Interviu A. Budginas nurodo, kokius pažeidimus vasarą kurorto policija fiksuoja dažniausiai ir pataria, ko reikėtų nepamiršti, kad poilsis Palangoje būtų sklandus. Naujienų portalui tv3.lt jis taip pat atskleidžia ir priežastį, kodėl jam pačiam šiltuoju metų laikotarpiu grožėtis Baltijos jūros bangomis ar išbandyti Basanavičiaus gatvėje siūlomų pramogų netenka jau keletą metų.
Kaip vertintumėte šią vasarą, ar daug policininkams darbo Palangoje?
Vasara yra laikotarpis, kai mūsų miestas tampa traukos centru – į jį ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų valstybių suvažiuoja poilsiautojai ir įvairūs turistai. Natūralu, kad daugelis žmonių vasarą nori atostogauti ir Lietuvoje. Šiame komisariate dirbu jau penkerius metus, tad pastebiu, kad sulig kiekvienais metais situacija keičiasi į gerą pusę.
Kalbant apie darbą, aišku, policijai jo yra. Bet pats įvykių sunkumas pasikeitė: jeigu anksčiau fiksuodavome daugiau viešosios tvarkos pažeidimų, rimtų vagysčių ar visuomenėje didelį atgarsį turinčių įvykių, tai dabar jų mažiau. Galime pasidžiaugti, kad ir žmonės vis dažniau pastebi blogai besielgiančius asmenis ir mums apie juos praneša. Situacija keičiasi tikrai į gerą pusę.
Policijai kiekvieną įvykį reikia apdoroti, išsiaiškinti, kur ir kokia problema slypi. Koks bebūtų tas įvykis – dingo rankinukas ar televizorius,kaimynas neatiduoda pasiskolinto įrankio ar yra per garsiai leidžiama muzika – juos nagrinėjame. Kaip pavyzdys, Joninių savaitgalį turėjome virš 300 įvykių, o iš jų reikėjo reaguoti į 280.
O kiek įprastai policija sulaukia pranešimų įprastą darbo dieną vasarą ir kiek – savaitgalį?
Jeigu kalbėtume skaičiais, per vieną 12 val. pamainą liepos 2-ąją mes sulaukėme iki 40 pranešimų. O šiandien [antradienį] – 20-25. Tai darbo dieną jų būna per pusę mažiau.
Kokius dažniausius pažeidimus įvardintumėte?
Daugiausia fiksuojame kelių eismo taisyklių pažeidimų. Vėlgi, žmonės pamatę neteisingai stovintį ar važiuojantį automobilį mums apie pažeidimą praneša. Taip pat ir triukšmas. Neretai po vidurnakčio gauname pranešimų ir dėl garsiai švenčiančių kaimynų, ir dėl Basanavičiaus gatvėje garsiau muziką leidžiančių barų. Aišku, vienas ar kitas būna susijęs ir su viešosios tvarkos pažeidimais. Kaip pavyzdys, jaunuolių apsižodžiavimas. Dažniausiai tokie pranešimai fiksuojami paryčiais, kai užsidaro klubai.
Bet mūsų naktinis darbas prasideda nuo didesnio dėmesio Basanavičiaus gatvei iki kvartalo apžiūrėjimo atokesnėse vietose: soduose, miegamuosiuose rajone.
Kaip dažnai su šiais pažeidimais yra susijęs alkoholis?
Manyčiau, kad didžiausias procentas pažeidimų ir yra dėl alkoholio (išskyrus kelių eismo pažeidimus). Dažniausiai ten, kur garsiai groja muzika, ir vyksta kažkoks išgėrinėjimas. Jeigu kaimynai triukšmauja, tai jie dažniausiai bus vartoję alkoholio. Tad su kiekvienu atveju galėtume grįžti prie alkoholio temos.
Ne paslaptis, kad poilsiautojai paplūdimiuose vartoja alkoholį, o vėliau drąsiai mirksta jūroje. Kaip dažnai policija sulaukia pranešimų apie tokius pažeidimus? Taip pat, ar gresia kokios nors baudos, kurios atgrasytų nuo lipimo į vandenį neblaiviems ir alkoholio vartojimo paplūdimyje?
Tai yra uždrausta veika. Vartoti alkoholio viešoje vietoje negalima. Mes dažnai patruliuojame su keturračiais pačiame paplūdimyje, tad pastebime kai kurių žmonių muistymąsi, kai pravažiuojame. Ir tikriausiai kažkas po tais skėčiais būna paslėpta. Bet demonstratyviai ar akivaizdžiai išstatytų butelių nėra. Aišku, vienas kitas atvejis pasitaiko, bet toks elgesys tikrai nėra sisteminis. Bet ten, kur yra uniformuoti pareigūnai – viena, o ten, kur jų nėra – kita. Žmonės atsipalaiduoja, nors tas atsipalaidavimas jiems gali kainuoti.
Mes taip pat bendradarbiaujame su gelbėtojais. Jie taip pat praneša apie atvejus, kai nesusitvarko su neblaiviais poilsiautojais. Bet tokių pranešimų tikrai nėra daug.
Pakrantėje taip girdimi čeburekų, keptos duonos ir alaus pardavėjų riksmai. Gelbėtojai per garsiakalbį perspėja jų nepirkti, nes galimi ir apsinuodijimai. Kaip kovojama su šiais pajūrio prekeiviais?
Apie juos pranešimų mes visiškai negauname – šiemet tokių nebuvo nė vieno. Bet aišku, mes vykdome kontrolę. Kai tokie žmonės pamato policijos pareigūnus, jie bando imituoti poilsiautojus, teigia, kad pležinasi. Bet juos išduoda šaltkrepšiai, kuriuose pilna maisto produktų, o tarp jų – ir čeburekai. Anksčiau esame fiksavę tokius pažeidimus. Tačiau su alaus pilnu krepšiu – ne.
Čeburekų prekyba yra lengvesnis pažeidimas nei prekyba alumi. Už čeburekų pardavinėjimą pirmą kartą galima gauti 8 eurų baudą, o už pakartiną pažeidimą – baudą nuo 30 iki 80 eurų. Už alkoholio pardavinėjimą grėstų 390-780 eurų bauda.
Ką patartumėte poilsiautojams, kad poilsis Palangoje būtų sklandus?
Poilsiautojams reikia žinoti, kad Palangoje galioja tos pačios taisyklės kaip ir Vilniuje, Klaipėdoje, Kėdainiuose ar kituose Lietuvos miestuose. Nes kartais žmonės į klausimą, kodėl padarė pažeidimą, atsako, kad atostogauja. Tačiau ir atvažiavus atostogauti taisyklių pamiršti negalima, nes jos galioja visiems. Norime pabrėžti, kad atvykusiems poilsiautojams trukdyti nenorime, bet kuomet jų veiksmai trukdo kitiems, mums tenka įsikišti.
Atvykusiems taip pat reikia galvoti ir apie savo turtą, apie tinkamą jo priežiūrą. Kai ateina vasara, padaugėja dviračių vagysčių. Būna vagysčių būna iš automobilių. Pavyzdžiui, policija sulaikė iš prabangesnių automobilių multimedijas vogusius piliečius. Tai tokie įvykiai neramina, bet jų nėra tiek, kiek registruodavome tris-keturis metus atgal.
Kiek pareigūnų dirba Palangos policijos komisariate ir kaip tos gretos keičiasi vasarą?
Vietinių pareigūnų yra 46. Vasarą viešąją tvarką palaikyti atvažiuoja ir pareigūnai iš kitų miestų, jų yra 8. Savaitgaliais gretos pasipildo dar 12 – jie dirba dieninėje arba naktinėje pamainose. Paprastomis dienomis atvyksta dar 2 policijos rėmėjai, o savaitgaliais – papildomi 4. Tai turime ganėtinai nemažas pajėgas.
Kitą savaitę – „Aurum 1006 km. lenktynės“ lenktynės. Kaip ruošiasi policija, ar veiks sustiprintos pajėgos?
Planas jau numatytas – pajėgos bus šiek tiek didesnės. Manau, kad didelių problemų nekils, nes ankstesnės patirtys rodo, kad lenktynėse jų nėra. Tik tiek, kad vietiniai kelia problemą, nes tampa sunku patekti į Palangą – jiems reikia pavažiuoti papildomų keletą kilometrų aplinkui.
Ar per darbus jums pačiam pavyksta pasimėgauti Palangos pramogomis ir Baltijos jūra?
Vasarą nueinu prie jūros tik turint tam tikrą užduotį dėl viešosios tvarkos užtikrinimo. Tikrai buvę atvejų, kai per vasarą nė karto nebuvau nuėjęs jūros, o [ją aplankiau] tik rudenį ar žiemą. Vasaros metu norime suteikti aukščiausio lygio paslaugas, kurias teikia policiją. Norime, kad visi jaustųsi saugūs, patenkinti.
Ačiū už pokalbį.