Už tai siūlančias „Nemuno aušros“ frakcijos narės Daivos Petkevičienės ketvirtadienį pristatytas įstatymų pataisas po pateikimo balsavo 71 Seimo narys, niekas nebuvo prieš, 4 parlamentarai susilaikė.
Po svarstymo Ekonomikos, Biudžeto ir finansų komitetuose, Elektros energetikos ir Gamtinių dujų įstatymų pataisos į plenarinę salę vėl atkeliaus birželio 10 d. Dėl pasiūlyto reguliavimo savo išvadą turėtų pateikti ir Vyriausybė.
Jei Seimas pritartų, lengvata būtų taikoma tradicinėms ir valstybės pripažintoms religinėms bendruomenėms ir bendrijoms, perkančioms elektros energiją ir gamtines dujas bendrosioms religinės paskirties objektų eksploatavimo reikmėms.
D. Petkevičienės teigimu, pabrangus energijos ištekliams, Lietuvoje bažnyčios sunkiai įstengia apmokėti sąskaitas už elektrą ir dujas, nes, pavyzdžiui, žiemą tenka už šildymą sumokėti ir apie 3–4 tūkst. eurų.
„Bažnyčias šildyti itin brangu, ypač sudėtinga situacija kaimuose. Kai kuriuose – mišios jau nebevyksta kiekvieną sekmadienį”, – pateikdama projektą sakė D. Petkevičienė.
Pasak jo, bažnyčios yra ne pelno siekiančios organizacijos, savo veiklą jos organizuoja iš tikinčiųjų aukojamų lėšų.
„Jokių paramų šildymui bažnyčios negauna. Tradicinės ir valstybės pripažintos religinės bendruomenės ne tik negauna paramos, tačiau ir negali susigrąžinti mokesčių, kaip daro kitos institucijos“, – sakė projekto autorė.
Dar 2022 metais bažnyčioms taikyti lengvatą siūliusi Seimo narė Rita Tamašunienė mano, kad jos neteisėtai prilygintos verslo įmonėms, kurios generuoja pelnus.
„Religinės bendruomenės turi turėti buitinio vartotojo statusą“, – teigė ji.
Beje, projektą kritiškai vertino liberalas Simonas Gentvilas. Jo nuomone, jei religinės bendrijos teiktų Registrų centrui finansines ataskaitas, tada matytųsi, ar jos yra remtinos.
„Kaip galime dalinti pinigus, kai nežinome realios situacijos? Jei religinės bendrijos teiktų ataskaitas finansines, matytume realią padėtį. Jos turi daug turto, bet šitų duomenų mes nematome“, – sakė S. Gentvilas.
Galiojančiuose įstatymuose tradicinėms ir valstybės pripažintoms religinėms bendruomenėms ir bendrijoms jokių lengvatinių tarifų nėra numatyta. Jos priskirtos verslo subjektams ir elektros bei dujų tarifai taikomi kaip komercinėms įmonėms.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!