„Pastaruoju metu ir šiais metais Vartotojų teisių apsaugos tarnyba atliko tam tikrus patikrinimus pagal skundus ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Kol kas nustatė 7 pažeidimus, kur vartotojų teisės buvo pažeistos. Visos šios įmonės sako, kad pataisys savo sutartis, kad vartotojų teisės nebūtų pažeistos“, – Seime kalbėjo E. Jankevičius.
Ministras inicijavo įstatymo pataisas, kad vėliau sutarčių nepataisiusias įstaigas VVTAT galėtų ir nubausti.
Ministras: 7 įstaigos pažeidė sąlygas
Valstiečių frakcijos narė Goda Burokienė teigė, kad žala vartotojams yra padaryta ir teiravosi, ar ji bus atlyginta.
„Konkrečios finansinės žalos, kad būtų padaryta, tarnyba nenustatė. Tiesiog tarnyba nustatė, kad sutarties sąlygos yra nesąžiningos. Visos septynios įmonės šiais metais, ir praėjusiais metais, jų buvo nemažai, tai vaizdas toks, kad lyg tai pagal vieną šabloną tas sutartis ir paruošė.
Visos jos pataisys. Dabar įstatymas nenumato, kad būtų galima kažkaip bausti tas įmones, jei jos pataiso tuos sutarties punktus“, – atsakė ministras.
Valstietė Vida Ačienė teiravosi, ar patobulinus sutartis visa tai nueis į užmarštį ir jokių sankcijų nebus skirta.
„Siekdami apginti mūsų vartotojus, mes konsultuosime ir ginsime vartotojus. Sutartys turės būti pataisytos. Jeigu sutartys nebus pataisytos, įstatymas nenumato bausti.
Bet mes galėsime kreiptis į teismą. Kol kas yra pažadas artimiausiu metu visas sutartis pataisyti, kad mums nereikėtų kreiptis į teismą“, – atsakė E. Jankevičius.
Siūlo įstatymo pataisą, kad tarnyba galėtų ir bausti įstaigas
Teisingumo ministras pažymėjo, kad artimiausiu metu Vyriausybę pasieks įstatymo pataisos, jog VVTAT galėtų ir bausti įstaigas, kurios nesutinka keisti nesąžiningų sutarties sąlygų.
„Jeigu VVTAT nustato sutartyse sudarytos nesąžiningos konkurencijos sąlygas, jeigu įmonė ar įstaiga per pakankamai trumpą laiką nepataiso tos sutarties, tuomet, kad nereikėtų kreiptis į teismą, VVTAT turėtų galimybę ir bausti nesąžiningas sąlygas sudariusią įmonę.
Kartais įstaigos nesutinka pakeisti, tuomet tenka kreiptis į teismą ir viskas užsisuka labai ilgai, o vartotojas turi tas pačias nesąžiningas sąlygas“, – teigė E. Jankevičius.
Teisingumo ministras žadėjo toliau daryti profilaktinius patikrinimus ikimokyklinėse įstaigose – ne tik privačiose, bet ir savivaldybei priklausančiose ugdymo įstaigose. Lietuvoje yra 188 privačios švietimo įstaigos, iš jų buvo patikrintos 36 įstaigos. Pasak ministro, VVTAT taip pat ruošiasi artimiausiu metu savo internetiniame puslapyje konsultuoti įstaigas.
Konservatorius Jurgis Razma teigė, kad valdantieji norėjo padaryti politiką iš tikrinimo.
„Jeigu kalbėtume apie balansą tose tikrinimuose, valdantieji akcentuoja opozicijos lyderio šeimos verslo tikrinimus. Ar nebūtų gerai siekiant to balanso patikrinti valdančiųjų lyderio valdomo koncerno sudaromas sutartis?“, – klausė J. Razma.
Teisingumo ministras atsakė, kad VVTAT yra nepriklausoma institucija, tiek tarnyba, tiek Teisingumo ministerija nesivelia į politinius dalykus, ką ir kada patikrinti: „Jei vartotojai skundžiasi dėl nesąžiningų sąlygų, ar nesąžiningų kitokių veiksmų, tai tarnyba atliks patikrinimus, siekdama apginti Lietuvos vartotojus. Tikslas, nebūtinai nubausti, o užtikrinti, kad vartotojų teisės nebūtų pažeistos.“
Tarnybos sprendimas: dalis sutarties sąlygų buvo nesąžiningos
Primename, kad praėjusią savaitę Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) išanalizavusi privataus A. Landsbergienės darželio „Vaikystės sodas“ sutartį su klientais nustatė, kad dalis sutarties sąlygų buvo nesąžiningos tėvų atžvilgiu. Tarnyba pažymėjo, kad jų akiratyje atsidūrė ir daugiau privačių darželių, dėl kurių kreipėsi vartotojai.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Teisės skyriaus vyresnioji patarėja Irina Martinkevič tuo metu naujienų portalui tv3.lt pakomentavo tarnybos sprendimus.
„Nagrinėjamu atveju buvo nustatyta, kad sutartyje įtvirtinama darželio teisė vienašališkai be pakankamo, sutartyje numatyto pagrindo, keisti sutarties sąlygas, paslaugų teikimo įkainius.
Teisė vienašališkai nutraukti sutartį dėl bet kokių sutarties pažeidimų, net nesant esminiam sutarties pažeidimui.
Taip pat darželis sau numatė žymiai trumpesnius įspėjimo apie sutarties nutraukimo terminus nei vartotojui“, – pranešė patarėja I. Martinkevič.
Kitaip tariant, vartotojų teisių specialistai pripažino ir nurodė dokumente, kad tam tikros sutarties sąlygos nesąžiningos tėvų atžvilgiu.
Išnagrinėjusi darželio „Vaikystės sodas“ sutartį VVTAT komisija pranešė, kad 11 sutarties punktų ir 2 sutarties priedo punktai iš esmės pažeidė sutarties šalių teisių ir pareigų pusiausvyrą bei vartotojo teises ir interesus.
Tarybos akiratyje – ir daugiau privačių darželių
Teisės skyriaus vyresnioji patarėja pažymėjo, kad iš esmės panašios sąlygos pasitaiko ir kitų privačių ikimokyklinių ugdymo įstaigų sutartyse.
„Tarnyba tikrai dažnai sulaukia vartotojų paklausimo ir prašymų dėl privačių ikimokyklinių ugdymo įstaigų teikimo paslaugų.
Kiekvienas prašymas yra vertinamas individualiai, šiuo atveju taip pat buvo gautas vartotojo prašymas ir įvertintos sutarties sąlygos (dėl „Vaikystės sodo“ – aut. past.).
Šiais metais pagal vartotojų prašymus buvo įvertinta ir daugiau ikimokyklinių ugdymo įstaigų sutarčių ir su priimtais nutarimais galima susipažinti tarnybos internetiniame puslapyje“, – sakė I. Martinkevič.
Šiuo metu VVTAT nagrinėja apie 16 prašymų dėl įvairių privačių ikimokyklinių ugdymo įstaigų teikiamų paslaugų.
Paklausus, kokie tolimesni veiksmai dėl pačios sutarties ir sąlygų, patarėja teigė, kad bus laukiama bendrovės „Vaikystės sodas“ atsakymo: „Toliau bendrausime dėl sutarties sąlygų pakeitimo“.
Tėvai gali kreiptis dėl žalos atlyginimo
Anot patarėjos I. Martinkevič, kilus ginčui tėvai gali kreiptis dėl žalos atlyginimo į darželį, o jei netenkina sprendimai – tai į VVTAT arba teismą.
„Įstatymas numato vartotojo teisę kreiptis dėl žalos atlyginimo. Tačiau tokiu atveju vartotojai privalo įrodinėti, kad būtent dėl nesąžiningų sąlygų buvo patirta tam tikra žala.
Visų pirma, ginčas turi būti sprendžiamas tarp vartotojų ir paslaugos teikėjo. Jo neišsprendus, jei paslaugų teikėjas netenkina vartotojo reikalavimų, tuomet vartotojas gali kreiptis arba į tarnybą, arba tiesiogiai į teismą“, – teigė patarėja I. Martinkevič.
„Vaikystės sodo“ rinkodaros vadovė: mūsų sutarties sąlygos yra sąžiningos
Darželio „Vaikystės sodas“ rinkodaros vadovė Rita Meilūnaitė tv3.lt komentavo, kad su tarnybos išvadomis nesutinka.
„Mums nebuvo suteikta galimybė pasakyti savo argumentų ir šiuo metu mes juos ruošiame, pateiksime tarnybai.
Mes esame įsitikinę, kad mūsų sutarties sąlygos yra sąžiningos ir mes galime jas visas pagrįsti. Tikimės, kad po mūsų argumentų pateikimo tarnybos išvados pasikeis.
Būtume buvę laimingi, jei būtume galėję bendrauti (su tarnyba – aut. past.) prieš išvadų pateikimą. Tikėjomės, kad galėsime tuos argumentus pateikti.
Iš mūsų pusės yra ruošiama kolegų, kartu su teisininkais, argumentų kiekvienam punktui paketas ir, manau, kad artimiausiu metu, per kelias dienas, turėtume pateikti tarnybai. Mes, be abejo, norime bendradarbiauti, tik kartais liūdina, kad tik iš vienos pusės būna padarytos tos išvados“, – teigė R. Meilūnaitė.
Darželio „Vaikystės sodo“ akcininkė yra įmonė „Kibirkštis“, o šios akcininkė – Austėja Landsbergienė.
Karantino metu išplatino tėvams naujienlaiškį
Primename, kad tv3.lt kovo viduryje skelbė, kad karantinas skaudžiai atsiliepė privačių ugdymo įstaigų savininkams. Norėdami išgyventi vieni darželiai, tokie, kaip Austėjos Landsbergienės „Vaikystės sodas“, tiesiog išplatino naujienlaiškį apie 15 proc. nuolaidą, kiti sekė jų pavyzdžiu, o treti – prašė pusės darželio mokesčio sumos.
„Vaikystės sodo“ darželiai tėvams išsiuntinėjo naujienlaiškį, kuriame teigiama, kad darželis tegali suteikti 15 proc. nuolaidą, o 85 proc. mokesčio už darželį tėvams vis tiek teks mokėti, nors vaikai į jį ir neina.
Tiesa, darželiai siūlė ugdymą virtualioje erdvėje, bet mažiems vaikams jis įmanomas tik su suaugusiojo priežiūra, o tai reiškia, kad tėvai turi likti namuose su vaiku arba papildomai išlaidauti ir samdyti auklę.
Pirminė „Vaikystės sodo“ pozicija apie 15 proc. nuolaidą papiktino nemažą dalį tėvų, leidžiančių savo vaikus į šiuos darželius, mėnesio įmoka lankant šį darželį 5 dienas per savaitę be nuolaidos yra kiek daugiau nei 500 eurų. Jiems užkliuvo ir gan grubus naujienlaiškio, kuriuo buvo pranešama apie nuolaidą, tonas.
Kilus nemenkam skandalui ir žiniasklaidai ėmus domėtis, kokia išties yra situacija šiuose darželiuose, „Vaikystės sodas“ pranešė, kad už karantino laikotarpį iš vaikų tėvų mokesčio neims ir veiklos nevykdys.
Darželių įkūrėja A. Landsbergienė savo „Facebook“ paskyroje paviešino laišką darbuotojams, kuriame teigiama, kad „Vaikystės sodas“ „trauksis“.
„Tėvams – patiems patiriantiems dabar didžiulę nežinomybę dėl ateities – yra irgi pikta. Pikta ant situacijos, pikta dėl situacijos. Dėl to „Vaikystės Sode“ tikrai turėsime trauktis. Trauksimės lėčiausiai įmanomai, bandydami išsaugoti ir darbuotojus, ir patalpas, su viltimi vėl atsigauti, bet trauksimės. Kito kelio šiandien nėra. Nuo kitos savaitės skaičiuojame, kad balandžio mėnesį gali būti 25% mūsų buvusių pajamų. Gali būti ir daugiau, bet gali nebūti ir tų 25%. Skaičiai gali kisti kiekvieną dieną“, – rašė darželių įkūrėja A. Landsbergienė. Ji pripažino, kad karantinas yra skaudus smūgis verslui.
Mėnuo šiame darželyje kainuoja 527 eurus, 100 eurų iš darželiui apmoka sostinės savivaldybė.
Naujienų portalas tv3.lt rašė, kad kituose sostinės privačiuose darželiuose situacija buvo panaši, kaip ir „Vaikystės sode“. Juose tėvų buvo prašoma mokėti arba visą sumą už darželio paslaugas, kuriomis vaikai nesinaudoja, arba nuleidžiama 15 proc. Kitur buvo taikomos individualios mokėjimo už darželius sąlygos. Kai kur kainos buvo perskaičiuojamos.
Austėją Landsbergienę neseniai kalbino laida „Prieš srovę“, kurioje moteris neslėpė ašarų: