• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sulaukus neigiamos Seimo Teisės departamento išvados ankstesniajam, grupė parlamentarų registravo naują įstatymo projektą, kuris aiškiau reglamentuotų ambasadorių skyrimo tvarką.

Sulaukus neigiamos Seimo Teisės departamento išvados ankstesniajam, grupė parlamentarų registravo naują įstatymo projektą, kuris aiškiau reglamentuotų ambasadorių skyrimo tvarką.

REKLAMA

Projekte numatoma, kad naujasis ambasadorius skiriamas į pareigas likus ne mažiau kaip šešiems mėnesiams iki pareigas einančio ambasadoriaus kadencijos pabaigos.

Pataisos inicijuotos po keliskart užsitęsusių Užsienio reikalų ministerijos ir Prezidentūros derybų dėl naujų diplomatinių atstovų skyrimo.

Diplomatinės tarnybos įstatymo pataisas registravo Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Žygimantas Pavilionis su grupe valdančiųjų ir Regionų frakcijai priklausančiu Valentinu Bukausku.

„Esmė yra kalendorius, kuris turi būti žinomas visoms institucijoms, kad jos užtikrintų mūsų (...) diplomatinės tarnybos darbą be jokių sutrikimų“, – BNS sakė Ž. Pavilionis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis teigia, kad kadencijos pradžioje, kai užėmė Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigas, pastebėjęs tendenciją, kad Lietuva į strategiškai svarbias sostines iki metų laiko nepaskirdavo ambasadorių.

REKLAMA

„Po to matėme daug institucinių, politinių ginčų dėl ambasadorių, kurie lėmė, kad tokiose valstybėse kaip Lenkija ambasadorius paskiriamas tik po metų, neužtikrinamas joks tęstinumas“, – kalbėjo politikas.

Ž. Pavilionio teigimu, pavyzdžiui, „senose ir garbingose“ diplomatinėse tarnybose naujasis ambasadorius paskiriamas likus metams iki senojo kadencijos pabaigos.

„Šiame įstatymo projekte sudėlioti ne metai, o šeši mėnesiai, iki kada institucijos turi sutarti dėl kandidatūros naujojo ambasadoriaus, kuris keistų senąjį“, – pasakojo konservatorius.

REKLAMA
REKLAMA

Sulaukė neigiamos išvados

Anksčiau Ž. Pavilionis buvo registravęs pataisas, kuriomis prezidentas būtų įpareigotas motyvuoti, jei atsisako skirti Vyriausybės pateiktą ambasadoriaus kandidatūrą. Tam buvo numatytas dešimties dienų terminas.

Šios pataisos sulaukė neigiamos Seimo Teisės departamento išvados, tad, anot konservatoriaus, nuspręsta registruoti tokį projektą, kurį būtų galima priimti iki šios parlamento kadencijos pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš nemanau, kad tie ankstesni siūlymai nebuvo teisingi ir protingi“, – sakė Ž. Pavilionis.

Registruoto naujo projekto aiškinamajame teigiama, kad delsimas skirti naują diplomatinį atstovą ir susidaranti vakuumo situacija „gali sukelti papildomų tarpvalstybinių įtampų, abejonių dvišalių santykių svarba“, taip pat siųsti dviprasmiškų signalų dėl Lietuvos požiūrio į santykius su viena ar kita užsienio valstybe.

REKLAMA

„Toks išankstinis diplomatinio atstovo skyrimas ir tuo pačiu parengiamasis darbui laikotarpis yra svarbus ir dvišalių santykių su užsienio valstybe požiūriu, nes leistų išvengti situacijų, kai diplomatinis atstovas nėra paskiriamas ilgą laiką“, – rašoma projekte.

Pataisomis numatoma nustatyti, kad atranka į kitais metais atsilaisvinančią diplomatinio atstovo pareigybę yra skelbiama iki rugsėjo 15 dienos.

REKLAMA

Anot projekto autorių, ši data yra pasirinkta atsižvelgiant į „besiformuojančią gerąją praktiką Užsienio reikalų ministerijoje“.

Skyrimas įšaldytas dėl Prezidentūros ir URM ginčo

Pataisų autoriai taip pat nori detalizuoti, kaip kandidato svarstymas vyksta Seimo Užsienio reikalų komitete (URK).

Nustatoma, kad užsienio reikalų ministras, prieš teikdamas diplomatinio atstovo kandidatūrą svarstyti URK, kandidatūrą prieš tai apsvarsto su ministru pirmininku ir prezidentu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, kad svarstant kandidatą, URK posėdyje pristatoma informacija apie jo asmenines ir dalykines savybes, motyvaciją, pats kandidatas pristato darbo diplomatinėje atstovybėje tikslus ir darbų planą.

Siūloma numatyti, kad Užsienio reikalų ministerija (URM) per dešimt darbo dienų nuo URK sprendimo, o jeigu skiriamas diplomatinis atstovas užsienio valstybėje – ir sutikimo priimti diplomatinį atstovą užsienio valstybėje gavimo – pateikia Vyriausybei projektą dėl diplomatinio atstovo skyrimo.

REKLAMA

Taip pat siūloma aiškiai reglamentuoti, kad diplomatinis atstovas dirbti į diplomatinę atstovybę paprastai skiriamas ketverių metų, bet ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui.

Siūloma, kad šie pakeitimai įsigaliotų nuo šių metų lapkričio 1-osios.

Dėl Prezidentūros ir URM nesutarimų šiemet buvo įšaldytos 13 Lietuvos diplomatų skyrimas, ilgiausiai vyko ginčas dėl ambasadoriaus Lenkijoje.

REKLAMA

Kandidatas į šią poziciją buvo pradėtas derinti 2022 metų rudenį, tačiau prezidentui netiko atrankas laimėjusių diplomatų kandidatūros.

Įstrigus ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimui, užtruko ir kitų 2024 metų keičiamų ambasadorių kandidatūrų derinimas. Procesas pajudėjo kovą, prezidentui ir užsienio reikalų ministrui sutarus dėl tinkamų kandidatų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų