Seimo plenariniame posėdyje antradienį planuojamas prezidento dekreto dėl Vytauto Greičiaus atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko pareigų pateikimas.
Prezidento Valdo Adamkaus dekretas dėl V.Greičiaus atleidimas Seimui bus teikiamas trečiąkart, pirmuosius du – nesėkmingai. V.Adamkus liepą du kartus Seimui teikė dekretus, tačiau jie buvo atmesti.
Po šių Seimo sprendimų išsiskyrė V.Greičiaus statuso vertinimai – dalies parlamentarų teigimu, V.Greičius tebėra visus įgaliojimus tebeturįs LAT pirmininkas, Prezidentūros atstovų teigimu, V.Greičiaus įgaliojimai pasibaigus jo kadencijai, nepaisant Seimo sprendimo jo neatleisti, yra pasibaigę.
Nesutikus atleisti V.Greičiaus iš pareigų tąkart didesnioji dalis parlamentarų teigė pasigedę šalies vadovo noro tartis, nepriimtinais vadino šalies vadovo patarėjų įvardintus argumentus, esą Seimo funkcija atleidžiant LAT pirmininką, pasibaigus jo kadencijai, tėra formali.
Be to, parlamentarams užkliuvo ir tai, jog dar neatleidus LAT pirmininko, šalies vadovas jau buvo pasirašęs kitą dekretą siūlant naujuoju LAT vadovu skirti šio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininką Joną Prapiestį.
Kai kurių Seimo frakcijų atstovai anksčiau ne kartą buvo sakę, kad Seimo sprendimui dėl kadenciją baigusio dabartinio LAT pirmininko V.Greičiaus atleidimo kliudė būtent šis prezidento teikimas dėl J.Prapiesčio kandidatūros.
Prezidentas dekretą dėl siūlymo skirti J.Prapiestį LAT vadovu atšaukė prieš porą savaičių, tačiau patvirtino, jog tai nereiškia, jog šios kandidatūros atsisakoma.
Pagal Konstituciją, LAT pirmininką prezidento teikimu skiria ir atleidžia Seimas.
Dabartinio Aukščiausiojo Teismo vadovo V.Greičiaus kadencija baigėsi liepos 8 dieną. Aukščiausiajam Teismui V.Greičius vadovavo nuo 1999 metų liepos mėnesio.