Šiaulių rajono savivaldybei pavaldi UAB „Kuršėnų vandenys“ neekonomiškai naudoja mokesčių mokėtojų pinigus. Tokią išvadą galima būtų padaryti aiškinantis aplinkybes, kokiomis sąlygomis šiuo metu bendrovė perka popierinių sąskaitų savo abonentams pristatymo paslaugą. Net ir sulaukę galimai pigesnės kainos pasiūlymo, bendrovės vadovai neskuba taupyti.
Taupyti nėra linkę
Dienraščiui „Šiaulių naujienos“ pradėjus domėtis UAB „Kuršėnų vandenys“ perkamomis paslaugomis, konkrečiai – sąskaitų savo abonentams spausdinimo, vokavimo ir pristatymo, tyrimas atsidūrė aklavietėje. Bendrovė 2008 m. buvo restruktūrizuota iš Kuršėnų komunalinio ūkio, jos steigėju įvardijama Šiaulių rajono savivaldybės taryba, bet mokesčių mokėtojų pinigais išlaikoma viešojo sektoriaus bendrovė, panašu, nėra suinteresuota taupyti.
Kaip dienraštį informavo bendrovės direktoriaus pavaduotojas Almantas Krivickas, bendrovė minėtą paslaugą nuo 2009 m. sausio mėnesio iki šiol perka iš AB „Lietuvos paštas“. Vieša paslaptis, kad šios bendrovės teikiamų minėtų paslaugų tarifai yra šiek tiek didesni nei kurjerių tarnybų. Tokia savotiška apsauga prieš keletą metų buvo nustatyta įstatymais, kad kurjerių tarnybos nesužlugdytų tada nuostolingai dirbusio pašto.
Išsisukinėjo nuo atsakymo
Redakcijos žiniomis, bendrovės „Kuršėnų vandenys“ vadovams prieš keletą mėnesių buvo pateiktas galimai pigesnis sąskaitų spausdinimo, vokavimo ir pristatymo abonentams paslaugos pasiūlymas, kurį pateikė didelę patirtį turinti ir su tiek didelėmis, tiek mažesnėmis valstybinėmis ir privačiomis bendrovėmis dirbanti kurjerių tarnyba. Tačiau kuršėniškių bendrovė liko ištikima „Lietuvos paštui“ ir nepanoro taupyti mokesčių mokėtojų pinigų. Pasidomėjus, kokia kaina minėtą paslaugą bendrovė perka iš pašto, buvo atsimušta lyg į sieną.
Iš pradžių išsisukinėję nuo tiesaus atsakymo, abiejų bendrovių atstovai prisidengė dvišalės sutarties sąlygomis ir nebesutiko suteikti informacijos, nors prieš tai tikino, kad galėtų. „Mes neprieštaraujame paskelbti, bet pagal sutarties punktą 6.6 – „Šalys neskelbia tretiems informacijos apie sutarties sąlygas ir vykdymą“. Norėdami gauti šią informaciją, turite gauti sutikimą iš AB „Lietuvos paštas“, - atsakymą raštu pateikė A. Krivickas.
Dangstėsi sutarties sąlygomis
AB „Lietuvos paštas“ atstovė spaudai Aurelija Jonušaitė raštu buvo informuota, kad bendrovės „Kuršėnų vandenys“ direktoriaus pavaduotojas sutinka pateikti kainą, bet prašė gauti jų sutikimą. „Jūsų prašomos informacijos mes atskleisti negalime. Dėl paslaugos kainos prašome kreiptis į paslaugas perkančią įmonę“, - raštu atsakė A. Jonušaitė. Dar kartą pasitikslinus, ar tikrai paštas neprieštarauja, kad redakciją dominanti informacija būtų suteikta, atstovė spaudai pakartojo: „Kaip ir minėjau, dėl informacijos paviešinimo reikėtų kreiptis į perkančią įmonę. Jei ji pateiks informaciją, tuomet viskas gerai.“
Tačiau net ir po tokio gauto sutikimo informacija apie paslaugos kainą vis tiek netapo pasiekiama. Telefonu paskambinusi A. Jonušaitė vėliau bandė motyvuoti, kad žurnalistai ją suklaidino, neva A. Krivickas jau pateikė informaciją, nors raštu pateiktuose klausimuose apie tai nebuvo net užsiminta. Galų gale abi šalys liko prie to paties – paslaugos kaina neatskleidžiama trečioms šalims pagal sutartį. Nepaisant to, kad tokia žinia gali būti aktuali mokesčių mokėtojams.
Neterminuota sutartis
Pasiteiravus, ar Savivaldybės valdoma bendrovė privalo paisyti viešojo intereso ir užtikrinti, kad mokesčių mokėtojų pinigai nebūtų švaistomi, Šiaulių rajono savivaldybės atstovė spaudai Gitana Kudulienė perdavė Ekonomikos skyriaus darbuotojų patvirtinimą – taip, privalo. Tačiau kol kas nepanašu, kad bendrovės vadovai galvotų apie taupymą.
„Su AB „Lietuvos paštas“ pasirašyta neterminuota sutartis, paslaugos atitinka mūsų reikalavimus ir sąlygas. Pareiškus pageidavimus daugiau tiekėjų teikti paslaugą, minėtų paslaugų mažos vertės tiekėjų apklausos būdu pirkimą planuojame vykdyti 2014 m. pirmoje pusėje, kuriame dalyvauti bus kviečiami visi potencialūs tiekėjai, pareiškę norą dalyvauti šiame pirkime“, - tikino A. Krivickas.
Naudojasi galimybėmis
Savivaldybei pavaldi bendrovė privalo laikytis Viešųjų pirkimų įstatyme numatytų taisyklių. Kaip dienraščiui teigė Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė spaudai Aušra Pocienė, viešojo sektoriaus komunalinių paslaugų bendrovėms galima vykdyti viešuosius pirkimus ir neskelbiamų derybų būdu. T. y., su konkrečiu paslaugos teikėju susitarti dėl konkrečių sąlygų, kurios ne visuomet būna naudingos mokesčių mokėtojams. Skelbiant viešąjį paslaugos pirkimo konkursą, paslaugą teiktų mažiausią kainą pasiūlęs konkurso dalyvis. „UAB „Kuršėnų vandenys“, matyt, naudojasi jiems suteikta teise ir viešąjį pirkimą vykdė neskelbiamų derybų būdu“, - užtikrino A. Pocienė.
Mindaugas LAURINAITIS