• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per praėjusius 8 mėnesius Saulėje praktiškai išnyko visos dėmės, kurios paprastai reguliariai stebimos mūsų žvaigždės paviršiuje. Niekas nežino, kada jos vėl pasirodys, ir ar daug jų bus, skelbia „New Scientist“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak mokslininkų, tai, kaip sparčiai prasidės naujas dėmių formavimosi periodas, turėtų atskleisti, koks bus naujojo Saulės ciklo aktyvumas. Saulės dėmės – tai vėsesni ir tamsesni Saulės paviršiaus regionai, kurios suformuoja žvaigždės magnetinis laukas. Jų skaičius kinta cikliškai maždaug kas 11 metų – per tą patį laiką Saulės magnetiniai poliai pasikeičia savo vietomis. Iš pradžių Saulės dėmių skaičius ima didėti, o ciklui artėjant prie pabaigos vėl sumažėja iki minimumo.

REKLAMA

Didžiausio Saulės aktyvumo metu kiekvieną dieną gali susiformuoti po kelias dėmes. Tačiau per visus 2008 m. pasirodė vos kelios, taip patvirtindamos, kad šiuo metu Saulės aktyvumas yra pats mažiausias.

Pasak „New Scientist“, iš pradžių atrodė, kad šis rugpjūtis bus pirmasis mėnuo nuo pat 1913 metų, kai per visą mėnesį nebuvo užfiksuota nė viena Saulės dėmė. Tačiau rugpjūčio 21 ir 22 dienomis Saulės poveikio duomenų analizės centras Briuselyje užregistravo vieną tamsią dėmę žvaigždės paviršiuje.

REKLAMA
REKLAMA

Kol dėmės Saulėje nepradės formuotis reguliariai, specialistai teigia nežinantys, ar naujasis Saulės ciklas bus aktyvesnis, nei paprastai, ar silpnesnis. Pasak jų, tai, kad Saulėje jau daug mėnesių nėra dėmių, nebūtinai reiškia artėjantį anemišką aktyvumo ciklą. Saulę stebintys mokslininkai laukia prasidedančio aktyvumo ženklų – jiems svarbu įvertinti, kaip sparčiai pradės formuotis Saulės dėmės, kai ji vėl „atsigaus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Stenfordo universiteto (JAV) mokslininko Leifo Svalgaardo, kuo greičiau dėmės sugrįš, tuo aktyvesnė bus Saulės atmosfera per kitą dešimtmetį. „Didieji ciklai prasideda staiga. Vieną mėnesį dėmių nematyti, o kitą jos jau pasipila“, - sakė jis.

REKLAMA

Kai kurie specialistai prognozuoja, kad naujasis Saulės ciklas bus santykinai ramus. Jų prognozė remiasi teorija, teigiančia, kad magnetiniai laukai, „įsiskverbiantys“ į Saulę jos ašigalių srityse, palyginti greitai grąžinami į žvaigždės paviršių, kur suformuoja dėmes. Kadangi stebėjimai liudija apie mažą magnetinių lauką aktyvumą Saulės ašigaliuose, tai leidžia daryti prielaidą, kad būsimasis Saulės ciklas nebus audringas.

REKLAMA

Kitos teorijos teigia, kad magnetiniai laukai dešimtmečius keliauja Saulės gelmėse, kol pagaliau prasiveržia į paviršių ir suformuoja dėmes. Šių teorijų šalininkai prognozuoja, kad stiprios Saulės aktyvumo bangos gali prasidėti jau netrukus.

„Mes nekantriai laukiame sugrįžtant Saulės dėmių, nes tai leistų patikrinti įvairias teorijas“, - teigė NASA Marshallo kosmoso tyrimų centro Alabamoje mokslininkas Davidas Hathawayus.

Ilgi žemo Saulės aktyvumo periodai, tokie, kaip vadinamasis Maunderio minimumas, trukęs nuo 1645 iki 1715 m., buvo siejami su Žemės klimato atvėsimu. Kaip bus šį kartą? Palaukime ir pamatysime, reziumuoja „New Scientist“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų