Parlamente vėl atgimė idėja reikalauti sovietinės okupacijos žalos atlyginimo. Vakar grupė parlamentarų įregistravo nutarimo projektą, kuriuo valdžia raginama aktyviau spręsti šį klausimą, rašo „Lietuvos žinios“.
Nutarimo "Dėl padėties sprendžiant SSRS okupacijos žalos atlyginimo klausimus" projekte Vyriausybei siūloma iki kitų metų kovo 15 dienos parengti kompensacijos Lietuvai atlyginimo strategiją ir sudaryti specialų veiksmų planą, kaip ją gauti.
Tai jau ne pirmas bandymas kelti okupacinės žalos atlyginimo klausimą. Tačiau SSRS teisių ir įsipareigojimų perėmėjos Rusijos dėmesio tokie Lietuvos politikų siūlymai nesulaukia.
Bijo senaties
Projektą pateikė 14 Seimo Tėvynės sąjungos ir "Tvarka ir teisingumas" frakcijoms priklausančių parlamentarų. Su strategija ir veiksmų planu prašoma supažindinti Seimo Užsienio reikalų bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetus. Be to, Vyriausybei norima pasiūlyti ne rečiau kaip kartą per kiekvieną Seimo sesiją informuoti parlamentarus apie klausimo sprendimo eigą ir rezultatus.
Nutarimo projekte primenama, kad reikalavimas atlyginti Lietuvos žmonėms ir valstybei padarytą žalą buvo pareikštas per 1992 metais įvykusį referendumą.
Projektą Seimui pateikęs konservatorius Antanas Napoleonas Stasiškis tikisi, kad šis dokumentas pagaliau išjudins opų klausimą iš mirties taško. Pasak parlamentaro, po keliolikos metų sueis senaties terminas ir Lietuva nebegalės reikšti jokių pretenzijų. "Tada jau viskas bus užmiršta ir kiti galės sakyti, kad mūsų šalis nesirūpino šiuo klausimu", - aiškino A.Stasiškis.
Parlamentaras vylėsi, kad Rusija pakeis savo kategorišką nuomonę ir pradės derybas su mūsų šalimi. "Žinoma, tai atsitiks ne per mėnesį ar metus, tačiau turime tikėtis", - mano jis. Kaip gerą pavyzdį A.Stasiškis pateikė Vokietiją, kuri net ir praėjus keliems dešimtmečiams po karo atsilygino nacistinio režimo aukoms.
Rinkimų triukas?
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas vakar įregistruotą dokumentą vertino kaip konservatorių rengimąsi rinkimams. "Tai dar vienas jų rinkimų triukas. Priminti šio klausimo mums nereikia. Dėl okupacinės žalos atlyginimo yra priimtas specialus įstatymas ir rezoliucija. Tačiau jokio atsakymo iš Rusijos negauname", - LŽ sakė jis.
J.Karoso manymu, išsireikalauti kompensaciją už okupacinę žalą kol kas neįmanoma, nes Rusija nepripažįsta okupacijos fakto. Pasak parlamentaro, dešinieji tai puikiai supranta, tačiau šį klausimą kelia esą norėdami diskredituoti valdžioje esančius socialdemokratus. "Patys konservatoriai būdami valdžioje šiuo klausimu nieko nepešė. Jei jiems viskas taip lengva, tai kodėl patys kompensacijos neišsireikalavo?", - piktinosi jis.
Rusija nereaguoja
Dar 2000 metais Seimas priėmė įstatymą ir juo įpareigojo Vyriausybę sudaryti derybų su Rusija delegaciją, patikslinti ir baigti SSRS okupacijos žalos skaičiavimus. Apie darbo rezultatus atsakingos institucijos turėtų infomuoti Jungtines Tautas, Europos Tarybą, Europos Sąjungą ir kitas tarptautines organizacijas bei siekti jų paramos šiuo klausimu.
Prieš metus Seimas priėmė J.Karoso pasiūlytą rezoliuciją dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo. Ja gerokai švelniau, nei siūlė opozicijoje esantys konservatoriai, Rusija buvo paraginta pradėti konsultacijas su Lietuvos Vyriausybe.
Prieš kurį laiką užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas pareiškė, kad kompensacijos reikia siekti ne teisės aktais, "popieriniais pareiškimais" ar strategijomis, o konstruktyviomis derybomis su Rusija, piliečių ieškiniais teismams ir šio klausimo kėlimu tarptautiniu lygiu.
Roberta Tracevičiūtė