• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baigiasi dešimtmetį trukusios diskusijos dėl Paluknio pievų biosferos poligono kūrimo – šiemet šalyje ketinama įsteigti dar vieną, 967 hektarų ploto saugomą teritoriją. 

Baigiasi dešimtmetį trukusios diskusijos dėl Paluknio pievų biosferos poligono kūrimo – šiemet šalyje ketinama įsteigti dar vieną, 967 hektarų ploto saugomą teritoriją. 

REKLAMA

Aplinkos ministras, gavęs paskutines institucijų pastabas ir jas įvertinęs, netrukus žada pasirašyti įsakymą dėl tokios teritorijos Trakų savivaldybėje sukūrimo.  

Taip norima išsaugoti Paluknio pievose aptinkamas Europos Sąjungos svarbos natūralias buveines ir saugomas paukščių, tarp jų – ir įrašytų į Lietuvos Raudonąją knygą, rūšis, todėl Paluknio pievoms siekiama suteikti Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ paukščių apsaugai svarbios teritorijos statusą. 

„Tas (poligono steigimo – BNS) procesas vyksta daug metų, dešimtmetį ir pakankamai apkalbėtas su visais gyventojais“, – BNS teigė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyresnysis patarėjas Džiugas Anuškevičius. 

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, Paluknio apylinkėse gyvena ir peri nemažai retų ir saugomų paukščių, todėl nutarta jiems sudaryti palankesnes sąlygas – ypač siekiama išlaikyti griežlių, stulgių, paprastojo griciukų, pievinių lingių, tetervinų, švygždų ir gaidukų populiaciją. 

REKLAMA

Poligone būtų galima ekologiškai ūkininkauti, tačiau nenaudoti pesticidų ir trąšų, reguliuoti lapių ir pilkųjų varnų skaičių, šalinti pievose ir šlapynėse plintančius krūmus ir kitą sumedėjusią augaliją

Šienauti siūloma iš centro į pakraščius, kad paukščiai galėtų pasitraukti, be to, tai būtų galima daryti nuo birželio 20-osios, o ganyti – nuo birželio 15-osios, hektare pievos leidžiant ganyti ne daugiau kaip vieną gyvulį.

REKLAMA
REKLAMA

D. Anuškevičiaus teigimu, tokiu reikalavimu norima, kad kuo mažiau būtų ištryptas dirvožemis. 

„Tai bus paukščių apsaugai svarbi teritorija, o dauguma jų yra tilvikiniai, pavyzdžiui, sparčiai nykstantys stulgiai, griciukai, kurie lizdus suka ir peri ant žemės, o ne medžiuose. Ir kuo daugiau galvijų, tuo didesnė tikimybė, kad bus ištrypti tie lizdai“, – BNS teigė jis. 

Pasak D. Anuškevičiaus, Paluknio apylinkėse vyrauja smulkūs sklypai, gyventojai turi po kelis hektarus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į planuojamą poligono teritoriją pietinėje dalyje patenka ir nedidelės Varėnos, Šalčininkų rajonų dalys už Merkio upės, tačiau į biosferos poligoną jų traukti neketinama, nes jos nereikšmingos pievų paukščių apsaugai.  

Poligonu vadinamos saugomos teritorijos, kuriose taikomas švelniausias režimas – mažiausiai apribojama žmonių ūkinė veikla. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų