Atsakymo į šį klausimą ieško daugybė tyrinėtojų. Ir dažniausiai prie žmogaus sėkmingumą nulemiančių faktorių priskiriami šie aštuoni:
1. Galinga motyvacija ir atkaklus darbas
2. Mėgiamas darbas
3. Puikus išsilavinimas
4. Aukštas IQ
5. Darbas su kitais sėkmingais žmonėmis
6. Jumis tikintys tėvai
7. Tam tikri talentai, sugebėjimai, polinkiai
8. Disciplina ir valia
Žinoma, visa tai tik statistika, skaičiai, kuriuos galima pritaikyti daugumai žmonių pasaulyje. Tačiau kaip sako tie patys tyrinėtojai, netgi visi šie faktoriai dar negarantuoja jums šimtaprocentinės sėkmės. Bet jei esate laimės kūdikis, pavyzdžiui, „išsitraukėte laimingą bilietą“, šis faktas pakeis jums visą šitą sąrašą. Yra žmonių, kurie tiesiog gimė sėkmingi.
Sąvokas „likimas“ ir „laimingas atsitiktinumas“ pakankamai sunku konkrečiai atskirti. Pavyzdžiui, panagrinėkime vieną atvejį: 50 monetų, sudėtų į eilė, bus panaudotos „skaičiaus ir herbo“ žaidime. Taisyklės tokios: jeigu iškrito herbas, monetas lieka žaidime. Tikimybių teorija sufleruoja, kad po pirmos metimų eilės lygiai pusė monetų iškris skaičiumi į viršų – tai yra pralaimės.
Mesdami vieną monetą po kitos galiausiai turime nugalėtoją – paskutinę monetą. Galima pagalvoti, kad tai buvo sėkmingoji moneta, ir būtent jai buvo lemta nugalėti.
Jeigu užduosite klausimą sėkmingam, kaip jums atrodo, žmogui, kokiu būdu jis gyvenime pasiekė aukštumų, ir išgirsite atsakymą apie mokslą Harvarde, darbą Silicio slėnyje, laikus įsigytas „Apple“ akcijas, apie tai, kad šis žmogus turi yra aukštą IQ, mylinčią šeimą, nepajudinamą pasitikėjimą savimi, pagalvosite: štai tas sėkmės receptas.
Tačiau kaip ir atveju su monetomis, tūkstančiai žmonių, galintys pasigirti daugeliu punktų iš šios sąrašo, ne tokie jau ir sėkmingi gyvenime. O sėkmę atnešė tik laimingas atsitiktinumas.
Tačiau niekas nenori būti žaisliuku likimo rankose ir būtent todėl atkakliai ieško sėkmės formulės. Kažkam gali pasirodyti, kad ji paprasta: reikia nustoti pulti į kraštutinumus ir suvokti, kad gyvenime nėra laimėjusių ir pralaimėjusių.
Ne kiekvienas priimtas į darbą žinomoje kompanijoje atsisės į generalinio direktoriaus kėdę. Tačiau kiekvienas galės pasiekti tam tikrą sėkmę, jei nustos gyventi pagal visuotiniai priimtus stereotipus ir svajoti tik apie tą kėdę. Tokiu būdu gyvenimiška sėkmė yra gerokai gilesnė ir daugiau moralinių, nei fizinių pastangų reikalaujanti kategorija:
1. Užsibrėžkite ilgalaikį tikslą ir stenkitės jį pasiekti
2. Pasistenkite geriau suvokti save, savo norus
3. Stenkitės vystyti savyje individualumą
4. Vystykite savo potencialą
5. Vystykite savyje meilę, išmintį ir sielos valią.
6. Padėkite kitiems žmonėms
7. Siekite ne materialių, o dvasinių vertybių
8. Išlikite ištikimi sau
9. Tapkite pavyzdžiu kitiems
10. Sukurkite tvirtą ir meilės kupiną šeimą
11. Gyvenkite išsaugodami orumą
Būtent tai ir yra iš tiesų sėkmingo ir laimingo gyvenimo komponentai. Kiekviena pasaulio kultūra su sena istorija visada į pirmą vietą iškeldavo dvasines vertybes, vidines savybes, kurių vystymas visuomenei padovanos Žmogų.
„Eiti išminties keliu“, – taip sakoma Rytuose.
Juk net sukūrus įspūdingą karjerą, tačiau taip ir neišvysčius moralinių savybių, jūs greičiausiai susidursite ne su sėkme, o su vidiniu tuštumu.