• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saugok, Dieve, nuo analgino ir kito blogio?

Sakoma, kad visiškai saugių vaistų nėra, ir net įprastos tabletės nuo skausmo vieną gydo, kitam kenkia.Bet ką daryti? Kęsti skausmus? Ieškoti alternatyvos žolelėse? Ar vis dėlto neskubėti panikuoti?

Sakoma, kad visiškai saugių vaistų nėra, ir net įprastos tabletės nuo skausmo vieną gydo, kitam kenkia.Bet ką daryti? Kęsti skausmus? Ieškoti alternatyvos žolelėse? Ar vis dėlto neskubėti panikuoti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar vaistinėse tokia vaistų nuo skausmo gausa, kad ir specialistas galėtų pasiklysti. Bet taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio. Daugumos tų preparatų veiklioji medžiaga yra viena iš keturių mums labai gerai žinomų – arba analginas, arba aspirinas, arba paracetamolis, arba ibuprofenas. Tad iš esmės parduodama tas pats, tik skirtingose dėžutėse ir skirtingomis dozėmis. Analginas. Vienas labiausiai paplitusių, o netolimoje praeityje – dar ir vienas prieinamiausių vaistų nuo skausmo. Deja, ne pats nekalčiausias. Jau keli dešimtmečiai analginas uždraustas Australijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV, Vokietijoje.

REKLAMA

Manoma, kad reguliariai vartojant šį preparatą smarkiai varginamos kepenys ir gali sutrikti kraujotaka. Mūsų krašte sovietmečiu medikai analginui buvo daug nuolaidesni. Jo pagrindu buvo gaminta daugybė preparatų: baralginas, pentalginas, kiti. Tačiau net ir anuomet gydytojai nerekomenduodavo vartoti analgino pacientams, kuriems diagnozuoti kepenų veiklos ir kraujotakos sutrikimai. Analginas visada laikytas vaistu, netinkančiu vaikams iki 18 metų. Paracetamolis. Gaminamas grynas, taip pat kaip sudedamoji dalis randamas daugumoje dabar populiarių vaistų peršalimo simptomams palengvinti. Vienkartinė 15 mg terapinė jo dozė laikoma nekenksminga net ir vaikams.

REKLAMA
REKLAMA

Paracetamolis gerai užsirekomendavo kaip karščiavimą mažinanti priemonė. O štai vartoti jį kaip vaistą nuo pagirių galvos skausmui mažinti neverta: susimaišęs su alkoholiu, paracetamolis gali pakenkti kepenims. Nerekomenduojama vartoti paracetamolio ir su antihistamininiais preparatais, kuriais gydomos alergijos. Tačiau šis vaistas vis tiek laikomas mažiausia iš visų blogybių, mat jo šalutinio poveikio variantų gerokai mažiau nei analgino ar aspirino. Aspirinas. Acetilsalicilo rūgštis medicinoje naudojama jau daugiau kaip šimtmetį. Šiandien jos pagrindu gaminami įvairūs preparatai, įskaitant ir visada populiarų citramoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir analginas, citramonas nerekomenduojamas vaikams iki 15 metų. Šis apribojimas atsirado išsiaiškinus, kad gripu ir vėjaraupiais sergantiems vaikams aspirinas gali sukelti retą, tačiau labai rimtą komplikaciją – Rejė sindromą, – taip pat pažeisti skrandžio gleivinę. Suaugusiesiems aspirinas laikomas palyginti nekenksmingu vaistu. Vienintelis įspėjimas – atsargiai vartoti turint bėdų dėl skrandžio, žarnyno ir virškinamojo trakto. Arba jei diagnozuotas kraujagyslių sienelių suplonėjimas. Ibuprofenas. Pastarąjį dešimt-metį pasaulyje itin paplitusi dar viena veiklioji vaistų nuo skausmo medžiaga. Jo pagrindu dabar gaminami keli preparatai, tarp jų ir naudojamieji reumato skausmams malšinti. 1999 metais Prancūzijoje atliktas plataus masto tyrimas parodė, jog ibuprofenas tokiomis dozėmis, kokiomis jo yra be recepto parduodamuose vaistuose, toleruojamas bent jau taip pat sėkmingai, kaip anksčiau saugumo etalonu laikytas paracetamolis. Be to, ibuprofenas daug mažiau dirgina virškinamąjį traktą nei aspirinas. Vis dėlto norint išvengti rizikos būtina neviršyti leistinos dozės, ibuprofeno per parą galima suvartoti ne daugiau kaip 1 200 mg.

REKLAMA

Taigi rinkdamiesi vaistus nuo skausmo dėmesį kreipkite ne tik į akį traukiančią pakuotę, bet ir į aprašą: kokios veikliosios medžiagos pagrindu sukurtas preparatas, kokia rekomenduojama paros dozė, kokio šalutinio poveikio galima tikėtis, kokių kitų vaistų nerekomenduojama vartoti su šiuo preparatu ir pan. Ir svarbiausia atminti: faktas, kad vaistai parduodami be recepto, dar nereiškia, jog jie yra visiškai nekenksmingi. Tiesiog atsakomybė už pasekmes krinta ant paciento pečių. Todėl jei dvejojate negalėdami išsirinkti vaistų arba skausmai jus kamuoja nuolat, būtinai kreipkitės į gydytoją. Medicinoje smulkmenų nebūna – net jei tai tik paprasta tabletė nuo skausmo.

SANDRA MIŠKINIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų