Seimui nepavyko miškų urėdijų pajamas už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką nuo šių metų liepos 1-osios apmokestinti 5 proc. mokesčiu.
Seimas ketvirtadienį nepriėmė atitinkamos Miškų įstatymo pataisos, nes balsavime nedalyvavo bent 71 parlamentaras - tiek reikia Seimo narių, kad įstatymas būtų priimtas.
Balsavimą blokavo opozicija. "Darbietis" Kęstutis Daukšys pareiškė, kad jeigu valdantieji "tokius durnus įstatymus į Seimą duos", jie bus boikotuojami parlamentarams iš opozicijos ne tik nebalsuojant, bet ir išeinant apskritai iš salės.
Balsuodamas už atskirus straipsnius Seimas neleido iš biudžeto kompensuoti išlaidas, kurios būtų patirtos gesinant valstybinius miškus.
Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Jono Šimėno teigimu, iš naujo mokesčio į valstybės biudžetą ketinama gauti apie 15 mln. litų pajamų, tuo trapu parlamentaras Algis Kašėta aiškino, kad miškų urėdijų skaičiavimais apie 6-7 mln. litų.
"Dalis urėdijų gali bankrutuoti, ypač tada jeigu joms nebus iš biudžeto kompensuojamos patiriamos išlaidos gesinant valstybinius miškus", - sakė A.Kašėta.
Dabar įstatymas numato, kad miškų urėdijos bei valstybiniai parkai ir savivaldybės skiria lėšų bendrai valstybinei priešgaisrinio stebėjimo ir gaisrų gesinimo sistemai visose miško valdose. Miško valdytojai ir savininkai savo lėšomis įgyvendina profilaktines priešgaisrines priemones, pavyzdžiui, įrengia priešgaisrines juostas ir laužavietes, valo mišką.
Kaip ir dabar, taip ir toliau miškų - ir valstybinių, ir privačių gaisrus urėdijos gesins savo lėšomis.
Miškų urėdijoms privalomieji atskaitymai į biudžetą ar kitokie mokesčių už medienos naudojimą iki šiol nebuvo nustatyti.
Pasak Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Kęstučio Glavecko, šalyje yra 42 urėdijos.