Seimo darbo grupė trečiadienį baigė darbą ir teikia siūlymus parlamentui dėl piliečių ir įmonių teisės tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) ir skųsti, jų nuomone, pagrindiniam šalies įatstymui prieštaraujančius įstatymus ar poįstatyminius aktus.
„Taip, šiandien finišavom“, - atliktu darbu džiaugėsi darbo grupės pirmininkas Julius Sabatauskas, kurio teigimu, Seimas turės taisyti Teismų įstatymą, KT įstatymą ir du Konstitucijos straipsnius.
Pagal paruoštus įstatymų ir Konstitucijos pataisų projektus, į KT galėtų kreiptis visi piliečiai, įmonės ir organizacijos, kurių konstitucinės teisės ir laisvės pažeidžiamos ir kurie yra išnaudoję visas kitas teisinės gynybos priemones - tai yra kurie bus perėję visų lygių teismus.
Numatytas kreipimosi terminas - ne ilgesnis kaip 3 mėnesiai nuo galutinio teismo sprendimo valstybės institucijos sprendimo. Ba kita ko, numatoma, kad kreipimosi į KT mokestis bus ne didesnis nei 1 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) suma (130 litų), o besikreipiantieji dar turės galimybę prašyti atleisti juos nuo viso ar dalies šio mokesčio.
Šiuo metu dėl Seimo priimtų įstatymų ir kitų aktų atitikties Konstitucijai į KT gali kreiptis visas Seimas arba parlamentarų grupė, Vyriausybė bei visų lygių teismai. Prezidentas negali KT patikrinti Seimo priimtų įstatymų - šalies vadovas Teismui gali skųsti tik Vyriausybės nutarimus.
Pernai liepą parlamentarai pritarė individualaus konstitucinio skundo įtvirtinimui, tačiau piliečiai dar negali tiesiogiai kreiptis į KT, nes reikia priimti atitinkamas Konstitucijos bei kitų teisės aktų pataisas.
Preliminariai numatyta, kad į KT piliečiai ir įmonės galės kreiptis nuo 2010 metų rugsėjo.
J.Sabatauskas neatmetė galimybes, kad dėl Konstitucijos pataisų gali būti rengiamas referendumas. „Gal verta patikrinti, ar žmonės iš tiesų nori tokios galimybės. Iš atskirų pasisakymų atrodo, kad nori, bet kaip yra iš tiesų - nežinia“, - sakė politikas.