Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, Aukštųjų Panerių memoriale pagerbdama Lietuvos žydų genocido aukas, ragino priimti praeitį be pagražinimų, prisiminti ir vis priminti, kad tai niekada nepasikartotų.
"Be praeities nebus ateities. Gal dėl to ir simboliška, kad apie Lietuvos žydų ateitį mes galvojame ir kalbame Paneriuose. Prisimindami tragediją, kuriame naują gyvenimą.
Šiandien tikrai ne klausimas - kas kaltas? - svarbiausia. Daug svarbiau pažvelgti vienas kitam į akis ir padėkoti, jog esame kartu. Esame vieno Kūrėjo, kokia kalba į jį besikreiptume ir kokiu vardu bevadintume, vaikai", - sakė parlamento vadovė.
Pasak I. Degutienės, holokaustas nėra vien žydų tautos, bet visų mūsų tragedija ir skausmas. Tai ypač akivaizdu čia, Lietuvoje, kur netekome absoliučios daugumos žydų tautybės Lietuvos sūnų ir dukterų, taip kartu prarasdami didžiulę dalį kultūrinio, socialinio valstybės identiteto.
Lietuvos žydų genocido diena minima rugsėjo 23-iąją. Tą dieną Panerių memoriale rengiama ir 70 tūkstančių holokausto aukų pagerbimo ceremonija.
Jau pirmosiomis vokiečių okupacijos dienomis mažesnių miestelių vyrai žydai buvo iššaudyti, moterys su vaikais suvaryti į getus. Miestų žydai taip pat buvo suvaryti į getus, jiems buvo uždrausta eiti šaligatviais, įsakyta ant nugaros ir krūtinės nešioti Dovydo žvaigždes. Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais sušaudyti ir getuose gyvenę žydai, palikti tik Kauno, Vilniaus ir Šiaulių getai. Jie aptverti spygliuotomis vielomis, išėjimą kontroliavo policija.
Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 220 tūkst. žydų, kurių per karą buvo sunaikinta apie 95 proc. Vilniaus didysis getas buvo sunaikintas 1943 m. rugsėjo 23 d. Karui prasidėjus Vilniuje buvo įkurti du getai. Mažajame gete, kuris buvo likviduotas 1941 m. rudenį, buvo uždaryta 11 tūkst. žydų, daugiausia moterys, seneliai, vaikai. Didžiajame, arba "darbininkų" gete, buvo įkalinta 29 tūkst. žydų. Gestapui sužinojus apie gete įsikūrusią partizanų organizaciją, nutarta getą likviduoti.
Iš 240 tūkstančių prieš karą Lietuvoje gyvenusių žydų apie 200 tūkstančių, arba apie 90 proc., karo metais tapo holokausto aukomis.
Apie 800 Lietuvos piliečių, rizikuojant gyvybe gelbėjusių žydus, suteikti Pasaulio tautų teisuolio vardai