Lietuvoje kasmet nustatoma apie 30 naujų sėklidžių vėžio atvejų. Pikta liga dažniausiai griebia paauglius ir jaunus vyrus, ypač 15–34 metų amžiaus.
Net ir stipriosios lyties atstovai, išgirdę diagnozę „vėžys“, pajunta, kad linksta keliai. Tačiau šį kartą jie turėtų nenusiminti – sėklidžių vėžys išgydomas.
Net užleista liga išgydoma
„Gera naujiena yra ta, kad šiuo metu pagydoma daugiau kaip 90 procentų ankstyvųjų ir daugiau kaip 50 procentų vėlyvųjų (t. y. išplitusių) stadijų vėžio atvejų“, – sako Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius, profesorius Feliksas Jankevičius. Tačiau sėklidžių vėžį turi gydyti tik šios srities profesionalai. Sėklidžių vėžys yra piktybinis auglys, kuris negydomas limfa ir krauju plinta į limfmazgius, plaučius, kepenis, smegenis bei kitus organus. Sėklidžių vėžio sukėlėjas vis dar tiksliai nėra žinomas, tačiau aiškūs šios ligos rizikos veiksniai.
1. Nenusileidusi sėklidė. Sėklidės užsimezga pilve ir prieš gimimą iš pilvo srities leidžiasi žemyn į kapšelį. Vyrai, kurie turi nenusileidusią sėklidę, labiau rizikuoja susirgti sėklidžių vėžiu. Net jeigu sėklidė ir buvo nuleista chirurginiu būdu, pavojus išlieka.
2. Nenormalus sėklidės išsivystymas. Įgimtas Kleinfelter sindromas sudaro sąlygas sėklidėms vystytis nenormaliai.
3. Šeimos istorija. Jei kiti šeimos nariai sirgo sėklidžių vėžiu, yra didesnis pavojus sirgti šia liga.
4. Jaunas amžius ir baltųjų rasė (tyrimai rodo, kad kitų rasių žmonės šia liga neserga). Gali turėti įtakos ir vaikystėje persirgta kiaulytė – liga, dažnai sukelianti vyrų nevaisingumą.
Sėklidžių vėžio gydymas yra sudėtingas – jis susideda iš chirurgijos ir chemoterapijos, rečiau taikomas spindulinis gydymas. Ligai labai išplitus tenka persodinti kaulų čiulpus (ši operacija atliekama ir Lietuvoje). Jei po organizmą yra pasklidusių vėžio metastazių, jas sunaikinti gali tik chemoterapija, gydymas vaistais nuo vėžio, kurie leidžiami į veną ir žudo metastazes bet kurioje organizmo vietoje, išskyrus smegenis. Prireikus radioterapeutas atlieka švitinimą, hematologas skiria labai dideles chemoterapijos dozes bei atlieka kaulų čiulpų transplantaciją.
Svarbu laiku diagnozuoti
Profesorius F.Jankevičius nori vyrams paaiškinti, kaip svarbu reguliariai tikrintis. Tik taip galima aptikti naviką ankstyviausios stadijos. Sėklides tikrinti reikėtų pradėti paauglystėje ir nenustoti to daryti vėliau, bent kartą per mėnesį. Sėklidžių vėžys gali turėti ne vieną požymį ar simptomą, jis paprastai prasideda tiktai vienoje sėklidėje. Dažniausiai jam būdinga:
* guzelis ar padidėjimas vienoje sėklidėje;
* sunkumo jausmas kapšelyje;
* slogus skausmas pilve, kirkšnyje ar juosmenyje;
* staigus skysčio rinkimasis kapšelyje;
* skausmas ar nepatogumas sėklidėje ar kapšelyje;
* nepaaiškinamas nuovargis ar prasta bendra savijauta.
Geriausia sėklides pasitikrinti po šiltos vonios ar dušo. Karštis atpalaiduoja, todėl lengviau atrasti kažką neįprasto. Jei randate guzelį, kiek įmanoma greičiau kreipkitės į gydytoją.
Sėklidžių vėžys skirstomas į du tipus – seminomas ir neseminomas. Seminoma nėra tokia agresyvi kaip neseminoma ir yra ypač jautri spinduliniam gydymui bei chemoterapijai.
Ar išliksiu vyru?
Vienas pagrindinių klausimų, kurie kyla vyrams prieš sėklidžių vėžio gydymą, – ar jų seksualinis gyvenimas ir vaisingumas bus paveikti? Deja, tam tikras sėklidžių vėžio gydymas gali sukelti nevaisingumą, todėl pacientai, kurie planuoja turėti vaikų, prieš gydymą privalo užsišaldyti spermą ir saugoti ją vadinamajame spermos banke.
Jeigu pašalinta tik viena sėklidė, nėra jokios priežasties nerimauti, kad dėl to negalėsite susilaukti vaikų ar nukentės lytinis pajėgumas. Sveika sėklidė pagamins daugiau testosterono (vyriško lytinio hormono) ir spermos, kad kompensuotų pašalintos sėklidės funkciją. Pastebėta, kad kai kurių sėklidžių vėžiu sergančių vyrų sperma dar prieš pradedant gydymą būna prastos kokybės. Tai gali būti nevaisingumo priežastis.
Gydymas chemoterapija paprastai sukelia laikiną nevaisingumą, kuris išlieka ir kurį laiką po gydymo. Apytiksliai praėjus 18 mėnesių po gydymo pabaigos daugumai vyrų spermos kokybė atsikuria pati. Būtina pabrėžti, kad vyrams, kurie gauna dideles chemoterapijos dozes, nevaisingumo pavojus yra gerokai didesnis ir paprastai negrįžtamas.
Meilė Jančorienė