Pasauliui, o ypač vakarietiškoms šalims, sparčiai modernėjant neatsilikti turi ir Lietuva bei šalies apsauga besirūpinančios institucijos. Prisitaikyti prie sparčiai didėjančio tempo, modernizuoti savo įrangą bei informacines technologijas, skirtas išorės sienų apsaugai užtikrinti, Lietuvai padeda Europos Sąjungos įkurtas Išorės sienų fondas.
Iš Išorės sienų fondo 2010 metų metinės programos lėšų įgyvendintas projektas „Nacionalinės Šengeno informacinės sistemos vystymas“ padėjo kokybiškai ir pagal naujausius standartus modernizuoti konsulinių įstaigų, policijos, pasienio, migracijos tarnybų ir muitinės pareigūnų naudojamą nacionalinę Šengeno informacinę sistemą. Įgyvendinus šį projektą buvo pasirengta pereiti nuo pirmosios kartos Šengeno informacinės sistemos prie antrosios kartos.
„Vienas iš didžiausių pokyčių – kad sistemoje bus kaupiami ir asmenų biometriniai duomenys, Iki projekto įgyvendinimo policijos tarnybos, atsiradus poreikiui, biometriniais duomenimis, dažniausiai pirštų antspaudais, apsikeisdavo paprasčiausiai elektroniniu paštu. Tai užimdavo nemažai laiko. Be to, toks duomenų perdavimas nėra labai saugus. Šiuos duomenis perduoti per sistemą yra kur kas saugiau, ir be abejo, greičiau“, – sako Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Projektų ir sistemų strateginio valdymo skyriaus vedėjas Augustinas Zeirys.
Europoje Šengeno informacinė sistema yra didžiausia visuomenės saugumo ir paramos policijos bei teisminiam bendradarbiavimui užtikrinimo, išorės sienų kontrolės valdymo bendra duomenų bazė. Šengeno erdvės valstybių atsakingos institucijos šioje sistemoje daro įrašus apie ieškomus ir dingusius asmenis, pamestą bei pavogtą turtą ir draudimus atvykti.
Valstybės narės teikia informaciją per savo nacionalinę sekciją, kuri yra sujungta su centrine duomenų sekcija. Ši bendra sistema sukuria ryšį tarp visų valstybių narių ir suteikia galutiniams vartotojams (policijos tarnyboms, ambasadoms ir konsulatams, migracijos įstaigoms ir kt.) realiu laiku priėjimą prie informacijos, reikalingos jų tiesioginėms funkcijoms vykdyti.
„Palaikant Šengeno informacinę sistemą didelis dėmesys yra skiriamas šios sistemos ir joje esančių duomenų saugumui. Įdiegta apsaugos sistema yra itin aukšto lygio. Dar neteko girdėti, kad būtų bandyta įsilaužti į sistemą,“ – pasakoja A. Zeirys. Informatikos ir ryšių departamente prie Vidaus reikalų ministerijos, kuris koordinuoja ir prižiūri Šengeno informacinės sistemos veikimą, yra įrengtos tarnybinės stotys. Pagrindinės ir rezervinės stočių pagalba užtikrinamas nenutrūkstamas sistemos veikimas.
Įgyvendinus projektą „Nacionalinės Šengeno informacinės sistemos vystymas“ jos naudojimas tapo dar sklandesnis, greitesnis ir saugesnis. Tai yra itin svarbu institucijoms ir pareigūnams, kurie šia sistema naudojasi kasdien siekdami užkirsti kelią išorės sienų pažeidimams, nelegaliai migracijai bei kitai nusikalstamai veiklai.
Daugiau informacijos apie Išorės sienų fondą - http://www.vrm.lt/go.php/lit/Apie-Iores-sienu-fonda/800
Užsakymo nr. 3035