Kosovo nepriklausomybė vargiai išspręs daugelį provincijos problemų bei sumažins įtampą Balkanų regione, skelbia „Newsweek“.
Kosovas apie savo nepriklausomybę paskelbė sekmadienį, tačiau vargu ar artimiausiu metu jis taps 193 pasaulio valstybe. Veikiau jis bus žlugusi valstybė, kurios nepripažins Jungtinės Tautos, kuri nepajėgs valdyti pati savęs ir priklausys nuo iš Europos sąjungos atsiųstų policininkų bei NATO karių.
Kosovas jau 8 metus buvo tarptautinės bendruomenės protektoratas, tačiau į jį investuoti milijardai dolerių vargiai daro ekonomines perspektyvas bent kiek šviesesnes. Nedarbas siekia 57 proc., o jaunų žmonių tarpe jis dar aukštesnis – net 70 proc. Reikia turėti omenyje, kad pusė Kosovo gyventojų yra jaunesni nei 25 metai. Todėl nereikia stebėtis, kad pagrindinis Kosovo eksportas yra organizuotas nusikalstamumas. „Newsweek“ rašo, kad serbų mažuma provincijoje gali gyventi tik akylai saugoma NATO karių. Tad Kosovo nepriklausomybė gali išprovokuoti dar vieną konfliktą ir taip neramiame Balkanų regione.
Teoriškai savivalda Kosovui suteikta nuo pat 1999 metų, kai net 78 dienas tęsėsi NATO oro antskrydžiai, kuriais siekta sustabdyti etninį Kosovo valymą. Iškart po to JT Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją Nr. 1244, kuria paskelbė Kosovą autonomine provincija, administruojama JT. Čia pat deklaruota, jog Kosovas yra Serbijos dalis.
Kosovas, priešingai nei kitos nuo Jugoslavijos atsiskyrusios valstybės, niekada nebuvo federalinė Jugoslavijos dalis. Nepaisant to, jog provincijoje dominuoja albanų etninė bendruomenė, Kosovas turi gilius istorinius saitus su Serbija.
Tačiau Serbijos karių vykdytos žudynės atvedė prie to, jog prireikė NATO intervencijos bei JT mandato. Nuo to laiko JT Misija Kosovui (UNMIK), kartu su ES bei Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija administravo visas Kosovo civilines institucijas, o NATO Kosovo Apsaugos pajėgos (KFOR) užtikrino provincijos saugumą. JAV pastangos moderuoti Kosovo susitarimą su Serbija dėl provincijos nepriklausomybės žlugo praėjusiais metais. Remiamas Rusijos, Belgradas nebuvo linkęs suteikti Kosovui kažko daugiau nei plati autonomija.
Galiausiai sekmadienį Kosovo parlamentas paskelbė vienašališką nepriklausomybės deklaraciją. Džiūgaujantys albanai užplūdo sostinės Prištinos gatves mojuodami JAV, Albanijos bei naujomis Kosovo vėliavomis. Tačiau Kosovas nėra nepriklausomas, jis lieka protektoratu. Kol kas Kosovo albanai net nebandė į savo rankas perimti JT administruojamų ministerijų. JT mandatui kybant ant plauko (Rusija be jokios abejonės vetuos bet kokį jo pratęsimą), ES paskelbė siunčianti į provinciją savo civilinę misiją, o KFOR pajėgos ir toliau pareiškė užtikrinsiančios provincijos saugumą.
Serbijoje jau juokaujama, kad jų valstybė primena „Nokia“ mobiliuosius telefonus – su kiekvienu nauju modeliu telefonas vis plonesnis lygiai taip pat kaip ir Serbijos valstybė, kurią prieš porą dešimtmečių Slobodanas Miloševičius žadėjo paversti Didžiąja Serbija.
Serbijoje netrūksta įsiūčio. Po nepriklausomybės deklaracijos kilo riaušės Belgrade: chuliganai bei ultranacionalistai akmenimis bei Molotovo kokteiliais apmėtė policininkus ir bandė prasiveržti prie Vakarus simbolizuojančių objektų – JAV ambasados ar „McDonalds“ užkandinių.
Niekas nesitiki, kad Serbija gali ryžtis karinei intervencijai į Kosovą, bent jau kol kas. Tačiau serbai yra įsiutę dėl to, kaip su jų mažuma yra elgiamasi Kosove. Teigiama, kad nuo to laiko, kai provincijos administravimą perėmė JT, savo namus buvo priversti palikti kone 200 tūkst. serbų. Kaip rašo „Newsweek“, etniniai albanai, vos tik į Kosovą įžengus NATO pajėgoms, ėmė vykdyti keršto akcijas prieš etninius serbus.
Kalbama, kad šiuo metu KFOR pajėgos yra žymiai silpnesnės nei invazijos pradžioje. Dauguma JAV karių yra perkelti į Iraką, kitos NATO narės labiau nerimauja dėl vis blogėjančios padėties Afganistane. Buvęs JAV valstybės sekretorius Richardas Holbrooke‘as, kuris buvo pagrindinis JAV derybininkas sprendžiant Balkanų karų konfliktą praėjusiame dešimtmetyje, ne per seniausiai ragino sustiprinti NATO pajėgas Kosove, ypač tuo atveju, jei provincija skelbs nepriklausomybę. Tačiau bent jau kol kas tokie jo raginimai nebuvo išgirsti.