Parlamentarai pasiryžę atlikti parlamentinį tyrimą dėl 14-osios Vyriausybės sudarymo aplinkybių. Tuo metu valdančiųjų bandymas ieškoti opozicijos nuodėmių baigėsi nesėkme.
Antradienį tokiai iniciatyvai po svarstymo pritarė 60 Seimo narių, 39 buvo prieš, 11 susilaikė. Komisijos sudarymai pritaria Darbo partijos, partijos „Tvarka ir teisingumas“, Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos frakcijų nariai.
Tačiau tarp balsavusiųjų buvo ir keli valdančiųjų atstovai: pilietininkas Algimantas Matulevičius, socialliberalas Valerijus Simulikas bei socialdemokratas Zigmantas Balčytis.
Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ inicijuota laikinoji komisija turėtų aiškintis, kurie fiziniai, juridiniai asmenys darė įtaką ar kaip kitaip savo sprendimais nulėmė 14-osios Vyriausybės sudarymą.
Toks klausimas kilo, kai viešumon iškilo faktas, jog dėl socialdemokrato Gedimino Kirkilo kandidatūros į premjerus palaikymo užpernai pavasarį tartasi „darbiečio“ Jono Pinskaus namuose. Į šį susitikimą socialdemokratai atvyko lydimi dujų tarpininkės „Dujotekanos“ vadovo Rimando Stonio, kaip partijos finansinio garanto, bei Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Raimundas Lopata, kaip Prezidentūros atstovas.
Be to, kai kurie „darbiečiai“ pasakojo, jog tuomet G. Kirkilas prašė Darbo partijos frakcijos Seime nepalaikyti Z. Balčyčio kandidatūros į Vyriausybės vadovo postą, o vėliau paremti jį.
2006 metų pavasarį Seimas iš tiesų atmetė socialdemokratų teiktą kandidatą į premjerus Z. Balčytį, o po kiek laiko „darbiečių“ balsai leido į ministro pirmininko kėdę atsisėsti G. Kirkilui.
Laikinoji komisija taip pat turėtų aiškintis, kas lėmė, kad premjero patarėju buvo paskirtas Albinas Januška, kas ir dėl kokių priežasčių siekė atstatydinti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Algimantą Matulevičių, kieno oficialūs ar neoficialūs sprendimai lėmė nacionalinio investuotojo sudėties pasirinkimą, ar jų įtaka nekelia grėsmės Lietuvos valstybės konstitucinei sandarai.
Valdantieji yra užregistravę nutarimo projektą dėl kitos laikinosios komisijos sudarymo. Jie norėjo aiškintis, kas vertė politikus balsuoti prieš Atominės elektrinės įstatymo pataisas, kokios interesų grupės, visuomeninės organizacijos, fiziniai ir juridiniai asmenys yra įtakojami svetimų valstybių kapitalo, siekiant paveikti, sustabdyti ar diskredituoti Lietuvos strateginius energetinius projektus ir pan.
Tačiau šis projektas buvo atmestas jam nepritarus jau pirmojoje stadijoje. Dėl valdančiųjų nutarimo projekto balsuota net keturis kartus, ir galiausiai 42 parlamentarus pasisakius už, 17 prieš ir 31 susilaikius, dokumentas bus atmestas.
Jūratė Skėrytė