Mūsų šalyje sparčiai daugėjant senų žmonių, daugėja ir žilagalvių ilgapirščių, vagiliaujančių prekybos centruose.
Neseniai viena šiaulietė „Akistatai“ papasakojo tapusi ne eilinio, įdomaus nusikaltimo liudytoja. „Maximos“ prekybos centre stovėdama eilėje, ji atkreipė dėmesį į eilės pabaigoje stabtelėjusią maždaug 70 metų moteriškę. Vienoje rankoje ši laikė sunkoką polietileninį prekybos centro pirkinių maišelį, o kitoje kilnojo tuščią pirkėjų krepšį. Apsidairiusi, kad šalia nėra apsaugininkų, senutė, kasininkei demonstratyviai atkišusi tuščią pirkinių krepšį, prasigrūdo pro kasą apsimesdama, jog nieko nepirkusi. Kasininkė nepastebėjo, kad pensininkė, užstojusi savo kūnu, nuleistoje rankoje laiko toli gražu ne tuščią polietileninį pirkinių maišelį... Sėkmingai priėjusi prie daiktų saugojimo spintos senutė atsirakino vieną spintelę ir, išsitraukusi rankinę, iš išsinešto polietileno maišelio ėmė krautis pavogtas prekes: pakelį ir dėžutę kažkokių produktų, net gabaliuką mėsos.
Netikros ašaros
Taip jau nutiko, kad pagyvenusiąją vagilę mačiusi šiaulietė netrukus užsuko į kitoje gatvės pusėje stovintį „Norfos“ prekybos centrą. Ten vėl pastebėjo tą pačią senutę – tik jau sučiuptą apsaugininko. Nieko nepirkusią ir praėjusią pro kasą žilagalvę akylas apsaugos tarnybos darbuotojas sulaikė ir iš užančio ištraukė ką tik šioje parduotuvėje pavogtą maišelį sausainių.
Moteriškė ėmė ašaroti ir prisiekinėti – girdi, ne vogusi, o dėl senatvės ir sklerozės pamiršusi rankinėje piniginę. Rankinę ji mat užrakinusi prieš kasą stovinčioje daiktų saugojimo spintoje. Girdi, būtų susiradusi piniginę ir tikrai grįžusi užmokėti už nelemtus sausainėlius.
Pavogto pakelio vertė – vos keli litai, todėl senutės ašarų „užhipnotizuotas“ apsaugininkas, atrodo, jau ruošėsi leisti jai sumokėti už sausainius ir tuo šį nemalonų reikalą užbaigti. Tačiau senutę „Maximoje“ stebėjusi šiaulietė neištvėrė ir priėjusi apsaugininkui išklojo, kad tai vagilė ir melagė, keliaujanti per prekybos centrus vogdama. Įkliuvėlės ašaros akimirksniu nudžiūvo – išpūtusi akis ji ėmė piktai rėkti esanti šmeižiama. Tik niekas jos nebesiklausė ir iškvietė policiją.
Vagiliauja ir užsienyje
Atrodytų, egzotiškas nuotykis – juk pagal įprastus stereotipus tikime, kad prekybos centruose vagiliauja paaugliai ir, žinoma, narkomanai. Vis dėlto prekybos centrų apsaugininkams nesąžiningi seniai kelia vis didesnį galvos skausmą. Ir ne tik Lietuvoje.
Pensininkų vagystės – tikra epidemija Japonijoje. Pasak laikraščio „Mainichi Shimbun“, 2000-aisiais Jamagučio prefektūroje apsaugininkai sulaikydavo 43 procentus apsivogusių paauglių nuo 14 iki 19 metų ir 14 procentus pensininkų. 2005 metais šiedvi grupės jau padarydavo maždaug vienodai – po trečdalį – atskleistų vagysčių, o pastaruoju metu tarp visų sulaikomų vagišių 30–40 procentų yra vyresni negu 65 metų japonai; vagiančių jaunuolių jau pagaunama tik 20–30 procentų. Tiesa, per pastaruosius 20 metų Japonijoje pensininkų padaugėjo nuo 15 iki 27 milijonų ir toliau daugėja, todėl logiška, kad žilagalvių vagišių dar daugės.
Prekybininkai kenčia tyliai
Vagiančių pensininkų Lietuvoje irgi pagaunama vis daugiau. Tik paklausta apie tai „Maximos“ tinklo neprisistačiusi atstovė ryšiams su visuomene klausimo aiškiai išsigando. Matyt, kad netyčia nebūtų įžeista labai svarbi vyriausiųjų pirkėjų grupė, atstovė atsisakė ką nors komentuoti ir pareikalavo klausimus atsiųsti raštu.
„Norfos“ prekybos tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis paaiškino, kad smulkių vagišių parduotuvėse pagaunama nuolat, bet „Norfa“ neveda statistikos, kiek tarp jų – pensininkų.
Dėl mažo gimstamumo bei rekordinės emigracijos Lietuvoje visuomenė senėja sparčiau negu ilgaamžiais garsėjančioje Japonijoje. Tad mūsų šalyje daugėjant pensininkų, logiška, daugėja ir žilagalvių vagišių.
Senas įprotis?
Pasak trijų garsių JAV psichiatrų – Elioto Steino, Beno Zumerio ir Gario Moako – anksčiau sąžiningai gyvenęs pensininkas prekybos centre apsivagia neretai dėl susilpnėjusios psichinės būklės, ypač jei jaučiasi vienišas, nereikalingas.
Žinomo psichologo Gedimino Navaičio nuomone, viena iš priežasčių, dėl ko vagia Lietuvos pensininkai, – pusę amžiaus užsibuvusi socialistinė santvarka. Nuo pokario iki pat 1990-ųjų visoje Sovietų Sąjungoje, taigi ir Lietuvoje, klestėjo smulkios vagystės iš „valdiškų, niekieno“ darbo vietų. Pasak G. Navaičio, nei tada milicija nepajėgdavo pagauti ir nubausti milijonų vagiliautojų, nei šiandien prekybos centrų apsaugininkai nesugeba nutverti visų vagišių. Be to, ne itin baugina ir atsakomybė įkliuvus – už smulkią vagystę (iki 130 litų) Lietuvoje baudžiama tik 300–700 litų bauda.
Vagia ne duoną
Dar viena priežastis – žiniasklaida taip dažnai kartoja stereotipines frazes, jog pensininkai esą skurstantys, kad kartais senukai nutaria kone turį teisę prekybos centre ką nors įsikišti į kišenę ir neužmokėti. Tik tie „skurstantys“ žilagalviai vagišiai kažkodėl dažniausiai vagia ne duoną kasdienę, o skanėstus ar svaigalus.
Pasiryžę vagystėms pensininkai dažniausiai viliasi, kad nutverti ims verkšlenti, skųstis prasta atmintimi ar silpna sveikata, sukels gailestį ir tada būsią paleisti. Tuščios viltys. Vieno prekybos centro apsaugininkas, prašęs neminėti jo pavardės (mat apsaugininkams griežtai uždrausta bendrauti su spauda), „Akistatai“ papasakojo, jog apsaugos darbuotojai yra pastebėję tendenciją. Kad ir koks būtų vagišiaus amžius, kai žmogus ryžtasi pirmą kartą ką nors parduotuvėje pavogti, jo paties labui labai svarbu iš karto jį pagauti ir nubausti. Nes nesučiuptam vagišiui sukyla azartas ir dažniausiai toks ima vogti nuolat.
Kartais nusileidžiama
Tik kaip nubausti žilagalvį vagišių? Retas kuris vagia prekių už daugiau kaip 130 litų (už tiek policija be dvejonių ir nuolaidų amžiui kelia baudžiamąją bylą). Ką daryti nutvėrus senutę ar senuką su užantin įsikištų saldainių maišeliu už 3 litus?
Apsaugos darbuotojai pagautuosius žilagalvius smulkius vagišius prigąsdina perduosią policijai, bet jie – irgi žmonės. Pamatę, jog galbūt pirmą kartą įkliuvęs žilagalvis pastiręs iš baimės, apsaugininkai dažnai tik paprašo atlyginti padarytą žalą. Kiekviename stambiame prekybos centre kasmet pavagiama prekių už keliasdešimt tūkstančių litų, o dalį jų iš savo kuklių algų tenka dengti prekybininkams bei apsaugininkams. Todėl pirmą kartą pagautam smulkiam vagišiui neretai pasiūloma užmokėti kelis kartus daugiau negu kainuoja pavogtoji prekė.
Tačiau įkliuvę kai kurie žilagalviai vagišiai verkia netikromis ašaromis ir pergudrauja apsaugininkus – tai puikiai matyti iš vieno nutikimo Šiauliuose.
Vagilė pasiskundė
Taigi neseniai viename Šiaulių prekybos centre apsaugininkas sulaikė močiutę, bandančią pavogti prekių už 17 litų. Ji vogė ne iš bado, pinigų turėjo. Pagailėjęs senolės ašarų, apsaugininkas leido moteriškei sumokėti 10 kartų didesnę sumą negu badyta pavogti. Ji atidavė piniginėje turėtuosius 40 litų, o dar 130 litų pažadėjo tuoj pat atnešti. Tačiau vos paleista vagilė nuskuodė tiesiai į policiją ir pasiskundė esanti prekybos centro... reketuojama. Apsaugininkas buvo sulaikytas, jam iškelta baudžiamoji byla.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešųjų ryšių poskyrio viršininkas Artūras Šliavas teigia, kad Šiauliuose panašių atvejų pasitaiko retai, o Klaipėdoje neseniai buvo išaiškinta saugos tarnyba, panašiais metodais vagišius (tiesa, ne tik pensininkus) baudusi nuolat.
„Jei į prekybos centrą atsvirduliuotų iš bado alpstantis žmogus, tikrai tokį nemokamai pavalgydintume, pagirdytume ir dar lauknešėlį įdėtume, – „Akistatai“ pridūrė prekybos centro apsaugininkas, kartais irgi liepiantis pagautiems vagišiams į kasą sumokėti kelis kartus didesnę sumą negu vogtų prekių vertė. – Tačiau išbadėjusių sulysėlių nepasitaikė dar nė vieno. Užtai kasdien pagauname normaliai atrodančius vagišius, tarp kurių būna ir pensininkų. Dauguma vagių – gražiai apsirengę, turi pinigų ir užsikiša ne duoną kasdieninę...“
Sigitas STASAITIS