Miestelio parduotuvės darbuotoja skundžiasi nuolat sulaukianti pirkėjų pasipiktinimo, kad sekmadieniais po 3 valandos alkoholio nebeparduoda.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
„Būna žmonių, kad tikrai reikia. Ateina, burbuliuoja, iškolioja, visaip būna. Duris tranko išeidami. Ateina jau išgėręs po 3 val. ar apie 5 val., iš šaldytuvo pasiima, pinigus numeta ir pabėga. Žmonėms iki 3 val. per mažai laiko nusipirkti. Ateina, prašo, geriau buvo anksčiau“, – sako pardavėja Ingrida.
Ir Seimas vėl svarsto, ar pailginti prekybą alkoholiu parduotuvėse sekmadieniais. Liberalai ragina leisti prekiauti sekmadienį tas pačias dešimt valandų, kaip ir kitomis dienomis.
„Pajamos, gaunamos iš alkoholio, yra didesnės, kai ateina 15 val., dažnai parduotuvės užsidaro. Reiškia, duonos, pieno, kitų maisto produktų žmonės negali įsigyti“, – teigė Seimo narys, liberalas Andrius Bagdonas.
Siūlo leisti gaminti naminę
Visgi šį liberalų siūlymą dauguma Seimo narių atmetė – esą dauguma žmonių su tokia tvarka jau susigyveno. O Vyriausybė siūlo renginiuose, mugėse prekiauti ne tik sidru ir alumi, bet ir vynu iki 15 proc. alkoholio. Dabar riba – 7,5 proc. Na, ir įteisinti svaigalų butelį kaip reprezentacinę dovaną.
„Kviečiu žiūrėti į tai kaip į administracinės naštos mažinimo ūkio subjektams projektą“, – sakė ministrė Aušrinė Armonaitė.
Seimas linksta leisti alkoholio reklamą maisto vežėjų platformose, leisti gaminti ir naminę kaimo turizmo sodybose. Tiktai esą degustacijoms savininkas galėtų pagaminti iki 100 litrų iki 65 proc. alkoholio naminės degtinės, kas išeitų maždaug po 2 litrinius butelius per savaitę.
„Ar esate ragavę naminės degtinės, kas trečias sakytų, kad ragavo. Iš kur tada ragavo, jei negalima gaminti? Reiškia, vyksta pažeidimai, o reikia įteisinti, kad to nebūtų“, – teigė Seimo komiteto pirmininkas, konservatorius Kazys Starkevičius.
„Tačiau klausimas – kokia bus kokybė šitos naminukės, ar tikrai bus invesutota į tinkamą įrangą?“ – svarstė Seimo narė, konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.
Seime kyla ginčų
Svarstant alkoholio prekybos pakeitimus Seime užverda karšti ginčai. Vieni parlamentarai gąsdina, esą pradėjus švelninti ribojimus, lietuviai vėl ims daugiau gerti, tačiau kiti tvirtina, esą lietuviai jau išmoko pakankamai ir yra sąmoningi gerti be ribojimų.
„Kam patogiau? Tiem, kas geria. Draudimai sumažino alkoholio vartojimą labai stipriai“, – sako Seimo narys, konservatorius Kęstutis Masiulis.
„Reikia leisti kaip buvo, kaip Latvijoje degalinėse prekiauja alkoholiu“, – teigė Seimo narys, darbietis Valdemaras Valkiūnas.
„Bet koks atlaisvinimas, kelių valandų pailginimas, laipsnių mugių metu, „samagono“ įteisinimas – nesavalaikis dalykas“, – teigė Seimo narys, konservatorius Antanas Matulas.
„Liberalizuoti alkoholinių gėrimų prekybą, vartojimą, kurti sąlygas vartojimo didinimui. Elgiamės kaip šizofrenikai“, – tikino Seimo narys, valstietis Aurelijus Veryga.
„Sumažėjus alkoholio vartojimui, stipriai padidėjo jaunimo silpnų narkotikų suvartojimas“, – sakė Seimo narys, „darbietis“ Andrius Mazuronis.
Nepritaria legalizavimui
Alkoholio gamintojai ir prekiautojai labiausiai nepritaria samanės legalizavimui, o kitų ribojimų švelninimo nelaiko svarbiu.
„Dėl naminės degtinės – mums jos atrodo keistos, suteikia galimybes vienai siaurai žmonių grupei prieš kitas grupes“, – komentavo alkoholio gamintojų ir importuotojų atstovas Mantas Zakarka.
O Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento turimi tyrimai rodo, kad pastaruosius 6 metus galiojantys valstiečių įvesti draudimai veikia.
„Ribojimų visuma davė teigiamą efektą. Tai pastebime ne tik per ligas, bet ir per alkoholinių gėrimų suvartojimą vienam gyventojui“, – dalijosi departamento kontrolės skyriaus vedėjas Gintaras Karanda.
Apklausos rodo, kad dauguma gyventojų remia ir alkoholio prekybos ribojimus. Štai 20 metų amžiaus cenzui pritaria du trečdaliai lietuvių, panašiai remia ir reklamos draudimą, tik prekybos laiko ribojimus remiančių mažiau – tik truputį daugiau nei pusė.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.