• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nekontroliuojamose interneto džiunglėse Lietuvos gyventojai gąsdinami iš avarinės Fukušimos atominės elektrinės į mūsų šalį atslenkančiu radioaktyviuoju debesiu.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas specialiųjų tarnybų nepagauti interneto chuliganai visuomenę gąsdina elektroniniu laišku „Atominės katastrofos pasekmės“.

REKLAMA

Neseniai po panašių gandų paskleidimo žmonės masiškai pirko nereikalingus kiekius cukraus, o po nelaimės Japonijoje iš vaistinių buvo iššluoti įprastai retai vartojami jodo preparatai.

Šį kartą visuomenė internetu perspėjama, kad radioaktyviojo cezio–137 debesis Lietuvą pasieks kone pirmąją Europoje „per artimiausias 24 valandas“.

REKLAMA
REKLAMA

Gąsdina nėščiąsias

„Jei radioaktyvi dulkė yra įkvepiama ar su maistu patenka į organizmą ir ten prilimpa, ji tampa vidiniu radiacijos šaltiniu, esančiu labai arti audinių, ir todėl jos skleidžiamos radiacijos poveikis, palyginti su dalelėmis, esančiomis išorėje, yra ypatingai didelis, nors aplinkos fonas ir nėra aukštas. Ypač tai pavojinga nėščioms moterims ir mažiems vaikams“, – rašo anoniminis panikos skleidėjas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pataria žmonėms likti namuose, nuolat šluostyti dulkes, sandariai užkamšyti langus ir ventiliacijos sistemas, gerti rozmarinų, šalavijų, kalendros tinktūras, valgyti citrusinius vaisius, brokolius bei žiedinius kopūstus.

Kad toks bauginimas būtų įtikinamesnis, prie laiško pridedamos nuorodos į interneto vaizdo filmų svetaines, kuriose galima stebėti pasaulio žemėlapį ir į Lietuvą plūstančius radioaktyvius debesis.

REKLAMA

Lietuvos dangus švarus

Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas vakar „Respublikai“ patvirtino žinantis apie internetu platinamus bauginančius laiškus.

„Po Japonijos nelaimės apie radiacijos lygį pasaulyje ir Lietuvoje mes jau kalbame dvi savaites, kasdien pranešame tikslius skaičius ir atsakingai pareiškiame, kad mūsų šalyje radiacijos lygis nėra pasikeitęs, – sakė A.Mastauskas. – Žinoma, tai yra labai jautri informacija, kurią vieni priima rimtai, o kiti hiperbolizuoja“.

REKLAMA

Radiacinis fonas Lietuvoje yra matuojamas kas dešimt minučių. Tai fiksuoja 22 Radiacinio monitoringo ir ankstyvojo perspėjimo sistemos stotys. A.Mastausko teigimu, nuo nelaimės Fukušimos jėgainėje jos nė karto nefiksavo padidėjusio radiacijos lygio.

Žmonės nuodijasi jodu

Tačiau Radiacinės saugos direktorius vakar „Respublikai“ patvirtino, kad Lietuvoje pastaruoju metu buvo užfiksuota radioaktyviųjų jodo ir cezio dalelių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra natūralu po tokios avarijos, nes teršalai dar ilgai klaidžios po pasaulį, bet iki mūsų atskrieja tik žmogui nekenksmingi jų kiekiai, – tikino A.Mastauskas. – Taip pat nėra paslaptis, kad radioaktyviojo cezio Lietuvoje nemažai nusėdo po Černobylio katastrofos ir jo šiandien randame grybuose, žuvyje“.

REKLAMA

A.Mastauskas taip pat perspėjo Lietuvos gyventojus nenaudoti be gydytojo leidimo pastarosiomis savaitėmis gausiai įsigytų stabiliojo jodo preparatų.

„Radioaktyvusis jodas sukelia vėžį ir ypač – vaikams, o paprastas jodas, jį vartojant neleistinais kiekiais, gali sukelti skydliaukės – pagrindinės hormonų gamintojos – disfunkciją, – sakė A.Mastauskas. – Mano žiniomis, šį, paviršiniam naudojimui skirtą preparatą, lietuviai geria, o tai yra labai pavojinga“.

REKLAMA

Saugumo panika nedomina

Valstybės saugumo departamento atstovas Vytautas Makauskas vakar „Respubliką“ informavo, kad ši institucija baudžiamojo persekiojimo funkcijos jau nebevykdo nuo šių metų pradžios, todėl neužsiima ir paniką keliančių gandų skleidėjų paieška.

„Manau, kad tai yra policijos reikalas, o mūsų veiklos gaires ir informacijos poreikį suformuoja Valstybės gynimo taryba, – teigė V.Makauskas. – Mes jau tampame vien žvalgybos institucija, o ne ta, kuri tik žvangina grandinėmis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo valdybos viršininkas Markas Marcinkevičius vakar „Respublikai“ sakė dar neturintis informacijos apie internete platinamą paniką dėl radioaktyviojo debesies virš Lietuvos.

Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo Vytauto Radžiūno teigimu, kol kas masinės panikos visuomenėje skleidėjas dar nėra aptiktas. Policijai išaiškinus tokį interneto chuliganą, jam būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas.

REKLAMA

Raimundas Milašiūnas, psichiatras, psichoterapeutas:

Visada yra skleidžiančių tokius gandus ir, manau, tai – sutrikusios psichikos žmonės. Galbūt dar ne mano klientai, bet šiek tiek nestabilūs.

Panikos sukėlimas kitiems jiems iškart sukelia didesnį pasitikėjimą savimi. Arba kai labai nerimastingas žmogus pamato, kad aplinkui ir kiti panikuoja, jam tampa ramiau.

REKLAMA

Yra ir tokių žmonių, kurie, nujausdami ką nors negera, ima apie tai visiems skelbti. Jeigu šis nerimas pasitvirtina, jie apsiramina, tarsi kontroliuoja situaciją, o nieko neatsitikus, žmogus tiesiog džiaugiasi.

Pasklidus panašiam nerimui, visuomenė pirmiausia privalo kreiptis į tuos specialistus, kurie tikrai išmano situaciją. Atsakingos institucijos, šiuo atveju – Radiacinės saugos centras, kiek žinau, nuolat praneša apie tikrąjį radiacijos lygį be juokų.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės turi suprasti, kad niekada neverta reaguoti į tokio pobūdžio laiškus, jų nedauginti – nesiųsti dar kitiems. Tuomet nebus ir panikos, kuri visada visuomenę veikia tik neigiamai, o šis jausmas labai greitai plinta.

Esant sunkmečiui, panikos ir nerimo platinimas vyksta kur kas sparčiau, o visuomenės nestabilumas nėra geras dalykas. Manau, kad specialiosios tarnybos privalo surasti tokių gandų skleidėjus ir taikyti atitinkamą atsakomybę.

Julius GIRDVAINIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų