• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau ne pirmą kartą politikai nori drausti prekybos centrų veiklą sekmadieniais ir šventinėmis dienomis. „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ aiškinamasi, ar prekybos centrų darbuotojams iš tiesų reikia laisvadienių sekmadieniais ir kaip pokyčiai paveiktų prekybos centrų veiklą. 

Jau ne pirmą kartą politikai nori drausti prekybos centrų veiklą sekmadieniais ir šventinėmis dienomis. „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ aiškinamasi, ar prekybos centrų darbuotojams iš tiesų reikia laisvadienių sekmadieniais ir kaip pokyčiai paveiktų prekybos centrų veiklą. 

REKLAMA

Šįkart įstatymo pataisą nori įregistruoti „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. 

Pokyčiai būtų taikomi prekybos vietoms, kurių plotas yra lygus arba didesnis nei 300 kv. metrų. Politiko teigimu, iniciatyva leistų prekybos centrų darbuotojams daugiau laiko praleisti su šeima bei paminėti šventines dienas. 

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė sako, jog labai keistųsi gyvenimas, jei toks pakeitimas būtų įgyvendintas. 

REKLAMA
REKLAMA

Siūlymui nepritaria: „Tada tegu namuose būna ir visi kiti darbuotojai“

Ji atkreipia dėmesį, jog ši pataisa yra siūloma įstatymui, kuris reglamentuoja penkių didžiųjų prekybos tinklų santykius su tiekėjais ir gamintojais, o ne su vartotojais. 

REKLAMA

Tikina, kad prekybos sektoriaus privalumas yra darbas lanksčiu grafiku, esą darbuotojai jį gali susidėlioti darbo grafiką taip, kad nereikėtų dirbti šventinėmis dienomis. 

„Iš tikrųjų galiu pasakyti, kad prekybos sektoriuje dirba žmonės, kurie kaip tik džiaugiasi lanksčiu grafiku, tai tie žmonės, kurie visiškai nenori, negali, nepageidauja dirbti ne tik sekmadieniais, bet ir savaitgaliais ar švenčių dienomis, o gal kaip tik pirmadieniais ar bet kurią kitą dieną, jie turi tą prabangą lanksčiai susiderinti savo darbo grafiką“, – sako R. Vainienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Jos įsitikinimu, reikėtų siūlyti visiems darbuotojams ilsėtis šventinėmis dienomis ir sekmadieniais, o ne tik 5 prekybos tinklų darbuotojams. 

„Tada turėtų namuose ne tik penkių tinklų darbuotojai pabūti, bet galbūt tada tegu namuose būna policininkai, gaisrininkai, medikai, oro uostų darbuotojai ir visi kiti darbuotojai, kurių yra labai daug ir kurie dirba lygiai taip pat įvairiais grafikais“, – teigia Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Posochovas: „Parduotuvė tai nėra būtinoji sąlyga, tai ne žmogaus gyvybę gelbsti“

O štai Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas pritaria įstatymo pataisai. 

„Jeigu vis dėlto prekybos centruose, kiek aš atsimenu, virš 50 tūkstančių žmonių dirba, tai dėl demografinių dalykų, aš manau, kad tikrai būtų gražu, kad darbuotojai daugiau pabūtų su šeima. Dabar net vaikų nebenori šeimos turėti, nes visi darbais užsiėmę.

REKLAMA

Parduotuvė tai nėra būtinoji sąlyga, tai ne žmogaus gyvybę gelbsti ar namą gesina“, – pabrėžia A. Posochovas. 

Jo teigimu, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovės minėtas grafiko lankstumas darbuotojams toli gražu ne visada pasitarnauja. 

„Darbo grafikai skaičiuojami pagal suminę darbo apskaitą, kuri kas tris mėnesius išlygina viršvalandžius ir darbo dienas, o jeigu dirbama per šventinę dieną, tai dažnai pasakoma, kad mes pridėsime prie atostogų vieną dieną, tai finale žmonės praktiškai nieko negauna daugiau, nors dirba. <...>

REKLAMA

Plius, patikėkite, ne taip lengva yra patenkinti visų norinčių dirbti ar nedirbti savaitgaliais norus, nėra tiesiog galimybių“, – paaiškina A. Posochovas. 

Mano, kad sekmadieniais dirbantiems reikėtų mokėti daugiau

Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas teigia, kad norint dirbti šventinėmis dienomis ir sekmadieniais būtų paprasčiausia sekmadieniais dirbantiems siūlyti didesnį atlyginimą negu kitomis dienomis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tada padarome tokį įstatymą, kad švenčių dienomis tegu apie tris kartus būna didesnis atlyginimas už dieną, o sekmadieniais bent jau du kartus. Nemanau, kad tai tenkintų prekybos centrų savininkus“, – kalba jis. 

R. Vainienė teigia, kad toks sprendimas paveiktų produktų savikainą, nes atlyginimai taip pat priklauso nuo paklausos, todėl esą kiltų prekių kainos. 

„Ne prekybininkai diktuoja madas, visoje šitoje dėlonėje viskas atsiremia į pirkėją, vartotoją, kuris atėjęs į parduotuvę renkasi produktus ir sutinka už juos mokėti tam tikrą kainą.

REKLAMA

Jeigu tu norėsi po vidutinį atlyginimą kiekvienam žmogui mokėti, tokių prekių už tokias kainas Lietuvoje niekas nepirktų, neįpirktų ir tada mes turėtume iš kitos pusės skundus: o kodėl viskas taip brangu?“– paaiškino ji.  

Visą „Žinių radijo“ pokalbį laidoje „Dienos klausimas“ su Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadove Rūta Vainiene ir Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininku Aleksandru Posochovu, galite klausyti čia:

Beveik visoj europoj sekmadieniais viskas uzdaryta. Ko jus zmliumbiat? 6 dienu neuztenka apsiprekint?
Kavinės prekybos centruose. Į jas dirbantys eina savaitgaliais. Jei darbą žmogus baigia 19 valandą, parduotuvių lentynos tuščios. Tada įrenginėti reikia savitarnos parduotuves. Sekmadienį parduotuvių nereikia tik bedarbiams ir tiems, kurie dirba laisvu grafiku. Parduotuvių darbo laikas turi būti tinkamas dirbantiems.
Tada Lietuva galės išdidžiai puikiomis, kad ji pirmą pasaulyje tai padarė. Kaip ten kartais rašo antraštėse? Verta pagyrimo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų