Pirmoji klaida: manote, kad maistas, kurį renkatės, yra geresnis nei iš tikrųjų.
Nesvarbu, tai vaisių sultys, konservuota daržovių sriuba, bandelė pusryčiams ar rupaus malimo duona, mes linkę pervertinti savo pasirinkimą.
Dar viena paplitusi klaida – tai vaisių sulčių vartojimas vietoj vaisių. "Žinoma, vaisių sultys – vertingesnis gėrimas nei gazuoti limonadai. Bet iš kitos pusės jose didelė cukraus koncentracija ir kur kas mažiau maisto medžiagų nei pačiuose vaisiuose", – tvirtina dr. Bon Taub – Diks. Be to, jeigu jūs norite sulieknėti, suvalgiusi gabalėlį vaisiaus jausitės sotesnė nei išgėrusi stiklinę sulčių.
Sprendimas: pagal galimybes valgykite pilnavertį, šviežią ir neapdorotą maistą. Net jeigu valgysite mažai, gausite pakankamą kiekį naudingų maistingųjų medžiagų.
Antroji klaida: abejojate angliavandenių nauda.
"Yra labai vertingų ir kiek prastesnių angliavandenių, bet tam tikrą angliavandenių kiekį mūsų organizmas ir smegenys turi gauti kiekvieną dieną", – pasakoja Heler. Be to, suvalgiusi sudėtingų angliavandenių (jų yra nesmulkintuose grūduose ir ląstelienoje) jūs ilgiau jaučiatės soti ir tuo pačiu mažiau suvalgote bei greičiau lieknėjate!
Tačiau šios grupės produktų atsisakymas – ne vienintelė mūsų klaida, susijusi su angliavandenių vartojimu. Dietologės Reičel Brandes tvirtinimu, nuomonė, kad visi produktai, kuriuose visiškai nėra angliavandenių arba angliavandenių labai mažai, yra naudingi ir jų galima vartoti, kiek nori, yra klaidinga.
Sprendimas: ekspertai mano, kad iš dietos negalima išbraukti nė vienos produktų grupės, tame tarpe ir angliavandenių.
Trečioji klaida: persivalgote.
Nesvarbu, valgote maistą, kuriame mažai riebalų arba daug ląstelienos, kuris yra sveikas ir subalansuotas, viena iš labiausiai paplitusių klaidų – tai pervertinimas, kiek mūsų organizmui reikia maisto medžiagų.
Sprendimas: prisiminkite, kokio dydžio turi būti porcija. Bent pradžioje pamatuokite ir pasverkite standartines porcijas, kad įsivaizduotumėte, kaip atrodo vienokio ar kitokio patiekalo porcija. Ir niekada neimkite pavyzdžio iš restorano: ten visuomet patiekiamos didelės porcijos.
Ketvirtoji klaida: valgote nepakankamai arba retai.
Nors atrodo, kad persivalgymas ir neprivalgymas yra diametraliai priešingos mitybos klaidos, iš tikrųjų jos susijusios. "Jeigu dienos bėgyje valgote nereguliariais intervalais, rizikuojate sutrikdyti cukraus ir insulino kiekio balansą kraujyje. Galų gale kaupiasi riebalai ir sulėtėja medžiagų apykaita – jūs priaugate svorio", – sako Brandes.
Sprendimas: kas 4 valandas ko nors suvalgykite ir "nebadaukite" tarp valgių.
Penktoji klaida: vartojate pernelyg daug papildų.
"Žmonės pamiršta, kad vitaminai – tai tik maisto papildai, o ne normalaus maitinimosi pakaitalas", – sako Heler. Be to, ji mano, kad vartodamos per daug vitaminų galų gale galite padaryti žalos savo organizmui. "Visi vitaminai, mineralai ir fitoelementai mūsų organizme sąveikauja, ir vartojant koncentruotus atskirų vitaminų ar jų grupių papildus šį balansą labai lengva sutrikdyti", – sako Heler.
Sprendimas: ekspertai rekomenduoja per dieną išgerti ne daugiau nei vieną multivitaminą. Nepradėkite vartoti atskirų maisto medžiagų nepasitarusios su gydytoju, dietologu arba mitybos specialistu. Atminkite, kad pardavėjas vaistinėje nėra konsultantas.
Šeštoji klaida: atsisakote fizinių pratimų.
Dauguma žmonių mano, kad maitinimasis – tai maistas. Brandes sako, kad ne mažiau svarbu tai, kaip organizmas panaudoja tą maistą. Ir čia arenoje pasirodo reguliarūs fiziniai pratimai. "Nesportuojant neįmanoma palaikyti pakankamai greitos medžiagų apykaitos, kad maistas būtų efektyviai apdorotas, – sako Heler. – Nei tabletės, nei maistas to nepadarys. Vienintelis būdas pasiekti rezultatų – tai fiziniai pratimai".
Sprendimas: tegul sportas tampa neatskiriama jūsų gyvenimo dalimi. Ir nepasiduokite, jeigu nepavyksta pasimankštinti tuo pačiu laiku kiekvieną dieną. "Jeigu šiandien ryte praleidote mankštą, nelaukite sekančios dienos, kad padirbėtumėte dvigubai. Vietoj to geriau pasistenkite sportuoti kiekvieną dieną, nors ir po nedaug", – sako Taub – Diks.
Septintoji klaida: tikite viskuo, kas rašoma apie mitybą ir svorio metimą.
"Jeigu kas nors parašė knygą apie dietą arba mitybos rekomendacijas, tai dar nereiškia, kad šis žmogus yra ekspertas", – ragina pasisaugoti Brandes. Ir netgi jeigu esate tikra, kad tai "ekspertas", įsitikinkite, jog jo išvados pagrįstos rimtais moksliniais tyrimais. Dar svarbesnis dietologų tvirtinimas, kad neegzistuoja dieta, kuri vienodai tiktų visiems žmonėms. Brandes mano, kad žmogus neturėtų jaustis kaltas, jeigu dieta nedavė pageidaujamo rezultato. Esmė ne pačiame žmoguje ir ne dietoje. Tiesiog jie nesuderinami.
Sprendimas: prieš pradėdama laikytis naujos dietos patikrinkite, ar autorius, jos sukūrėjas yra patikimas. Ieškokite dietos, kuri sulaukė daugybės specialistų palaikymo.