Šiandien svarbu, kad Lietuvos žmonės galėtų ne tik išreikšti savo nuomonę dėl naujos atominės elektrinės statybos, bet kad piliečiai galėtų pasirinkti turėdami pakankamai informacijos ir kvalifikuotos profesionalų analizės apie šį projektą bei jo pasekmes mūsų valstybės ateičiai. Deja, iki šiol Vyriausybė ir Energetikos ministerija tęsia informacijos slėpimo ir visuomenės aktyvumo reikšmės menkinimo kampaniją, konstatavo Krikščionių frakcijos seniūnas, referendumo dėl naujos atominės elektrinės statybos Seimo iniciatyvinės grupės koordinatorius Vidmantas Žiemelis.
Referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos inicijavusių opozicinių ir mišrios frakcijų Seimo nariai pritarė V. Žiemelio pasiūlymui sukurti darbo grupę. Šios darbo grupės nariai - Birutė Vėsaitė (Socialdemokratų), Andrius Mazuronis (Tvarkos ir teisingumo), Vytautas Gapšys ( Darbo), Žilvinas Šilgalis ( Mišrios) ir koordinatorius Vidmantas Žiemelis (Krikščionių).
Darbo grupės nariai sutarė paruošti bendrų priemonių ir veiksmų planą, kurio tikslai:
- Išaiškinti žmonėms jų dalyvavimo referendume reikšmingumą pilietinės visuomenės formavimui ir demokratijos įtvirtinimui Lietuvoje prasme.
- Imtis visų, Seimo nariams įstatymais leistinų veiksmų, kad iš valstybinių institucijų ir energetinių įmonių būtų išreikalautas ir visuomenei pateiktas pakankamas objektyvios informacijos apie AE projektą tam, kad piliečiai sąmoningai apsispręstų referendume.
- Sudaryti galimybes nepriklausomiems ekspertams paviešinti išvadas apie planuojamos atominės elektrinės statybos kaštus ir rizikas.
- Įtraukti į viešas diskusija kuo platesnį visuomenės atstovų ratą, naudojantis visomis referendumo įstatymo suteikiamomis informavimo galimybėmis t. y. kartu dalyvauti šiai temai skirtose Lietuvos radijo ir televizijos laidose, tiesioginiuose susitikimuose su žmonėmis, išnaudojant interneto galimybes.
Kaip vieną iš planuojamų artimiausių iniciatyvinės grupės veiksmų, jos koordinatorius Vidmantas Žiemelis paminėjo kreipimąsi į „Hitachi,ltd“, prašant pateikti informaciją, kokiais etapais visuomenė bus informuojama apie atominės elektrinės statybos kaštus ir ekonominius finansinius rodiklius.
Iš šios kompanijos taip pat tikimasi sužinoti, ar ji laiko save tikru „strateginiu investuotoju“ bei kokią investicinę riziką yra pasirengusi prisiimti “Hitachi,ltd".
Taip pat norėtume gauti patikimos informacijos apie regioninių partnerių – Latvijos ir Estijos dalyvavimą šiame projekte, nes be jų projektas nebus gyvybingas.