Šiaulių apylinkės teismo teisėjas Vaidotas apsivilko teisėjo mantiją. Jo laukia sudėtingos bylos nagrinėjimas. Bet teisėjas Vaidotas, įsipareigojęs vykdyti teisingumą šalyje, pats atsidūrė socialinės neteisybės gniaužtuose - teisėjas, ko gero, iki kitų metų liks be algos – to tiesiog nenumatyta teismų finansavime.
„Mes jaučiamės nesaugūs. Eilę metų mes neturim atlyginimų gruodžio mėnesiui, o šiemet ta situacija, kai mes avansus lapkričiui, gal būt, jeigu kas nors susirgs ir pavyks sutaupyti, gal už lapkritį išsimokėsim, bet gruodžio mėnesį nei avansui, nei atlyginimams, nei darbuotojams nei teisėjams neturim“, - kalbėjo Šiaulių apylinkės teismo pirmininkė Gema Janušienė.
Teismų vadovai sako, kad jau gavę maždaug per tūkstantį eurų algas dar nesijaučia taip nesaugiai, kaip jų pavaldiniai, kurie gauna perpus mažesnes algas ir net minimumą. Ką atsakyti teismo sekretorei, kuri klausia, iš ko leisti vaiką į darželį ir kuo jį pradžiuginti per Kalėdas?
Kuriozas besitęsiantis jau 7 metus
Apie tai, kad kasmet metams besibaigiant teismų vadovai guodžia pavaldinius dėl vėluojančių algų, mums nepasigirdo. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas sako, jau bene septinti metai teismai prieš Kalėdas raginami prakentėti krizinį laikotarpį.
„Teismų poreikiai formuojami valstybės biudžetą nėra tenkinami kiek būtina api 75-80 procentų. Šiemet septynioliktais situacija dar sudėtingesnė, nei ankstesniais, nes 17-tus metus teisinė sistema pradėjo jau turėdama skolų iš 16-tų metų“, - sakė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus.
Prezidentūros atstovė žino problemą, tačiau jos manymu, teismai turi dar pakentėti, mat ne jiems vieniems blogai.
„Aš negaliu pasakyti, kad tai normalu, bet vyriausybė turi žiūrėti visų žmonių poreikių, įvairių socialinių sluoksnių- gydytojų, mokytojų, kad jie uždirbtų pakankamai“, - teigė LR Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė.
Seimas irgi žino, kad pavyzdžiui maždaug minimumą gaunanti teismo sekretorė metų metus gruodį paliekama be algos. Ir ką? Pažadėjo, kad daugiau taip nebus, bet kada nors. O šiemet, panašu, gruodį teismai vėl negaus algų.
„Bent kitais metais gaus 12-kai mėnesių, ne 10-čiai. Turi būt pinigų ir šių metų įsiskolinimams“, - sakė LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.
Šiaulių apylinkės teismas sako, jau įprato prie to, kad tybė pati nevykdo savo teisingumo- laiku žmogui sumokėti uždirbtą algą.
Teismai stokoją pinigų ne vien algoms. Neaišku iš ko apmokėti pašto ir kitas išlaidas. Kad teismai laiku visus metus gautų algas, valstybės biudžete reikia rasti maždaug 3 milijonus eurų.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.