• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smulkiam investuotojui neretai būna sunku nujausti, kad bendrovės, kurių akcijų jis turi, gali susidurti su finansiniais sunkumais.

REKLAMA
REKLAMA

Atskiri investuotojai neturi atitinkamų aukšto lygio instrumentų, su kuriais galėtų modeliuoti būsimus įmonių finansų rodiklius, o informacija, kuri juos pasiekia, jau seniai žinoma tos bendrovės atsakingiems darbuotojams, rašo wyborcza. biz.

REKLAMA

Verta atkreipti dėmesį į keletą paprastų signalų, kurie gali byloti, kad įmonės reikalai krypsta į blogąją pusę. Žemiau pateikiame septynių perspėjamųjų signalų sąrašą, kuriuo naudodamiesi investuotojai galės laiku sustoti.

Nevykdomi sumažinti prognozuojami rodikliai

Prognozuojamus finansų rodiklius gali tekti sumažinti, jei pablogės makroekonominė situacija arba atsiras kitų, neigiamai veikiančių bendrovės darbo rezultatus veiksnių (netinkamai parinkta drabužių kolekcija, iškeltas ieškinys, sudarant garantinius sandorius patirti nuostoliai ir pan.). Tokiu atveju vadovai privalo žiūrėti, kad nauji prognozuojami rodikliai būtų patikimi. Dėl jų nevykdymo, nesunku prarasti investuotojų pasitikėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Bendrovės vadovas parduoda akcijas

Šventa vadovų teisė – prekiauti savo bendrovių akcijomis. Dažniausiai akcijos parduodamos norint diversifikuoti nuosavybę, realizuoti gautą pelną ar padengti dideles išlaidas, pavyzdžiui, perkant būstą.

Tačiau akcijų pardavimas vis dėlto gali kelti didelį nerimą, ypač tuomet, kai jas vienu metu parduoda keli vadovai. Taip pat nieko gero nežada ir kurio nors vadybininko skubiai parduodamas nemažas akcijų paketas. Pačiu grėsmingiausias signalas, jei akcijos parduodamos už kainą, artimą visų metų savaitiniam minimumui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liautasi publikuoti prognozuojamus rodiklius

Jei bendrovė, kuri iki šiol reguliariai skelbdavo ketvirčio prognozes, staiga nustoja tai daryti, galima įtarti apie artėjančius finansinius sunkumus. Vienu atveju tai parodo, kad vadovai nežino, kada bendrovė vėl dirbs pelningai. Kitu atveju taip nutinka, kada ekonominė situacija yra tokia neapibrėžta, kad apskritai neįmanoma paruošti patikimos rodiklių prognozės.

REKLAMA

Mažesni dividendai

Dividendų sumažinimas – blogas ženklas investuotojams. Dažnai tai parodo, kad bendrovė turi finansinių problemų. Kartais po šio sprendimo gerokai sumažinamas darbuotojų skaičius, uždaroma gamykla ar išparduodami aktyvai. Be to, papildomos akcijų pasiūlos šaltiniu gali tapti tie investuotojai, kurie bendrovės akcijas laikė, nes tikėjosi vien tik stabilių kasmetinių įplaukų.

REKLAMA

Nutraukiamas akcijų išpirkimas

Jeigu įmonė netikėtai nutraukia savo akcijų išpirkimo programą, tai turi panašią prasmę, kaip ir nutrauktas dividendų mokėjimas. Bendrovė gali jausti grynųjų pinigų trūkumą. Be to, ji gali manyti, kad tos akcijos nėra gera investicija.

Diversifikacijos trūkumas

Norint išlaikyti ilgalaikį augimą, būtina turėti platų gaminių portfelį – plėsti ir įvairinti gaminamų prekių nomenklatūrą. Jei bendrovė nepajėgia į rinką išleisti naujų ir pelningų gaminių, tai gali liudyti, kad įmonėje prasti popieriai su naujovių diegimu. Kita vertus, didelės pastangos dėl vieno gaminio įmonės akcininkams parodo apie padidėjusią riziką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konkurentai susiduria su finansiniais sunkumais

Verta sekti informaciją, kuri sklinda iš bendrovės konkurentų. Toje pačioje rinkoje veiklą plėtojančias įmones veikia tie patys veiksniai. Todėl, jei bendrovės konkurento rezultatai investuotojus nuvilia, gali nutikti taip, kad dėl šios bendrovės būsimo pelno bus galima džiūgauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų