• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Meilė turi daug veidų. Ji kaip deimantas - daug plokštumų, bet visos atspindi grožį. Taip ir septynios pagrindinės meilės savybės, kartu sudėtos, formuoja mylintį žmogų“ - Garis Čapmanas (Gary Chapman)

REKLAMA
REKLAMA

Pirmąją dalį rasite čia.

Pirmoje šio straipsnių ciklo dalyje aprašėme, jog kiekvienas žmogus turi septynias savybes, kurios ir suteikia tam žmogui nuoširdaus tyrumo ir tikros meilės ir detaliai aprašėme dvi iš jų - gerumą ir kantrybę.

REKLAMA

Šiandien tęsiame mūsų sąrašą ir norime pristatyti dar keletą nepaprastai svarbių savybių, be kurių meilė nebūtų meilė, t.y. atlaidumą ir mandagumą.

Atlaidumas: susitaikymas su savo skriaudėju

Prisimenu, kaip vienas sutuoktinis man pasakė:

„Aš labai supykau ant savo žmonos ir jos meilužio. Norėjau, kad abu kentėtų už tą skausmą, kurį sukėlė man ir mūsų vaikams.“

REKLAMA
REKLAMA

Visiškai normalu taip jaustis, nes kiekvienas iš mūsų suprantame, kas yra gerai ir kas - blogai. Mes esame nepataisomai doros būtybės. Kai su mumis blogai elgiasi, kažkas mūsų viduje sako: „Tai neteisinga. Jis turi už tai sumokėti.“

Keičianti tikros meilės jėga nepašalina šio teisingumo troškimo. Esame sukurti mylėti ir būti mylimi. Tam tikri gamtos dėsniai valdo sprendimus, o teisingumo troškimas giliai įsišaknijęs mumyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi turime gebėjimą su meile parodyti gailestingumą kiekvienuose santykiuose. Dauguma vaikų myli savo tėvus, nes kažkas giliai jų viduje jiems skao: „Tėvai turi mylėti savo vaikus, o vaikai - savo tėvus“. Daugelis žmonių daugiau ar mažiau myli savo kaimynus, kolegas ir netgi nepažįstamus žmones.

REKLAMA

Pusiausvyra tarp teisingumo ir meilės sukuria įtampą, kurią galima pastebėti kasdien teismuose ir žmonių santykiuose. Paklausykite, kaip žmonės komentuoja teismo sprendimus:

„Manau, kad sprendimas nuteisti lygtinai buvo geras, nes tai pirmas jo nusikaltimas ir atrodo, kad jis nuoširdžiai gailėjosi.“

REKLAMA

Gyventi tikros meilės gyvenimą yra iššūkis todėl, kad gyvendami šioje įtampoje turime atleisti tiems, kurie neteisingai su mumis elgiasi, net jei žinome, kokį skausmą jie mums sukėlė.

Vienas vyras, kurį žmona paliko dėl kito vyro, pasakė:

„Po trijų mėnesių ji grįžo, pripažino, kad tai buvo didelė klaida, ir norėjo atgaivinti mūsų santuoką. Man atrodo, kad niekada jai neatleisiu. Taip ir neatsitiko per vieną dieną, bet matydamas, kad ji nuoširdi, radau jėgų atleisti. Šiandien mūsų vedybinis gyvenimas yra nuostabus. Aš taip džiaugiuosi, kad neleidau savo išdidumui trukdyti ją mylėti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Štai taip. Atlaidumas daro stebuklus.

Pritaikyk sau asmeniškai

Klausimai diskusijai ir apmąstymui:

1. Ar jūsų kasdieniai pasirinkimai labiau išreiškia teisingumą, meilę ar abu šiuos dalykus? Kodėl?

2. Kada matėte, kad žmogus atsilygintų geru už bloga? Kokį poveikį tai turėjo tiems žmonėms?

REKLAMA

3. Kai žmogus pasako, kad kažką padarėte neteisingai, kaip dažniausiai reaguojate?

4. Prisiminkite vieną pavyzdį iš savo gyvenimo, kai kažkam atleidote. Ko ta patirtis išmokė jus?

Pasiūlymai:

1. Ar esate ką nors įžeidęs ir tas įžeidimas skiria jus kaip siena? Kokį žingsnį galite žengti, kad pripažintumėte savo klaidą ir paprašytumėte to žmogaus atleidimo?

REKLAMA

2. Prisiminkite ką nors, kas nesugeba arba atsisako atsiprašyti jūsų už padarytą skriaudą. O jeigu liautumėtės pykęs ant to žmogaus?

Mandagumas: elgtis su kitais kaip su draugais

Įprasta mandagumą suvokti kaip geras manieras. Tačiau žodis „mandagumas“ turi kur kas platesnę prasmę, jis reiškia: „būti draugiškai nusiteikusiam“. Ne kiekvienas bus mūsų draugas, bet mandagumas skatina mus su visais elgtis kaip su draugais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atrodo, daug lengviau būti mandagiam, negu kantriam ar atlaidžiam. Tačiau mandagumo šaknys yra įsitikinimas, kuris labai svarbus tarpusavio santykiams: kiekvienas sutiktas žmogus vertas mūsų draugystės. Kai tikrai tuo tikime, būti mandagiems ne tik įmanoma, bet ir neišvengiama.

Kai esame mandagūs su žmogumi, patvirtiname, kad norime užmegzti su juo draugystę, net jeigu reikėtų minutei įsukti į jo važiuojamąją juostą. Kai esame nemandagūs, elgiamės taip, tarsi tą akimirką būtume svarbiausias žmogus pasaulyje.

REKLAMA

Mandagumas, tiesą sakant, yra pirmasis žingsnis siekiant draugystės. Kai elgiatės su žmogumi taip, tarsi jis būtų draugas, atidarote duris santykiams plėstis.

Rytais viena mano draugė Airida dažnai eina į sumuštininę rašyti. Ji pastebėjo, kad jauna moteris visuomet nuvalo stalą ir ją aptarnauja ypač dėmesingai.

REKLAMA

Vieną gruodžio rytą Airida nunešė tai moteriai šventinę žvakę ir padėkojo už paslaugas per visus tuos metus. Praėjo treji metai, o jaunoji darbuotoja kaskart, kai Airija praveria jų duris, nusišypso. Kartais jos paplepa apie tai, kas vyksta jų gyvenimuose.

Abipusis mandagumas davė šioms moterims galimybę užmegzti draugystę. Galbūt jos netaps geriausiomis draugėmis, bet tai, kad jos džiaugiasi viena kita, padaro paprastą dieną malonia.

REKLAMA
REKLAMA

Mandagumas yra labai svarbus siekiant meilę padaryti savo gyvenimo būdu, nes taip vertiname santykius. Nebūdami mandagūs su nepažįstamaisiais, draugais ir savo šeimomis, negalėsime sukurti gražių santykių, kuriuose kiekvienas yra vertinamas.

Pritaikykite sau asmeniškai

Klausimai diskusijai ir apmąstymui:

1. Kada dėl kieno nors mandagumo pasikeitė jūsų nuotaika?

2. Prisiminkite, kaip praėjusią savaitę elgėtės su kažkuo nemandagiai. Ką galėjote padaryti, kad pasielgtumėte toje situacijoje mandagiau?

3. Kokia dažniausiai būna jūsų reakcija, kai kažkas su jumis nesutinka?

4. Kokių elementarių mandagumo taisyklių buvote išmokytas vaikystėje?

Pasiūlymai:

1. Užsirašykite ant popieriaus šias penkias tiesas: „Visi žmonės yra vertingi“; „Visi žmonės turi gebėjimų sukurti gražius santykius“; „Visi žmonės turi rūpesčių“; „Visiems žmonėms reikia meilės“; „Visus žmones praturtins mandagumas“. Tada pagalvokite apie žmogų, su kuriuo nuolatos bendraujate ir kurį dažnai būna sunku mylėti. Įrašykite to žmogaus vardą vietoj žodžio „visi žmonės“ ir, bendraudamas su juo, turėkite galvoje šias penkias tiesas.

REKLAMA

2. Šią savaitę užmegzkite pokalbį su nelabai gerai pažįstamu žmogumi. Tai gali būti bendradarbis, kas nors iš kaimynų ar žmogus, su kuriuo susitiksite viešoje vietoje. Išmokti pradėti pokalbį yra svarbiausias žingsnis mokantis kalbėti mandagiai.

3. Jeigu gyvenate su tėvais, vaikais, sutuoktiniu ar dalijatės kambariu su draugu, sudarykite elementarių mandagumo taisyklių, kurių norėtumėte laikytis namie, sąrašą.

Trečioje straipsnių ciklo dalyje aprašysime dar dvi meilės savybes - nuolankumą ir dosnumą. Dažnai šios savybės pareikalauja daugiausia „aukų“, ypač savigarbos sumenkinimo.

Violeta Šiugždytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų