Grupinių ir asmeninių treniruočių trenerė Gintarė Vaškūnienė tv3.lt skaitytojais dalinasi patarimais, kaip tinkamai sportuoti namuose, kad būtų pasiekti džiuginantys rezultatai bei kokius pirmuosius žingsnius žengti būtent pradedantiesiems.
„Jei kyla abejonių, ar namų sąlygomis galima palaikyti fizinę formą, tai galiu drąsiai teigti, kad tikrai taip, tik pirmiausia būtina atrasti, kokia fizine veikla mėgstate užsiimti labiausiai. Be abejo, sportuojant namuose neužsiauginsite didelių raumenų ar nepasieksite aukštų sportinių rezultatų, tačiau lieknėjimui ir geresnės fizinės sveikatos palaikymui, namai taip pat gali būti tam tinkama vieta. Pradžioje tikrai nereikėtų pulti pirkti sporto inventoriaus, pakaks apsiriboti paprastais fiziniais pratimais, kurie to nereikalauja arba įsigyti labai minimalų inventorių, kaip guma ar svareliai“, – sako trenerė.
Rezultatai ne visada gali džiuginti
Vis dėlto, savarankiškas sportas namuose pradedantiesiems, kurie anksčiau nebuvo su tuo susidūrę, ne visada gali atnešti džiuginančius rezultatus. Pasak specialistės, prieš pradedant sportuot, būtina žinoti pratimų atlikimo technikas, kadangi treniruojantis netaisyklingai galima ne tik, kad nusivilti rezultatais, tačiau ir susižaloti bei pakenkti savo sveikatai.
„Vienas dažniausių atvejų, su kuo susiduria žmonės sportuodami namuose, tai nesugebėjimas atsiriboti nuo kasdienės buities. Jei atliekant pratimus galvosite, kaip norėtumėte dabar atsigerti kavos, o kad po kitos serijos pratimų eisite užstatyti skalbimo mašiną, tokiu atveju taip pat nepasieksite jokių rezultatų. Kada išeinate į sporto salę, atsiribojate nuo buities, tad lygiai taip pat ir sportuojant namuose reikėtų išjungti telefoną, televizorių, jei reikia, pasileisti muziką ir valandai atsiriboti susitelkiant tik į sportą“, – rekomenduoja pašnekovė.
Kaip namuose daryti kardio?
Atrodo, kad namuose atlikti kardio gana sudėtinga, kadangi įprastai tam pasirenkamas bėgiojimas ar intensyvus vaikščiojimas, tačiau trenerė teigia, kad kardio namuose gali būti vienas ir paprasčiausių ir smagiausių užsiėmimų.
„Tikriausiai vienas iš paprastesnių ir pakilesnę nuotaiką garantuojančių kardio yra, tiesiog, pasileisti muziką ir šokti. Taip pat galima daryti labai lengvus fizinius pratimus, kadangi kardio principas yra tiesiog judėjimas nesustojant. Tuomet organizme pradeda vykti įvairūs procesai, kurie greitina medžiagų apykaitą, gerina širdies darbą bei, žinoma, padeda sparčiau deginti kalorijas. Be to, būtent kardio galima daryti, kaip tik sugalvosite: lipimas laiptais, šuoliukai ant pakylos ir daugybė kitų variantų.
Be to, norint, kad kardio suteiktų rezultatų, tokia fizine veikla reikėtų užsiimti ne mažiau, kaip 25 min., o toliau, kiek tik norisi. Vis dėlto, jei pirmą kartą kardio darysite, pavyzdžiui, 3 valandas ir akivaizdžiai persistengsite, greičiausiai sekančią dieną sportuoti nenorėsite. Didžiausia klaida, kada norima staigių rezultatų, jog žmonės persitempia, pasirenka per didelius krūvius, o vėliau greitai pervargę atsisako sportuoti ir tikina, kad sportas ne jiems“, – kalba trenerė.
Siekiant išvengti motyvacijos stygiaus, būtina pasirinkti tinkamus treniruočių krūvius, iš karto neužsibrėžti per didelius tikslus ir rezultatų siekti palaipsniui. Norint tai įgyvendinti, vienas iš veiksmingiausių patarimų – baigti treniruotę tuomet, kada dar jaučiate, kad norėtumėte sportuoti. Tokiu atveju su užsidegimu ir motyvacija lauksite sekančios treniruotės.
Pratimai namuose pradedantiesiems
Pratimai namuose pradedantiesiems, siekiantiems pagerinti ištvermę bei jėgą, taip pat pradžioje rekomenduojami itin paprasti ir nereikalaujantys papildomo inventoriaus.
„Pradžioje tiktų elementarių pagrindinių pratimų, kaip atsispaudimai, pritūpimai, susirietimai, rankų lenkimas atsistojus su pilnais vandens buteliukais bicepsui, rankų tiesimais atgal tricepsui. Tai yra pagrindinės raumenų grupės, kurias pradžioje reikėtų pradėti treniruoti ir pajusti. Vėliau kūnui pripratus prie krūvio ir sutvirtėjus raumenims, sportui namuose puikiai tiktų kompleksinių pratimų treniruotės, kurių vaizdo įrašų išties ypatingai didelė įvairovė internete.
Kalbant apie sporto dažnumą, tai priklauso nuo kiekvieno užsibrėžtų tikslų. Jei tikslas yra mažinti apimtis, reikėtų sportuoti kas antrą dieną, jeigu tikslas išryškinti raumenukus, per savaitę rekomenduojami trys kartai. Taip pat vertėtų įsidėmėti, kad sportuojant itin retai, pavyzdžiui, kartą per savaitę, treniruočių rezultatų nepamatysite“, – kalba Gintarė Vaškūnienė.