• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grupė Seimo narių iš valdančiųjų ir opozicinių frakcijų siūlo įteisinti abortus įstatymu, tuo pačiu numatant, kad ši paslauga būtų teikiama nemokamai.

Grupė Seimo narių iš valdančiųjų ir opozicinių frakcijų siūlo įteisinti abortus įstatymu, tuo pačiu numatant, kad ši paslauga būtų teikiama nemokamai.

REKLAMA

Reprodukcinės sveikatos įstatymo projekte siūloma, kad nėštumo nutraukimo paslauga moteriai teikiama nemokamai, išlaidas kompensuojant iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Parlamentarai taip pat siūlo įstatyme apibrėžti aborto tvarką nustatant, kad nesant medicininių indikacijų nėštumas gali būti nutrauktas iki 12 nėštumo savaitės, o esant indikacijoms – iki 22 savaitės.

Abortas taip pat galėtų būti atliekamas iki 22 nėštumo savaitės po išžaginimo arba nėštumui atsiradus dėl kraujomaišos.

Šiuo metu aborto tvarka apibrėžiama sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Aborto terminai tiek įsakyme, tiek įstatymo projekte yra tie patys, tačiau dabar galiojantis teisės aktas, anot parlamentarų, yra painokas.

Įstatymo projekte siūloma, kad abortas gali būti atliekamas chirurginiu arba vaistiniu būdu, o vaistinio nėštumo nutraukimo paslauga nėščiosios prašymu gali būti teikiama nuotoliniu būdu.

„Nėštumo nutraukimo srityje iki šiol trūksta šiuolaikiško požiūrio: vaistinis abortas vis dar retai naudojamas dėl teisinio neapibrėžtumo, todėl moterys vis dar yra priverstos dažniau rinktis chirurginį abortą“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Įtvirtinti reprodukcinės sveikatos priežiūrą

Įstatymo projekte taip pat įtvirtinami reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo principai, užtikrinantys jų prieinamumą, pasiekiamumą, kokybę, konfidencialumą bei asmens teisę į informuotą ir laisvą apsisprendimą.

REKLAMA
REKLAMA

Įtvirtinamas ir pagalbos teikimas lytinį smurtą patyrusiems asmenims, įrašant nemokamą medicininę, psichologinę ir socialinę pagalbą, veikiančius specializuotus pagalbos centrus visoje šalyje, skubią kontracepciją bei infekcijų profilaktiką.

Įstatymu taip pat norima sureguliuoti, kad visuomenės lytinis švietimas būtų visapusis, grįstas mokslu, apimantis informavimą apie reprodukcinę sveikatą, kontracepciją, nėštumo nutraukimą, lytiškai plintančių infekcijų prevenciją bei reprodukcinės sveikatos stiprinimą.

REKLAMA

Projekte įtvirtinamas ir mokslu ir žmogaus teisių principais grįstas, įtraukus ir nešališkas lytiškumo ugdymas, vykdomas atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos bei reprodukcinės sveikatos mokslo institucijų rekomendacijas.

Įstatymo projektą teikia Seimo narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvytis, kiti socialdemokratai, taip pat liberalai Viktorija Čmilytė-Nielsen, Edita Rudelienė ir kiti, konservatorė Jurgita Sėjonienė.

Projekto aiškinamajame rašte pažymima, kad 2022 metais jau buvo parengtas Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas, tačiau tuomet nesulaukė palaikymo dėl ideologinių nesutarimų.

Anot parlamentarų, palikus reprodukcinės sveikatos problemas spręsti pavieniais teisės aktais, daugelis jų nėra sprendžiama tinkamai.

REKLAMA
Ta silpnaprote Sejoniene(apie kitus,,didvyrus"net nekalbu) vis neapsiramina. Ką tik nepasiūlis,kur tik kišasi-vienas durnumas. Pasiūlik kaip finansiškai padėti Valstybei vaikus auginti,skatinti gimstamumą o ne apie abortus kliediek. Durniu šaika.

na..., ar dar yra abejonių, kad vykdomas genocidas?

Pirma: valdzia privalo uztikrinti valstybes islikima. Saliai su neigiamais demografiniais rodikliais iteisinamas lengvas ir nemokamas aborto prieinamumas yra savidestrukcija.
Antra: nestumas - ne liga, kodel apmokama visu pilieciu saskaita?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų