, slepiant esminę informaciją“ - teigia analitikas.

Įduos tie patys, kas ir saugo?

Nuo 2005 metų 13 žmonių buvo patraukti baudžiamojon atsakomybės dėl to, kad padėjo R. Mladičiui vengti teisingumo. Tačiau visi teisiamieji buvo arba R. Mladičiaus pažįstami, arba giminės. Nė vienas teisiamasis nebuvo iš Saugumo ir informacijos biuro.

REKLAMA

Karo nusikaltimų prokuroras V. Vukčevičius teigia neatmetantis galimybės, kad kai kurie šio biuro nariai aktyviai prisidėjo prie R. Mladičiaus apsaugos.

Jis teigia, kad dabar yra vykdomas tyrimas, kuriame slaptosios policijos pareigūnai yra kaltinami padėję R. Mladičiui pasislėpti Serbijos karinėje bazėje 2002 metų birželį – prabėgus 7 metams nuo to laiko, kai Hagos tribunolas pareiškė jam kaltinimus, ir prabėgus 15 dienų nuo to laiko, kai Belgrade jam buvo išduotas arešto orderis.

„Mes darysime viską, ką galime, kad išsiaiškintume, kas nutiko. Mes nustatysime, kas jį slėpė 2 savaites ar panašiai. Viskas, kas pradėta, turi būti ir užbaigta. Visi, kurie bus pripažinti kaltais, bus teisiami“ - teigia V. Vukčeivičius.

Tarptautinė bendruomenė buvo itin pasipiktinusi, kai kiek anksčiau šiais metais Bosnijos televizija transliavo įrašą, kuriame R. Mladičius užfiksuotas laisvai besimėgaujantis gyvenimu su savo draugais ir šeima.

Viename iš įrašų R. Mladičius užfiksuotas besivaikščiojantis kalnuose su savo žmona ir laidantis juokus. Kitame įraše jis užfiksuotas šokantis vakarėlyje, kuriame dalyvavo gausybė svečių. Ekspertai tuo metu teigė, kad dalis įrašų yra senesni nei metai.

REKLAMA

Tokie įrašai visiškai paneigė spekuliacijas, kad R. Mladičius slapstosi toli nuo Serbijos. Šiemet paskelbtoje ataskaitoje, kuri vėliau buvo diskredituota, buvo aiškinama, kad R. Mladičius dirbo nardymo instruktoriumi Kenijoje. Tačiau karinis analitikas L. Stojadinovičius teigia esąs įsitikinęs, kad R. Mladičius yra žymiai arčiau namų.

„Jei prisimenate, tai prieš R. Karadžičiaus areštą taip pat pasirodė tvirtų ir tariamai patikimų įrodymų, kad jis neva slapstosi kažkur kirut, kad ir Lotynų Amerikoje. Vėliau paaiškėjo, kad tie patys žmonės, kurie paragino jį užsiauginti barzą ir pasivadinti Draganu Dabičiumi, jį ir išdavė“ - prisimena L. Stojadinovičius.

Analitikas mano, kad R. Mladičius taip pat slapstosi netoliese ir bus suimtas tik tuomet, kai dabar jį saugantys asmenys nuspręs, kad tai neprieštarauja jų ir Serbijos interesams.

„Aš paprasčiausiai manau, kad yra neišvengiama, jog kažkas galios struktūrose privalo žinoti, kur yra R. Mladičius ir būtent todėl jis visada iš anksto žino, kada vyks kratos. Patirtis rodo, kad 25,26 kratose, kurios vyko remiantis mano įrašais, kiekvienu atveju R. Mladičius nebuvo arti tos vietos“ - teigia L. Stojadinovičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų