Užkirsti kelią vagystėms galima įsteigus „Saugios kaimynystės“ grupes. Tokių grupių, saugančių vienas kito turtą, rajone jau yra trisdešimt.
Jau įprasta, kad kiekvienos dienos nusikaltimų suvestinėse didžiausias procentas visų padaromų nusikaltimų – vagystės iš patalpų. Kelerių metų šalies įvykių suvestinė byloja: šilčiausiu metu – pavasarį ir vasarą – vagysčių iš gyvenamųjų patalpų padažnėja.
Bendrauti su kaimynais
Šiemet per keturis mėnesius užregistruota 91 privačios nuosavybės vagystė, pernai per tą patį laikotarpį registruota 28 vagystėmis daugiau.
Vienas pagrindinių būdų apsisaugoti nuo vagysčių – bendrauti su kaimynais. Išvykstant iš namų ilgesniam laikui, verta paprašyti greta gyvenančiųjų, kuriais galima pasitikėti, kad patikrintų buto ar namo duris ir langus, o išgirdę įtartiną triukšmą, nedelsdami skambintų į policiją.
Lipdukai perspėja
Pakalbintos dvi „Saugios kaimynystės“ grupių koordinatorės karsakiškietė Gražina Žemaitienė ir „Šuojos“ bendruomenės vadovė Danutė Kelpšaitė „Panevėžio balsui“ sutartinai tvirtino, kad įsteigus „Saugios kaimynystės“ grupes sumažėjo ne tik vagysčių, bet ir bendruomenės tapo darnesnės, nes kaimynai pradėjo daugiau bendrauti.
Karsakiškio bendruomenės pirmininkė ir „Saugios kaimynystės“ grupės koordinatorė G. Žemaitienė pasakojo, kad miestelyje grupė įsteigta ir užregistruota 2010 metų gegužę. „Šiai grupei priklauso 15 namų, – sakė ji. – Ant kiekvieno namo užklijuoti lipdukai, informuojantys, kad šių namų gyventojai priklauso „Saugios kaimynystės“ grupei. Žmonės labai aktyvūs ir noriai praneša apie pasirodžiusius prašalaičius man arba apylinkės inspektoriui.“
Kaimynai saugo vienas kitą
„Karsakiškyje gyvena per 250 gyventojų, – dėstė G. Žemaitienė. – Todėl įmanoma įsteigti ir daugiau tokių grupių. Artimiausiu metu tai bus padaryta. Manau, visame Panevėžio rajone galėtų atsirasti daugiau „Saugios kaimynystės“ grupių. Juk saugiai gyventi nori visi.“
Moteris pasakojo, kad grupės veikla labai paprasta. „Kaimynai saugo vienas kito turtą. Tuo pačiu apsaugo ir savo namus nuo netikėtų nelaimių. Ir ne tik nuo vagysčių, bet ir nuo gaisrų, kitokių negerumų. Pastebėję įtartinus asmenis, nežinomus automobilius, tuojau pat skambina policijai. Praneša ne tik kokios spalvos automobilis važinėja po gyvenvietę, bet ir pasako jo numerį. Policija kaipmat reaguoja ir patikrina, kodėl automobilis gyvenvietėje važinėjo ir ko ieškojo.“
Pažįsta ir gimines
„Smagu, kad kaimynai pasitiki vienas kitu. Praneša apie įtartinus asmenis, kurių vasaros metu atsiranda vis daugiau. Be to, kaimynai ne tik pažįsta vienas kitą, bet ir žino kaimynų artimus giminaičius, kokiais automobiliais važinėja. Jau įprasta, kad vos šie nusiperka kitą mašiną, tuojau pat apie tai informuoja „Saugios kaimynystės“ grupės narius. Taip ir turi būti, nes pasitikėjimas artimu kaimynu – gera apsauga nuo ilgapirščių. Ne veltui sakoma: saugok kitus, o jie apsaugos ir tave. Kodėl tvirtinu, kad tokių grupių turėtų būti daugiau? Todėl, kad prie kiekvienos sodybos ar kiemo policininko nepastatysi, o kaimynas kaimyną apsaugoti gali. Karsakiškyje, kur veikia „Saugios kaimynystės“ grupė, tuo esame įsitikinę, nes vagysčių sumažėjo“, – įtikinamai kalbėjo apie „Saugios kaimynystės“ naudą G. Žemaitienė.
Panašiai tvirtino ir „Šuojos“ bendruomenės centro pirmininkė, „Saugios kaimynystės“ grupės koordinatorė D. Kelpšaitė. „Mūsų grupė įregistruota pernai rugsėjo mėnesį, – sakė aktyvi moteris. – Tik ji šiek tiek kitokia nei Karsakiškyje. Mūsų grupę jungia 10 kaimų, kuriuose gyvena 75 žmonės. Tai daugiausia vienkiemiuose gyvenantieji. Tačiau tai nė kiek netrukdo stebėti ir policijai pranešti apie kaimuose pasirodžiusius pašalinius žmones. Ypač kaimynai saugo vienas kito gyvulius, nes pavasarį ir vasarą prasidėjus ganiavai padaugėja jų vagysčių. Mūsų grupės nariai ne tik prižiūri sodybas, bet ir naktimis budi ganyklose, saugo savo nuosavybę nuo vagių.“
G. Žemaitienė ir D. Kelpšaitė tikino, kad „Saugios kaimynystės“ grupės nariai noriai bendrauja. „Tokių grupių atsiradimas žmones suartina. Saugodami vienas kitą, kaimynai stiprina kaimo bendruomenes. Atsiranda naujos tradicijos, suburiančios žmones. Mums džiugu, kad mažėja vagysčių. Kaimiečiams ramiau gyventi“, – tvirtino jos.
Pokalbyje dalyvavusi Panevėžio rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus specialistė Vaida Karalevičienė gyrė veiklias moteris. „Jos ne tik vienija bendruomenes, bet ir padeda kaimynams bėdai ištikus. „Saugios kaimynystės“ grupių koordinatorius galima vadinti psichologais, patarėjais. Jie pirmieji pagalbininkai ir rajono policijai, nes apie daugelį vagysčių policininkai išgirsta iš jų“, – teigė pareigūnė ir kvietė rajono žmones burtis į „Saugios kaimynystės“ grupes.
V. Karalevičienė priminė, kad Panevėžio rajono policijos pareigūnai nuolat organizuoja įvairias priemones, padedančias gyventi saugiai. „Patys gyventojai pirmiausia turi rūpintis savo turto saugumu, – teigė ji. – Reikia užtikrinti, kad vagys į gyvenamąsias patalpas negalėtų patekti pro langus ir duris. Gyvenamajame name, ūkiniuose pastatuose, sandėliuose patartina įsirengti signalizaciją ir apdrausti turimą turtą. Be to, rajono gyventojai Policijos komisariatui gali pateikti prašymus pažymėti buitinę techniką, vaizdo ir garso aparatūrą, kompiuterinę techniką, mobiliojo ryšio, laidinius telefonus, paveikslus. Daiktų žymėjimas vykdomas siekiant sumažinti plėšimų ir vagysčių bei išaiškinti kuo daugiau vertingų daiktų pagrobimų. Beje, jei norite pažymėti daug daiktų, pareigūnai gali atvykti pas jus į miestelį ar kaimą.“
Konkursas išaiškins geriausius
Rajono policijos komisariato darbuotoja teigė, kad gyvenvietėse, kaimuose, kur yra įsisteigusios „Saugios kaimynystės“ grupės, planuojama pastatyti stendus, informuosiančius, jog čia veikia grupės, saugančios asmeninį ir kaimynų turtą. „Stendai perspės linkusiuosius nusikalsti, kad geriau nešmirinėti po svetimus kiemus ir nesitaikyti nugvelbti ne jiems priklausantį turtą. Toks stendas jau pastatytas „Ekrano“ sodų bendrijoje. Beje, norėdama skatinti „Saugios kaimynystės“ grupių steigimą rajone, rajono policija skelbia konkursą „Saugiausia Panevėžio rajono seniūnija 2011 metais“. Juk labai svarbu, kad seniūnijos aktyviai prisidėtų prie saugios gyvenamosios aplinkos kūrimo. Paraiškas konkursui pateikti galima iki gruodžio 10 dienos. Saugiausia seniūnija, daugiausia dėmesio skyrusi saugiai aplinkai kurti, bus išrinkta gruodžio 20 dieną.“