Rusijos prezidentas prieš porą dienų paskelbė, kad laikinai nebesilaikys įsipareigojimų dėl įprastinės ginkluotės Europoje apribojimo. Apkaltinęs ginkluojantis Vakarus ir, be kita ko, Baltijos šalis, Kremlius ėmėsi tiesioginio spaudimo Estijai, kur vietiniai rusai sukėlė riaušes lyg ir dėl kitos aktualijos – sprendimo demontuoti sovietinę kariuomenę garbinantį paminklą. Apie tai „balsas.lt“ šnekasi su Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariu Sauliumi Pečeliūnu.
- Kaip vertinate pastarojo meto Rusijos laikyseną tarptautinėje arenoje ir Estijos įvykius?
- Būtent ir reikia šiuos dalykus sieti. Manau, Rusija eilinį kartą siekia parodyti, kad moka šokiruoti pasaulį. Į jos grasinimus - pasitraukti iš sutarties dėl įprastinės ginkluotės Europoje – geriausiai atsakė Kondoliza Rais (Condoleezza Rice). Aš tik pabrėžčiau, kad Maskva pati yra pamiršusi keletą jai nenaudingų įsipareigojimų. Tame tarpe – kariuomenės išvedimą iš Padnestrės ir visai kitokius pasitraukimo iš Gruzijos tempus. Būtent dėl to stringa minėtos sutarties ratifikavimas Vakaruose. Estijos įvykiai ir Rusijos demaršai – tik dar vienas pavyzdys, kaip Rusija demonstruoja ką galinti.
- Manote, kad Bronzinis karys yra tik pretekstas paspausti Taliną?
- Žinoma, kad taip. Nebūtų šis, būtų kitas. Estijos vyriausybė neatsitiktinai kvietė Rusijos atstovus dalyvauti ekshumavime, jei ten yra ką ekshumuoti. Rusija juk tiksliau iš savo archyvų žino, kas ten gali būti palaidoti ir kiek tų palaikų turi būti. Dabar, Rusijai atsisakius dalyvauti, galima tik spėti kas nutiks, jei jokių palaikų išvis nebus rasta. Norint surasti pretekstą gadinti santykius, galima išgalvoti ir visiškai nebūtų istorijų.
- Kaip su neva Lietuvoje pagrobtais raudonarmiečiais 1940-ais metais?
- Galima ir šitaip. Reikia tik noro pyktis.
- Kaip vertinate pačius Talino įvykius, jei atsietume juos nuo tarptautinio konteksto?
- Galiu vienareikšmiškai pasakyti, kad jokia pasaulio valstybė netoleruotų tokio girtos minios siautėjimo. Abejotina ar jo būtų išvengta, jei vyriausybę paskutinę minutę būtų nutarusi ir kitaip. Prancūzija neseniai malšino riaušes, nors jos kilo ir dėl kitų priežasčių. Jei jau kalbėsime apie pačią Rusiją, tai ten visai neseniai buvo išvaikyti visiškai taikūs protestai. Formaliai – tik todėl, kad demonstrantai žygiavo tomis gatvėmis, kur nebuvo gavę leidimo. Tad dėl Estijos veiksmų prieš riaušininkus Rusija išvis vargiai galėtų protestuoti.
- Ar įmanomi panašūs dalykai Lietuvoje?
- Na, kad tokių norų kai kas gali turėti – akivaizdu. Tačiau čia turime labai padėkoti mūsų pokario partizanams. Jų dėka tokio kiekio „raudonųjų brigadų“ Lietuvoje nesurinksi.
Kalbino Tomas Čyvas