Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą Seime yra įregistravę visų parlamentinių frakcijų atstovai, išskyrus valstiečius. Seimas pataisą turėtų apsvarstyti iki atostogų, liepos 6-osios, kad ji galėtų įsigalioti nuo rudens.
Bangavimų matysime dar ne kartą
Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė sako, kad grįžimo prie lengvatos klausimo buvo galima laukti. Esą tokių nuomonės svyravimų bus ir kitais klausimais. „Pas mus valdžia dažnai neturi nuomonės arba kompetencijos, todėl ir atsiranda tas svyravimas. Galėtų padaryti skaičiavimus, tartis su ekspertais, kad nereikėtų paskui grįžinėti prie klausimo dar kartą. Tačiau pas mus reformos tradiciškai yra nesibaigiančios, o sprendimai – neapgalvoti ir negalutiniai. Mėtymosi labai daug, o naudos labai mažai. Manau, valdžios nuomonė keisis kaip mėnulio fazės dar ne kartą ir kitais klausimais“, – sako politologė.
Anot jos, PVM lengvata šildymui galėtų būti gražinta, nes yra palanki žmonėms. „Valstybė neturi skatinti pašalpinio mentaliteto. Nes dabar atrodo, kad tampame vis labiau priklausomi nuo valdžios paramos. Tai daroma ir su mokesčių reforma, ir kitose srityse. Manau, kad prie tos lengvatos bus grįžta dar ne kartą, jei ji nebus dabar grąžinta. Žmonėms tai labai jautrus klausimas. Didelė dalis gyventojų moka dideles sumas už šildymą, nes gyvena nerenovuotose daugiabučiuose. Net tiems, kurie uždirba vidutinę algą, šildymo sąskaitos apsunkina gyvenimą. Todėl lengvata, mano manymu, yra reikalinga“, – sako R. Urbonaitė.
Įžvelgia valdžios populizmą
"DNB" banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė sako, kad grįždama prie lengvatos klausimo, valdžia užsiima populizmu. „Toks nuomonės neturėjimas nėra labai normalu. Tai iliustruoja, kad mūsų valdžiai trūksta politinės valios. Iš dalies turbūt linkstama link populizmo. Tai buvo nepopuliari reforma, žmonės labai neigiamai reagavo, o dabar, matyt, norima apmalšinti jų nepasitenkinimą ir susigrąžinti reitingus“, – mano I. Genytė-Pikčienė.
Ekonomistės teigimu, PVM lengvata šildymui buvo neteisinga ir jos gražinti nereikėtų. „Ši lengvata ir taip nėra teisinga. Ji gal ir palanki žmonėms, turint galvoje mūsų gyvenamojo fondo kokybę ir tai, kad yra daug nerenovuotų būstų. Tačiau daugeliu atvejų ten gyvena nebūtinai nepasiturinčios šeimos. Taigi ši lengvata turėtų būti panaikinta ir pakeista tikslinėmis dotacijomis ar parama šeimoms, kurioms iš tiesų to reikia“, – sako ekspertė.