„Jaunimo garantijos“ – tai iniciatyva, skirta niekur nedirbančiam ir nesimokančiam jaunimui nuo 15 iki 29 metų visuose Lietuvos miestuose. Jaunuoliams teikiama pagalba įvairiapusiška – vyksta konsultacijos, motyvuojantys užsiėmimai ir paskaitos, padedančios išryškinti savo stipriąsias puses bei išsikelti tikslą. Padedama ne tik susikurti veiksmų planą, bet ir siūlomi būdai kaip jį kuo greičiau įgyvendinti. Jaunuoliai skatinami savanoriauti, padedama rasti praktikos vietą ar net darbovietę, teikiamos profesinio mokymo galimybės. Galima ir finansinė parama – apmokamos pragyvenimo išlaidos atliekant praktiką, galimos subsidijos verslo pradžiai, darbdaviai išmokomis skatinami priimti ir šansą suteikti patirties neturintiems jaunuoliams. Sužinoti daugiau informacijos galima apsilankius tinklapyje: www.jaunimogarantijos.lt
Planuojama, kad šis renginys bus nauja LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei socialinių partnerių tradicija, siekiant apdovanoti žmones, labiausiai prisidėjusius prie sėkmingo Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo. Geriausiems koordinatoriams bei dalyviams padėkas įteikė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė ir palinkėjo, kad kitąmet nominacijų būtų ne aštuonios, o aštuoniolika.
„Visi žinome, kaip sunku pasiekti tą, kuris nusivylęs savo gebėjimais, pasimetęs arba neturi motyvacijos siekti kažko daugiau. Todėl koordinatorių ir jų sutelktų socialinių partnerių darbas tikrai nelengvas, ir kiekvienas radęs savo kelią jaunuolis – tai neginčytinas jų nuopelnas ir sėkmė“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.
Rezultatai stulbina – ambicijų nemažėja
Konferencijos metu buvo pasidžiaugta, kad jaunimo situacija darbo rinkoje sparčiai gerėja – per metus užimtumas suteikiamas 85 proc. visų į darbo biržas besikreipiančių jaunuolių, o asmenų iki 25 metų nedarbo rodiklis nuo 2010 m. sumažėjo net 23 proc. Eurostato duomenimis, šiuo metu siekia vos 13 proc.
Vien per šiuos metus Į Jaunimo garantijų iniciatyvos projektus „Atrask save“ ir „Naujas startas“, kuriuose gali dalyvauti visi nedirbantys ir nesimokantys asmenys iki 29 metų amžiaus, įsitraukė beveik 9 tūkst. jaunuolių. Iš jų daugiau nei 1 tūkst. nebuvo įsiregistravę darbo biržoje. Planuojama, jog iki 2018 m. intensyvią pagalbą integruotis į darbo rinką ar įgyti tolesnį išsilavinimą gaus daugiau nei 35 tūkst. jaunų žmonių.
Projekto ambicijos didelės – siekiama pritraukti kuo daugiau jaunuolių, kurie skeptiškai vertina dabar teikiamą valstybės paramą jaunimui ir nėra užsiregistravę darbo biržoje. Nors vieni nedrįsta, kiti nemato prasmės, tačiau geri atsiliepimai, vis labiau viešinamos sėkmės istorijos ir būtent koordinatorių bei savanorių nuoširdus darbas padeda įtraukti vis daugiau žmonių.
„Didžiausi Jaunimo garantijų šuolininkai“
Šioje nominacijoje apdovanojimai įteikti Elviui Skripūnui ir Simonai Kaulakytei. Jiems Jaunimo garantijų teikiamos pagalbos priemonės buvo tarytum tramplynas į sėkmingą karjerą.
Jaunimo Garantijų iniciatyvos metu Elvis Skripūnas parašė puikų verslo planą ir gavo paramą savo verslo pradžiai. Vaikinas nuo pat vaikystės svajojo būti nepriklausomu ir turėti savo verslą, tačiau nors turėjo idėjų ir didelių ambicijų, jam trūko pradinio kapitalo. Būtent šios iniciatyvos dėka Elviui pavyko savo svajonę įgyvendinti gerokai anksčiau nei būtų susitaupęs verslo pradžiai savo jėgomis. Paklausus vaikino, kokie buvo didžiausi sunkumai, jis atskleidė, kad kažin ar būtų šiandien tiek pasiekęs, jei būtų galvojęs apie sunkumus – įvairias kliūtis jis vadina iššūkiais.
Simona Kaulakytė dėl finansinių sunkumų negalėjo baigti fotografijos studijų, todėl pradėjo dirbti ir įsisuko į rutiną, kurioje nustojo tobulėti. Mergina išdrįso įsiregistruoti darbo biržoje ir sudalyvauti projekte „Atrask save“. Jo metu išryškėjo stipriausios ir silpniausiosios merginos savybes, o darbas su jomis ilgainiui padėjo sėkmingai pretenduoti į „Barclays“ įmonėje siūlomą darbo vietą. Šiandien Simona mokosi informacinių technologijų subtilybių, o taip pat vadovauja net 22 asmenų grupei.
„Veikliausi Jaunimo garantijų savanoriai“
Šios nominacijos apdovanojimais buvo įvertinti Ramūnas Mendelis ir Ruslanas Tamošaitis. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė nuoširdžiai padėkojo šiems savanoriams už jų atsidavimą bei pasidalinimą savo širdies šiluma, laiku bei dėmesiu.
Projekto „Atrask save“ Šiauliuose dalyvis Ramūnas Mendelis savanoriavo aklųjų ir silpnaregių mokykloje. Jis beveik keturis mėnesius vedė paskaitas apie sveikatos saugojimą ir stiprinimą, šiltai ir dėmesingai bendravo su savo klausytojais bei prisidėjo prie specialios knygelės neregiams vaikams leidybos. Jis ne tik dalinosi savo turimomis medicinos žiniomis, asmenine patirtimi, bet ir teikė žmonėms paprasčiausią bendravimo džiaugsmą.
„Dalinkite gerumą, eikite savanoriauti, duokite kitiems tai, ką turite širdyje brangiausio ir būsite mylimi, laukiami, nes paprastumas yra toks reikalingas šiomis dienomis. Vaikystėje aš netekau didelės dalies regėjimo ir tai man šiandien netrukdo, nes aš galiu padaryti žmones laimingus.“
Pasiteiravus, ar Ramūnui užsiimant tokia gausybe veiklų lieka laiko sau, paaiškėjo: „Laiką skiriu sau būtent būdamas darbų apsupty. Aš atrandu save, žmonės atranda mane. Esu be galo laimingas, kad turiu tiek daug veiklos. Džiaugiuosi savo pasiektais rezultatais“. Apdovanojimą už savanorystę taip pat gavo Ruslanas Tamošaitis, kuris šių metų vasarą pradėjo veiklą Alytaus nakvynės namuose. Ir nors nakvynės namuose lankosi labai įvairiaspalvės asmenybės, nuolatinis bendravimas, ryšys ir kasdien pastebima pagalbos svarba skatina nenuleisti rankų.
„Stipriausia bičiulystė įgyvendinant Jaunimo garantijas“
Šios nominacijos nugalėtoja Alytaus vietos jaunimo garantijų koordinatorė Laurita Marčiulionienė, kuri aktyviai siekia pagrindinių šios iniciatyvos tikslų – grąžinti į darbo rinką, švietimo sistemą ir apskritai visuomeninį gyvenimą tuos, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių atsidūrė nuošalyje. Jos produktyvus darbas su kitomis institucijomis bei nevyriausybinėmis organizacijomis leido ne tik iškelti idėjas, bet ir sėkmingai jas realizuoti.
„Esu dėkinga tiems, kas nepabijojo manęs priimti, nes savo veiklą pradėjau kaip pirmasis šios iniciatyvos asmuo Alytuje. Šiame mieste buvau pirmasis projekto vedlys ir tai tikrai buvo iššūkis. Iš pradžių į projektą, mane, idėjas, kurias įgyvendiname buvo žiūrima skeptiškai, tačiau atkaklus darbas ir noras padėti bei tikėjimas projekto idėjomis viską palengvino, o rezultatai neleido abejoti“, – teigia koordinatorė Laurita Marčiulionienė.
„Įdomiausia iniciatyva įgyvendinant Jaunimo garantijas“
Šioje nominacijoje apdovanota Druskininkų jaunimo užimtumo centre dirbanti Kristina Fedaravičiūtė. Šios moters pasiekimai įgyti pasitelkus drąsą ir išradingumą. Norėdama į projektą įtraukti kuo daugiau darbo biržoje neregistruotų jaunuolių, Kristina pati tapo Kauno apygardos probacijos tarnybos Druskininkų miesto savivaldybėje savanore. Pasak Kristinos toks bendradarbiavimas ir savanorystė padeda pažvelgti į savo veiklą giliau, priartėti prie nedirbančių ir nesimokančių jaunuolių ir įgyti jų pasitikėjimą, todėl rekomenduoja šį būdą išbandyti ir kitiems koordinatoriams.
„Norėdami rasti šiai tikslinei grupei priklausančius jaunuolius mes turėjome bendradarbiauti su įvairiausiomis įstaigomis bei organizacijomis. Noriu padėkoti, kad mane priėmė, kad mums pavyko užmegzti glaudų ryšį ir dabar mes galime dalintis informacija bei rasti niekur nedirbančius ir nesimokančius jaunuolius kartu“, – pastebi koordinatorė Kristina Federavičiūtė.
Rezultatyviausi Jaunimo garantijų koordinatoriai
Šioje srityje geriausiai buvo įvertinta Jonavoje dirbanti Lina Vansevičiūtė ir Vilma Jankauskienė iš Moletų. Jonavos Jaunimo garantijų koordinatorė pritraukė šimtą jaunuolių, iš kurių daugiau nei pusė jau įsidarbino arba ėmė mokytis. Šiandien jų likimai pasisuko visai kita linkme, nors anksčiau daugelis jų nepasitikėjo ne tik savimi, bet ir juos supančia aplinka.
Apdovanojimą gavusi ir Molėtuose dirbanti koordinatorė nuoširdžiu bendravimu randa kelią į prie projekto prisidėjusių dalyvių širdis. Ši moteris individualiai dirbo su 35 jaunuoliais, iš kurių 80 proc. sėkmingai baigė dalyvavimą projekte, kai bendras rodiklis šiai tikslinei grupei yra tik 35 proc.