Šiąnakt Lietuvos laiku Majamyje paaiškės 2012–2013 metų sezono NBA čempionas. „Miami Heat“ – „San Antonio Spurs“ komandų finalo serijoje iki keturių pergalių lygu – 3:3. Kaip gali susiklostyti septintosios rungtynės? ESPN siūlo atsakymų paieškoti istorijoje ir faktuose.
Namų aikštės pranašumas
Paskutinė komanda, laimėjusi septintąsias NBA finalo rungtynes, buvo „Washington Bullets“ 1978 metais, kai 105:99 įveikė „Seattle SuperSonics“ krepšininkus. Toje dvikovoje net šeši „Bullets“ žaidėjai pelnė dvigubą dublį, o būsimoji Krepšinio Šlovės muziejaus žvaigždė, „SuperSonics“ žaidėjas Dennisas Johnsonas prametė visus savo 14 metimų.
Nuo to laiko NBA finaluose buvo penkios septintosios serijos rungtynės. Visos buvo laimėtos namų aikštėje žaidusios komandos, tačiau kiekviena kova buvo įtempta. Vidutiniškas skirtumas – 6 taškai. Kalbant apie 30 pastarųjų atkrintamųjų varžybų, septintose Konferencijų finalų ir NBA finalų serijos rungtynėse namų aikštėje žaidusios ekipos laimėjo 17 ir pralaimėjo du kartus.
Minėti du pralaimėjimai – 2002 metų Vakarų konferencijos finale, kai „Sacramento Kings“ nusileido „Los Angeles Lakers“ komandai ir 2005 metų Rytų konferencijos finale, kai „Detroit Pistons“ turėjo pripažinti „Heat“ pranašumą.
Ko laukti septintose rungtynėse, kai pralaimi šeštąsias?
Septynios komandos turėjo progą iškovoti NBA titulą , tačiau pralaimėjo šeštose rungtynėse skirtumu nuo vieno iki trijų taškų. Tarp jų jau pateko ir „San Antonio Spurs“ klubas. Iš ankstesnių atvejų keturiskart jos galiausiai triumfavo – 1954 metais „Los Angeles Lakers“, 1957 metais „Boston Celtics“, 1960 metais „Celtics“ ir 1974 metais „Celtics“.
1974 metais „Celtics“ ėjo lygiai tuo pačiu keliu kaip ir „Spurs“ – pralaimėjo per pratęsimą po „Bucks“ vidurio puolėjo Kareemo Abdul-Jabbaro kabliu mesto metimo likus žaisti dvi sekundes. Tada „Celtics“ atsiėmė su kaupu, kai laimėjo septintąsias rungtynes, tačiau skirtingai nuo dabartinio „Spurs“, turėjo namų aikštės pranašumą.
Du šviežiausi atvejai, kai komanda pralaimėjo šeštąsias rungtynes, baigėsi pralaimėjimu ir septintose. 1988 metais „Pistons“ neįstengė įveikti „Lakers“ komandos šeštose, o vėliau ir atkakliose septintose rungtynėse Los Angele.
Taip par ir „New York Knicks“ 1994 metais. Johnas Starksas tritaškiu su finaline sirena galėjo išplėšti titulą Niujorko komandai, tačiau jo metimą blokavo Hakeemas Olajuwonas. Septintoje dvikovoje „Knicks“ pralaimėjo „Houston Rockets“ krepšininkams 84:90.
L. Jamesas ir T. Duncanas septintose serijos rungtynėse
Septintose serijos rungtynėse L. Jamesas per savo karjerą dukart šventė pergalę ir dukart pralaimėjo. Tiesa, per pastarąsias dvejas jis triumfavo. Per visas ketverias septintąsias serijos rungtynes jis vidutiniškai pelnė 33,8 taško ir atkovojo 8,3 kamuolio. Paskutinėje tokioje dvikovoje Rytų Konferencijos finale jis pelnė 32 taškus ir atkovojo 8 kamuolius.
„Spurs“ žvaigždė Timas Duncanas per savo karjerą septintose serijose rungtynėse dukart triumfavo ir kartą rijo nusivylimo kartėlį. Viena iš sėkmingiausių septintųjų finalo serijos rungtynių jam buvo 2005 metais dvikovoje su „Detroit Pistons“. Tuomet puolėjas pelnė 25 taškus, atkovojo 11 kamuolių ir buvo paskelbtas naudingiausiu finalo serijos žaidėju (MVP).
Abu krepšininkai daugiausiai taškų septintose serijos rungtynėse pelnė tuomet, kai jų komandos pralaimėjo. T. Duncanas pelnė 41 tašką, kai 2006 metais „Spurs“ pralaimėjo „Dallas Mavericks“ ekipai, o L. Jamesas surinko 45 taškus Rytų Konferencijos pusfinalyje 2008 metais, kai jo komanda pralaimėjo „Celtics“.
Patirtis
„Heat“ krepšininkai žaidė 48 septintąsias serijos rungtynes ir tik vienas žaidėjas – Ray Allenas – 2010 metais su „Celtics“ ragavo NBA finalo septintųjų rungtynių skonio.
„Spurs“ ekipoje septintųjų NBA finalo rungtynių patirties turi trys žaidėjai – Didysis Trejetas: T. Duncanas. Tony Parkeris ir Manu Ginobili. San Antonijaus komandos žaidėjai apskritai žaidė 14 septintųjų serijos rungtynių.