Saulę stebinti NASA kosminė observatorija SDO (Solar Dynamics Observatory) vakar Saulėje užfiksavo milžinišką protuberantą – itin karštos plazmos žiedą, iškilusį virš žvaigždės paviršiaus, pranešė „Space.com“. Heliofizikai jį praminė „Drakono uodega“, nes po kelių valandų jis vėl tėškėsi į Saulės paviršių, tarsi kažkas būtų pliaukštelėjęs milžiniška uodega.
Sausio 31 d. SDO pastebėtas protuberantas buvo iškilęs Saulės disko šiaurės rytų dalyje, jis egzistavo 4 valandas. Po to plazmos žiedas ėmė irti ir išnyko.
„Dalis plazmos buvo išmesta į kosminę erdvę, bet visai jai nepavyko atsispirti Saulės traukai, – komentuodami SDO nufilmuotą vaizdo siužetą sakė šios kosminės observatorijos tyrimų programos mokslininkai. – Nieko nuostabaus, kad plazmos čiurkšlė vėl nukrenta ant Saulės paviršiaus. Juk jos gravitacija yra milžiniška“.
Protuberantus formuoja intensyvus Saulės magnetinis laukas. Vienas jų galas laikosi Saulės paviršiuje, o kitas per išorinę Saulės atmosferos dalį, vadinamąjį vainiką, šimtus tūkstančių kilometrų nusidriekia į kosminę erdvę, sakoma pranešime. Susiformavusios karštos plazmos kilpos paprastai išlieka maždaug vieną dieną, nors stabilūs protuberantai gali egzistuoti net mėnesius, aiškino SDO mokslininkai. Protuberantai sudaryti iš superkarštų ir smarkiai įelektrintų helio ir vandenilio dujų dalelių.
Pasak heliofizikų, Saulė šiuo metu yra pasiekusi aktyviąją savo 11 metų ciklo fazę ir šiemet turėtų pasiekti didžiausio aktyvumo viršūnę.