• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos išvada, kad klaipėdietės mažametė dukra Luisa Rinau gali būti grąžinta į savo kilmės šalį Vokietiją, pas jos tėvą, buvo netinkamai suformuluota ir padarė nepataisomą žalą vaiko interesams.

REKLAMA
REKLAMA

Tai trečiadienį nusprendė Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK).

Vykdydamas parlamentinę kontrolę, jis posėdyje svarstė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbuotojų darbo kokybę ir

REKLAMA

galimybę suteikti Lietuvos piliečiams teisinę pagalbą Vokietijos teismuose.

Jau metus L.Rinau motina klaipėdietė Inga Rinau kovoja dėl teisės auginti dukrą Lietuvoje.

Vokietijos teismas nusprendė, kad mergaitė turi būti atiduota šioje šalyje su nauja gyvenimo drauge gyvenančiam tėvui, nors jis dukters neaugino, o ji kalba tik lietuviškai. Lietuvos teismai taip pat nusprendė, kad mergaitė turi būti grąžinta į Vokietiją.

REKLAMA
REKLAMA

Kilus skandalui, politikai, teisininkai ėmė aiškintis, ar vaiko interesams valdininkai atstovavo deramai.

Pasak Seimo pranešimo, ŽTK manymu, vaikų teisių gynėjų formaliai parašyta išvada padarė nepataisomą žalą vaiko interesams. Išvadoje neatsispindėjo reali vaiko socialinė padėtis, neįvertintas ryšys su motina ir broliu, brolio liga bei kiti aspektai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komitetas, atsižvelgdamas į I.Rinau prašymą apginti jos vaikų interesus, balandžio 4 dieną jau svarstė klausimą, ar Lietuvos institucijos, atsakingos už vaiko teisių įgyvendinimą, visuomet vadovaujasi geriausių vaiko interesų principu, įtvirtintu Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijoje ir ar Lietuva pajėgi tinkamai ginti su užsieniečiais susituokusių piliečių ir jų vaikų teises.

REKLAMA

Susipažinęs su pareiškėjos pateikta medžiaga ir ekspertų išvadomis, komitetas padarė išvadą, kad Lietuva nepasirengusi užtikrinti Lietuvos piliečių ir jų vaikų teisių globalizacijos kontekste, todėl nusprendė pavesti Vaiko teisių apsaugos kontrolierei peržiūrėti vaiko teisių apsaugos srityje dirbančių institucijų funkcijas ir pateikti siūlymus dėl tikslingesnės institucijų veiklos.

REKLAMA

Taip pat nuspręsta sudaryti darbo grupę, kuri atliktų teisės aktų, susijusių su vaiko teisių apsauga, analizę ir pateiktų siūlymus dėl jų tobulinimo.

Užsienio reikalų ministerijai ir Vaiko teisių apsaugos kontrolierei pavesta pateikti siūlymus dėl Lietuvos konsulatų užsienyje vaidmens didinimo, skleidžiant informaciją Lietuvos piliečiams apie jų ir jų vaikų teisinę padėtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rugsėjį komiteto iniciatyva Seimo narių grupė kreipėsi į Konstitucinį Teismą dėl įstatymo nuostatos, kuri draudžia kasaciją vaiko grąžinimo bylose, atitikties konstituciniam teisinės valstybės principui. Teismas savo nutarimo dar nepaskelbė.

Žmogaus teisių komitetas, įvertindamas žalą, atsiradusią dėl formalaus tarnautojų požiūrio į vaiko interesus, nusprendė pareikalauti, kad socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, atsižvelgdama į sukeltas pasekmes, priimtų sprendimą dėl tarnybos tarnautojų netinkamai atlikto darbo bei įpareigotų tarnybą parengti išvadą, kurioje būtų visiškai atspindėta mažametės L.Rinau socialinė padėtis, jos brolio liga bei įvertintos ekspertų išvados dėl galimos žalos mergaitės psichinei sveikatai, jeigu ji būtų grąžinta į Vokietiją.

REKLAMA

Taip pat komitetas kreipėsi į Teisingumo ministerijos atstovę ir pareikalavo, atsižvelgiant į vaiko interesų klausimo jautrumą, suteikti kokybišką teisinę pagalbą I.Rinau, kreipiantis dėl bylos nagrinėjimo perkėlimo į Lietuvos teismus ir ginant motinos teisę auginti dukrą Lietuvoje.

REKLAMA

2006 metų liepą mergaitės motina, gavusi mergaitės tėvo leidimą, su dukra išvažiavo į Lietuvą. Būdama Lietuvoje ji pranešė, kad į Vokietiją sugrįžti nežada.

Lietuvos apeliacinis teismas, kuriame mergaitei atstovavo vaiko teisių gynėjai, priėjo išvadą, jog mergaitės laikymas Lietuvoje be tėvo sutikimo ilgiau nei dvi savaites yra neteisėtas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mergaitės motina neįrodė, jog vaiką grąžinus į jo kilmės šalį, jam būtų padaryta didelė psichinė arba fizinė žala arba kad vaikas paklius į kitą netoleruotiną situaciją.

Klaipėdietė neįvykdė antstolio reikalavimo ir neatvedė dukters į Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnybą, iš kurios ji turėjo būti pervežta į Vokietiją. Spaudos teigimu, moteris mergaitę yra paslėpusi nuo pareigūnų.

REKLAMA

Už savo dukrą kovojančią motiną palaiko tūkstančiai žmonių.

Daugiau nei 18 tūkstančių vyrų ir moterų iki trečiadienio pavakarės pasirašė virtualų kreipimąsi prezidentą, Seimo pirmininką, premjerą, vaiko teisių apsaugos kontrolierę ir Vokietijos ambasadorių, raginantį nelikti abejingiems mažosios L.Rinau likimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų