Skurstant Savivaldybės socialinėms įstaigoms, merija tik per plauką iš Europos Sąjungos paramos daugiau nei milijono litų neatseikėjo viešajai įstaigai, savo direktorės privačioje žemėje ketinančiai statyti namus sergantiesiems Alcheimerio liga.
Milijonai išslydo
Jei Savivaldybė būtų palaiminusi Integruotų sveikatos paslaugų centro projektą, jo vadovės Raimondos Ulianskienės sklype Naujikų kaime greta Lėvens upės ir miško už 1,6 mln. Lt, gautų iš Europos Sąjungos, būtų iškilęs 122 kv. m pastatas.
Įstaiga ligotais seneliais būtų įpareigota rūpintis tik penketą metų. Vėliau už per Savivaldybę gautą solidžią europinę paramą suręstą statinį vaizdingoje vietoje savininkai galėtų panaudoti nors ir kaimo turizmui.
Netikėtai persigalvojo
Kol Savivaldybės žinioje esančių socialinių įstaigų vadovai suka galvas, kaip pridengti akis badantį skurdą, R.Ulianskienės vadovaujamos viešosios įstaigos projektui tik per atsitiktinumą neatiteko solidi parama.
Regionų plėtros tarybos paskirtus 2,7 mln. Lt Panevėžio savivaldybė savo nuožiūra turėjo išdalyti socialiniams projektams. Į posėdį susirinkusi Investicijų projektų atrankos grupė nesuabejojo R.Ulianskienės viešosios įstaigos gerais norais ir būsimajam Alcheimerio liga sergančių senukų dienos centrui pažadėjo 1,6 mln. Lt europinės paramos.
Likusieji 900 tūkst. Lt, grupės sprendimu, turėjo atitekti varguolių prieglaudai – Savivaldybei priklausančiam aptriušusiam Socialinių paslaugų centrui.
Kai Europos Sąjungos pažadėtoji parama jau buvo išdalyta, valdininkai netikėtai persigalvojo. Savivaldybė staiga prisiminė, kad Panevėžyje veikia dar ir nuo smurto kenčiančių moterų bei vaikų užuovėja tapę Šeimos namai. Jų vadovei Marijai Zabulionienei buvo pasiūlyta skubiai teikti prašymą paramai gauti.
Dar kartą į posėdį susirinkusios Investicinių projektų darbo grupės pinigų dalybos socialinių įstaigų vadovus suglumino: Socialinių paslaugų centrui teko 1,85 mln.Lt, Šeimos namams – 900 tūkst. Lt. Už europines lėšas bus renovuojami abiejų įstaigų pastatai. Savo žemėje modernų namą ketinusi statyti R.Ulianskienė liko be nieko.
„Aš net nežinau, kodėl pasikeitė. Pirmame posėdyje buvo pritarta, kodėl vėliau persigalvojo, sunku pasakyti“, – gūžčiojo R.Ulianskienė.
Milijonai – į gydytojos sklypą
Gydytojos R.Ulianskienės vadovaujamas Integruotų sveikatos paslaugų centras maždaug 17 km nuo Panevėžio esančiame Naujikų kaime planuoja įkurti ramybės oazę kenčiantiesiems nuo Alcheimerio ligos ir senatvinės demencijos.
Septynių vietų dienos centras įsikurtų 122 kv. m vienaaukščiame pastate su 5 gyvenamaisiais kambariais, 5 kv. m skalbykla, virtuve, higienos patalpomis, drabužine. Greta – miškas, pro šalį tekantis Lėvuo, tvenkinys.
Pasak R.Ulianskienės, už dienos centro klientų išlaikymą mokėtų jų artimieji, dalį kainos kompensuotų savivaldybės.
Medikės pateiktas projektas, rodos, negali sukelti abejonių, jei ne viena detalė: R.Ulianskienė neslepia, kad užuovėja ligoniams būtų statoma jai priklausančiame žemės sklype. Jį gydytoja žada panaudos būdu išnuomoti pačios vadovaujamai viešajai įstaigai.
Vaizdingoje vietoje, netoli kelio Panevėžys–Kupiškis esantį žemės sklypą medikė tikina aukojanti dėl ligonių ir jų artimųjų.
„Man ši veikla įdomi. Be to, pagalvoju, o jeigu man ar mano artimiesiems prireiktų tokios pagalbos“, – savo gerus norus aiškino R.Ulianskienė.
Kaip tikino medikė, jos vadovaujamos viešosios įstaigos įkurtame centre sergantieji senatvinėmis ligomis galėtų leisti ne tik dienas. Senukus specialistų globai artimieji galėtų palikti iki mėnesio.
„Sergantiesiems Alcheimerio liga ir senatvine demencija labai sunku. Jie fiziškai gan stiprūs, bet savarankiškai negali nei apsirengti, nei pavalgyti. Mūsų įstaiga teikia paslaugą – 8 valandas per dieną prižiūrime tokius ligonius, bet tai reiškia, kad jų namiškiai po darbo turi tuojau pat skubėti namo, nes šitie ligoniukai vieni negali pabūti. Šiuo metu artimieji netgi negali išvažiuoti atostogauti, nes nėra kur palikti ligonio“, – kalbėjo R.Ulianskienė.
2008-ųjų duomenimis, Panevėžyje Alcheimerio liga ir senatvine demencija sirgo 1106 gyventojai.
Vis dėlto europinė parama – ne garantija, kad ligoniai ir jų artimieji ateityje turės užuovėją. R.Ulianskienė pripažįsta, kad gavusi Europos Sąjungos lėšas įsipareigotų ligoniais rūpintis tik penkerius metus. Vėliau niekas nedraustų parama pasinaudojusiai viešajai įstaigai keisti veiklos kryptį. Pavyzdžiui, vaizdingoje vietoje užsiimti kaimo turizmu.
„Po penkerių metų galime keisti kryptį, bet, matyt, tokio poreikio nebūtų“, – svarsto gydytoja.
Užnugaris nepadėjo
R.Ulianskienės planams koją pakišo veikiausiai politinės permainos miesto valdžioje. Mažai tikėtina, kad gydytojos vadovaujama viešoji įstaiga būtų likusi it musę kandusi, jei prie Panevėžio vairo stovėtų buvę valdantieji. Palankumą šiam projektui buvę miesto vadovai parodė dar liepą, kai Tarybos sprendimu jis buvo įtrauktas į Panevėžio plėtros strateginį planą. Dominavimas šiame plane projektui suteikia papildomų balų, kai skirstomas finansavimas.
Miesto Savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Astos Puodžiūnienės teigimu, iniciatorės, kad toks projektas atsidurtų strateginiame plane, buvo R.Ulianskienė ir buvusi vicemerė Zita Kukuraitienė. Prieš keletą metų jodvi darbavosi Apskrities viršininko administracijoje – Z.Kukuraitienė ėjo viršininkės pavaduotojos pareigas, R.Ulianskienė – apskrities gydytojos.
R.Ulianskienės projektas kelią į Europos Sąjungos paramą bando prasiskinti ir per rajono Savivaldybę. Gydytojos vadovaujama viešoji įstaiga pateikė prašymą įtraukti projektą ir į rajono plėtros strateginį planą.
„Rajono Savivaldybė prioritetus skyrė socialinės rizikos šeimoms ir nesutiko įtraukti. Tą galimybę svarstys iki birželio pabaigos“, – dar viliasi R.Ulianskienė.
Sumaišė planus
Į europinės paramos gavėjų sąrašą įtrauktų Šeimos namų vadovė Marija Zabulionienė neslepia nuostabos Savivaldybės parodytu dėmesiu varguoliais besirūpinančiai organizacijai.
Pasiūlymo teikti prašymą paramai gauti iš Savivaldybės M.Zabulionienė sulaukė jau po pirmojo posėdžio, kai pinigai buvo padalyti būsimajam sergančiųjų Alcheimerio liga dienos centrui ir Savivaldybės Socialinių paslaugų centrui.
Direktorei susidarė įspūdis, kad, antrą kartą dalijant europinius pinigus, 900 tūkst. Lt Šeimos namams buvo skirti per didelius vargus.
Pasak M.Zabulionienės, europinę paramą skirsčiusios investicinės grupės priešiškumas Šeimos namams buvo didžiulis.
„Daugelio netenkino mūsų buvimas tarp paramos prašytojų. Man pasirodė, kad kažkam sumaišėme planus. Jaučiausi atsidūrusi ne vietoje ir ne laiku“, – prisipažino M.Zabulionienė.
Varguolių globėja abejoja, ar jos įstaiga būtų gavusi paramą, jei ne Savivaldybės administracijos direktorės Audronės Grainienės užtarimas.
„A.Grainienė labai gynė mane. Gal kad pati dirbo Vaikų teisių apsaugos skyriuje, suvokė, kokį reikalingą darbą mes atliekam“, – mano M.Zabulionienė.
Šeimos namai įsikūrę Savivaldybės panaudos būdu nuomojamose patalpose. Per metus juose prisiglaudžia apie 70 smurtaujančius vyrus palikusių moterų su vaikais. Be to, Šeimos namuose veikiantį Vaikų dienos centrą lanko dar 40 mažųjų iš socialinės rizikos šeimų. Įstaigos įkurta ir labdaros valgykla, kasdien pamaitinanti apie 120 skurstančiųjų.
M.Zabulionienės teigimu, už europinę paramą ketinama apšiltinti pastato sienas, pakeisti elektros instaliaciją, įvesti vėdinimo sistemą, nes kambariai pelija.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ