Seimo Aplinkos apsaugos komitetas trečiadienį pritarė tokioms Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo pataisoms dėl fejerverkų apribojimų.
Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Aidas Gedvilas apgailestavo, kad apribojus fejerverkus nepavyks „labiau pažymėti vestuvių, krikštynų progų“.
„Ką? Važiuosime į kitą šalį šaudyti? Švęsti ir padaryti labiau šventinę nuotaiką, tą tokį vaibą sukurti“, – svarstė jis.
Pataisos autoriaus socialdemokrato Lino Jonausko teigimu, kas naudojama dešimtmečiais, nebūtinai yra gėris. Pasak jo, priėmus pataisas, visiško draudimo nebūtų, būtų ribojama naudoti pavojingiausius ir taršiausius fejerverkus.
„Galima ant pirštų suskaičiuoti, kiek per metus kartų jie naudojami“, – teigė L. Jonauskas.
Jis pabrėžė, kad naudojant galingą pirotechniką, poveikis aplinkai yra akivaizdus: „dešimtimis ar šimtus kartų padidėja kietųjų dalelių koncentracija ore“.
„Kai mes kalbame, kad miestuose žmonės pusę metų gyvena trumpiau negu regionuose, tai, žinokite, ir fejerverkai yra viena iš tų priežasčių, jų sukeliama tarša“, – pridūrė pataisos iniciatorius.
Parlamentaras sako pakeitimus teikiantis, kad būtų sumažintas pirotechnikos priemonių neigiamas poveikis ne tik aplinkai, bet ir gyvūnams, žmonių fizinei ir psichinei sveikatai.
Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos būklės analitikos centro Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjos Vilmos Bimbaitės teigimu, teršalų koncentracija po fejerverkų Naujųjų metų naktį ar per tarptautinį fejerverkų festivalį „Vilniaus fejerija“ išauga iki 17 kartų.
L. Jonauskas siūlo uždrausti galingus, F4 kategorijos fejerverkus, o vadinamąsias „bambioškes“ galėtų įsigyti tik pilnamečiai. Jas šiuo metu gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.
Tuo tarpu Lietuvos pirotechnikų asociacija, kurios nariai sudaro daugiau negu 80 proc. pirotechnikos priemonių rinkos, sako, kad uždraudusi naudoti profesionalius fejerverkus, Lietuva sukeltų Europos Sąjungos (ES) direktyvai prieštaraujantį ir analogų neturintį precedentą, todėl siūlo griežčiau reglamentuoti vadinamosios buitinės pirotechnikos naudojimą.
Asociacijos vadovo Ovidijaus Barkausko teigimu, profesionalių fejerverkų naudojimas nėra uždraustas nė vienoje ES šalyje. Pasak jo, fejerverkų tarša yra itin momentinė, trumpalaikė ir labai lokalizuota.
„Jų gamyboje jau pradėtos naudoti ir perdirbamos bei aplinkai draugiškos medžiagos“, – komentare BNS nurodė O. Barkauskas.