„Šeimų sąjūdis“ dabar reikalauja naikinti galimybių pasą, atleisti Sveikatos apsaugos ministrą, neleisti darbdaviams iš darbo atleisti antivakserių.
Iš pradžių buvo protestas Vingio parke. Tada trijų dienų protestas prie Seimo ir Vyriausybės. Tuomet riaušės. Dabar valdantieji nusprendė pakviesti „Šeimų sąjūdį“ pasikalbėti, prieš dar vieną protesto akciją.
Seimo pirmininkė susitikimo vietą paskyrė netradicinę – vidinį Seimo kiemą, nes „Šeimų sąjūdis“ lyderiai neturi galimybių pasų, o be jų į Seimo vidų patekti negalima. Štai, ką jie pasakoja: „Nors ir galim juos pasiimti. Aš 2 kartus persirgęs. — O tai kodėl nepasiimat? — O kam jis man reikalingas?“
Susitikimą iniciavo pati Čmilytė-Nielsen, jis truko apie pusvalandį. Nors vienas „Šeimų sąjūdis“ lyderių Artūras Orlauskas į Čmilytę-Nielsen savo požiūrį jau yra išsakęs: „Seimo pirmininkė, nu šita jau be kalbos, KGB agento dukrelė, amžinai meluojanti, susimelavusi, susivėlusi, savo mele taip baisiai, kad net ir iš veido išėjo, organizmas vis dėlto reaguoja į žmogaus nesąžiningą elgesį.“
Po šio susitikimo tokių epitetų jau nevartojo: „Labai smagu, kad pirmą kartą Seimo pirmininkė žengė žingsnį link žmonių.“
Šeimų sąjūdžio lyderiai išsakė savo reikalavimus.
„Tai yra atleisti dabar ministrą apsimelavusį Dulkį, kuris, nebijokim, visi jau žinom, kad jisai meluoja atvirai ir pats pasimetęs savo mele“, – rėžia „Šeimų sąjūdžio“ narys Artūras Orlauskas.
„Vienas iš reikalavimų, kad nebūtų mokamų testų privalomų, taip pat kad nebūtų profesijoms atskiroms keliamas reikalavimas vakcinuotis ir kad nebūtų suteikiama galimybė darbdaviui atleisti nesiskiepijančio darbuotojo. Tai keli šitie pagrindiniai reikalavimai ir susiję su galimybių pasu“, – teigia Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Reikalauja panaikinti galimybių pasą
Reikalavimas dėl galimybių paso paprastas – jį panaikinti. „Šeimų sąjūdis“ jį vadina rūšiuojančiu žmones, o pandemijos valdymo priemonės – diktatūros įteisinimas. Vyriausybė nusprendė, kad jo neturintys, nuo rugsėjo 13-osios patirs daugiau apribojimų, pavyzdžiui, kavinėse bus galima aptarnauti tik įrodžius susidariusį imunitetą, arba turint neigiamą testo rezultatą. Šiuo metu Lietuvoje 750 įmonių nusprendė jau aptarnauti tik turinčius galimybių pasus. Jo neturinčių išprašo lauk. „Šeimų sąjūdis“ tokias priemones vadina diktatūros įteisinimu.
„O tie reikalavimai, kurie buvo Vingio parke, būtent partnerystės, paskui Stambulo konvencija, tai yra čia kertinis mūsų organizacijos kaip ir akmuo. Mes nuo šitų klausimų mes tikrai nesitrauksim ir mes nedaleisim“, – tikina „Šeimų sąjūdžio“ lyderis Raimondas Grinevičius.
Čmilytė-Nielsen pažadėjo perduoti reikalavimus koalicijos partneriams, bet iš karto pareiškė, kad diskutuoti galima nebent skiepų klausimu – partnerystės ir Stambulo konvencijos klausimai jiems nepajudinami.
„Dalis tų reikalavimų prieštarauja tam mandatui, kurį yra gavusi valdančioji koalicija iš savo rinkėjų“, – atsako Seimo pirmininkė.
Čmilytė sako, kad dėl valdžiai reikia išlaikyti spaudimą visuomenei, jog ši aktyviau skiepytųsi. Šiai dienai bent vieną vakcinos dozę yra gavę beveik 70 procentų suaugusiųjų, o Gitanas Nausėda šiandien pareiškė, kad dabar reikia siekti 90-ies procentų rodiklio.
„Ambicija turėtų būti dar didesnė, kadangi, mokslininkų nuomone, pasiskiepijimo lygis turi sudaryti ne mažiau 90-ies procentų, žinoma, delta sąlygomis 90 procentų yra tikslinis orientyras, tačiau pasiekti jį galime tiktai visi kartu sutardami, kad skiepijimasis šiuo metu yra vienintelė alternatyva“, – kalba jis.
„Mes ne prieš skiepus ir ne už skiepus. Kiekvienas žmogus, kiekvienas pilietis turi teisę apsispręsti, ar jam skiepytis, ar jam saugotis kitokiais metodais“, – sako R. Grinevičius.
Būtent skiepai ir apribojimai antivakseriams ir yra pagrindinė pastarųjų protestų priežastis. Nors rugpjūčio 10-ąją mitingas baigėsi riaušėmis, „Šeimų sąjūdis“ sako, kad viskas vyks saugiai. Nebus ir kartuvių politikams.
„Jų intencija yra tokia, kad jis būtų taikus, kad jame nebūtų naudojami įžeidžiantys simboliai, tai yra, kad jis skirsis nuo rugpjūčio 10-osios renginio“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.
„Nu man labiau patinka Prancūzijos variantas, kur stovėdavo giljotina. Bet nestatysim, ne, aš pabaikavau, ne, aš tiktai pavyzdį pasakau“, – juokauja R. Grinevičius.
Juokas juokais, bet Valstybės saugumo departamentas, rugpjūčio 10 riaušių galimybės nenumatęs dabar išplatino savo vertinimą į šių dienų įvykius. Sako, kad smurto grėsmė yra padidėjusi.
„Visuomenės jau yra peržengta riba, pačios visuomenės, kiek sekasi mums suvaldyti visą situaciją, tai kol kas dar sekasi, bet gal Artūras ir sakė, mes ir pabrėžėme tą dalyką, gali ir mums kažkada išslysti visa tokia, kaip ir kontrolė“, – priduria R. Grinevičius.
„Šeimų sąjūdžio“ atstovai sako, kad prie Seimo gali susirinkti apie 10 tūkstančių žmonių. Jiems nepriimtinas ir policijos sprendimas atitverti parlamentą tvoromis per 75 metrus.