Svarbiausios numatomos permainos yra susiję su neperleidžiamų vaiko priežiūros atostogų ir atitinkamų „Sodros“ išmokų įvedimu.
Šiuo metu, imti atostogas gali tiek tėtis, tiek mama. Galutinai priėmus naujus įstatymus, vienas iš tėvų, kuris nenorės ar negalės prižiūrėti vaiko, praras 2 mėnesių dydžio išmokas, kurios dydis yra 78 proc. priskaičiuoto atlyginimo.
Vieno mėnesio išmoka ribojama iki dviejų vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Dabar Lietuvoje VDU yra 1679 eurai. Taigi, tėvai galės prarasti iki 5238 eurų (2 mėn. x 1679 Eur x 78 proc. x 2), jeigu tik nesutiks prižiūrėti vaikų.
Jeigu vaikų sulaukusių darbuotojų alga bus mažesnė nei 2 VDU, jų prarasta pinigų suma bus proporcingai mažesnė.
Kam bus taikoma nauja tvarka
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigė, kad pataisos skubos tvarka nebus svarstomos. Seimas jas toliau svarstys balandžio 19-ąją.
Ministrė taip pat informavo, kad nauja tvarka, jeigu ją Seimas patvirtins, bus taikoma tik vaikų, gimusių po šių metų rugpjūčio 1-osios, tėvams.
„Vaikų, kurie gims iki rugpjūčio, tėvams bus taikoma senoji, dabar galiojanti tvarka“, – teigė M. Navickienė.
Jos teigimu, dėl pataisų diskusijos prasidėjo pernai, todėl ketinantys tapti tėvais žmonės galėjo naujovėms ruoštis.
Seimui siūloma įteisinti neperleidžiamas dviejų mėnesių tėvystės atostogas, kuriomis galės pasinaudoti tik vaiko tėvai, jas bus galima imti visas iš karto arba dalimis, pakaitomis. Jei kuris nors iš tėvų nepasinaudos savo atostogų dalimi, kitas jos perimti negalės ir apmokamų atostogų trukmė sumažės.
Tokias atostogas tėvai galėtų pasiimti bet kokiu metu praėjus dviem mėnesiams nuo vaiko gimimo iki jam sukaks dveji metai.
Šiuo laikotarpiu mokama vaiko priežiūros išmoka bus šiek tiek didesnė nei iki vaiko gimimo gautas darbo užmokestis, o tai reiškia, kad renkantis skirtingus laikotarpius tėvystės ir motinystės atostogoms finansiškai šeimoms būtų palankiau negu dabar.
Tais atvejais, kai vaiką augintų tik vienas iš tėvų, jis galės gauti išmoką ir už papildomą dviejų mėnesių atostogų dalį.
Neperleidžiamais atostogų mėnesiais išliktų galimybė dirbti, tačiau papildomos pajamos proporcingai sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Jei pajamos būtų didesnės už išmoką, ji nebūtų mokama.
M. Navickienės teigimu, nauja išmokų tvarka tėvams bus finansiškai palankesnė, o neperleidžiami vaiko priežiūros mėnesiai sustiprins vaiko ir tėvo ryšį.
Keisis ir kiti išmokų dydžiai
Taip pat siūloma įtvirtinti naują vaiko priežiūros išmokų modelį: išmoka būtų mokama pasirinktinai, iki vaikui sueina 18 mėnesių – 60 proc. kompensuojamojo uždarbio, arba kol vaikui sueina dveji metai, pirmaisiais metais mokant 45 proc., antraisiais – 25 proc.
Pasak M. Navickienės, pirmas vaiko priežiūros etapas iki 18 mėnesių ilginamas, nes trūksta darželių.
Taip pat siūloma pailginti teisę į ne visą darbo laiką darbuotojams, auginantiems vaikus iki 8 metų (vietoj 3 metų). Darbdavys privalės tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu.
Jei bus priimtos, Darbo kodekso, Ligos ir motinystės socialinio draudimo bei dar kelių įstatymų pataisos turėtų įsigalioti nuo rugpjūčio.
Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė įsitikinusi, kad projektas yra socialiai jautrus ir naudingas ekonomiškai, o „valstietė“ Asta Kubilienė tuo abejojo: „Projektas blogina situaciją“.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vaiko priežiūros išmokas gauna apie 38 tūkst. gyventojų.
Vidutinė vaiko priežiūros išmoka yra 587 eurai per mėnesį.