"Tiems, kurie paskelbė nutraukiantys pagalbą Egiptui arba grasina tai padaryti (mes sakome), kad arabų ir musulmonų šalys yra turtingos... ir nedelsdamos padės Egiptui", - sakė Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras princas Saudas al Faisalas (Saudas Faisalas) pareiškime, kurį paskelbė valstybinė naujienų agentūra SPA.
Tai princas pareiškė sugrįžęs iš Prancūzijos, kur buvo susitikęs su prezidentu Fancois Hollande'u (Fransua Holandu), griežtai pasmerkusiu smurtą Egipte.
Nuo praėjusios savaitės, kai Egipto saugumo pajėgos pradėjo susidorojimą su Musulmonų brolijos protestuotojais, šioje Šiaurės Afrikos šalyje žuvo šimtai žmonių.
JAV senatorius Johnas McCainas (Džonas Makeinas) paragino Vašingtono administraciją nutraukti 1,3 mlrd. per metus siekiančią pagalbą Egiptui, - tokia būtų reakcija į perversmą, per kurį liepos 3 dieną buvo nuverstas islamistų iškeltas šalies prezidentas Mohamedas Mursi (Mohamedas Mursis).
Tačiau kai kurie JAV įstatymų leidėjai išreiškė susirūpinimą, kad pagalbos nutraukimas gali pakenkti taikos sutarčiai su Izraeliu arba kelia grėsmę JAV privilegijoms, susijusioms su Sueco kanalu.
Kalbama apie 6,7 mlrd. JAV dolerių paskolas ir dotacijas, kurias pasaulio donorės pažadėjo skirti Egiptui 2012-2013 metais, įskaitant 1 mlrd. eurų pagalbą, kurią šiai šaliai pažadėjo Europos Sąjunga.
Lietuvos ambasadorius: ES svarstys visus scenarijus dėl Egipto
Padėtį Egipte pirmadienį aptarę Europos Sąjungos (ES) atstovai sutarė trečiadienį sušaukti neeilinį užsienio reikalų ministrų susitikimą, kuriame bus tariamasi, kaip reaguoti į smurto protrūkį šalyje, pranešė Lietuvos atstovas.
Politinio saugumo komiteto susitikime dalyvavęs ambasadorius Darius Pranckevičius po keturių valandų uždaros diskusijos sakė, kad susitikime Briuselyje valstybės narės pateikė savo vertinimus ir pozicijas.
"Sutarta, kad neeilinė Užsienio reikalų ministrų taryba turi būti sukviesta nedelsiant, ir tai numatoma padaryti dar šį trečiadienį", - BNS telefonu iš Briuselio sakė D.Pranckevičius.
"Lieka visos galimybės atviros. Bus pateikti pasiūlymai ministrams, ir jie turės priimti sprendimus. Visi scenarijai yra diskusijos objektas. Mūsų šios dienos išvados yra daugiau procedūrinės, politiniai sprendimai yra ministrų rankose", - teigė diplomatas.
Lietuvos kaip ES Tarybai pirmininkaujančios šalies vaidmuo šiuo atveju yra mažiau svarbus, nes ES susitikimams užsienio politikos klausimais pirmininkauja Catherine Ashton (Ketrin Ešton) vadovaujama ES Užsienio reikalų taryba.
Anksčiau pirmadienį Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad reaguodama į "neadekvačias" priemones prieš protestuotojus, ES tikriausiai peržiūrės Egiptui skiriamą ekonominę paramą.
Per pastarąsias penkias dienas smurtas Egipte nusinešė maždaug 800 žmonių gyvybių.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.