Socialistų kandidatė į prezidentus Segolene Royal (Segolen Ruajal) trečiadienį per audringus televizijos debatus privertė savo varžovą, konservatorių lyderį Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) teisintis, griežtai sukritikavusi jo darbą vyriausybėje ir apkaltinusi jį politiniu amoralumu.
Nors kartais atrodė kiek sutrikęs, N.Sarkozy vis dėlto sugebėjo atsikirsti savo politinei oponentei, suabejojęs, ar ji sugebėtų susidoroti su sunkumais, kurie užgultų jos pečius tapus prezidente.
Tačiau, kaip pažymi analitikai, šiuose debatuose, kurie buvo surengti likus keturioms dienoms iki antrojo prezidento rinkimų rato, nė vienas iš kandidatų nesugebėjo suduoti triuškinamo smūgio savo priešininkui.
Pačioje debatų pradžioje S.Royal davė toną jų 160 minučių trukusiai žodinei dvikovai, pareiškusi, kad pasitraukianti konservatorių vyriausybė, kurioje N.Sarkozy dirbo ir vidaus reikalų, ir finansų ministru, nesugebėjo išspręsti nedarbo problemos, sumažinti valstybės skolą ir pažaboti nusikalstamumą gatvėse.
"Jūs esate iš dalies atsakingas už situaciją, kurioje šiandien yra Prancūzija", - sakė socialistų kandidatė per išsamius debatus, kurių metu buvo aptarti įvairiausi klausimai, pradedant ekonomika, saugumu bei branduoline energetika ir baigiant švietimu, pensijomis ir imigracija.
Daug kam netikėtas jos energingas puolimas prieš N.Sarkozy pradžiugino S.Royal šalininkus. Po debatų socialistė žurnalistams sakė tikinti, jog jai pavyko įrodyti, kad jos kritikai buvo neteisūs tvirtindami, kad jai trūksta kompetencijos eiti prezidento pareigas.
"Tikiu, kad šį vakarą parodžiau, jog turiu tvirtybės ir vidaus jėgos", - sakė ji.
N.Sarkozy gerbėjai savo ruožtu galėjo lengviau atsipūsti, kad jų favoritas, kurį kritikai dažnai apibūdina kaip labai agresyvų, per karštus debatus neprarado savitvardos ir netgi turėjo progą atsikirsti tuo pačiu - apkaltinti S.Royal, kad ji perdėm ūmi.
"Šie debatai bent jau atskleidė, kad jūs, ponia, labai greitai supykstate, greitai prarandate savitvardą. Prezidentas yra asmuo, kurio pečius slegia didelė atsakomybė", - sakė N.Sarkozy.
Pirmuosius ir vienintelius kandidatų debatus tiesiogiai transliavo du pagrindiniai televizijos kanalai. Buvo prognozuota, kad juos žiūrės beveik pusė iš 44,5 mln. Prancūzijos rinkėjų.
Analitikai sakė, kad, jų nuomone, šie debatai veikiausiai nepakeis daugumos rinkėjų apsisprendimo.
"Nemanau, kad kuriam nors iš kandidatų pavyko palenkti į savo pusę varžovo rėmėjus. Jie abu kalbėjo savo elektoratui", - sakė televizijos LCI politikos apžvalgininkė Anita Hausser (Anita Hoser).
PASKUTINĖ GALIMYBĖ
N.Sarkozy laimėjo balandžio 22 dieną vykusį pirmąjį prezidento rinkimų ratą, surinkęs 31,2 proc. balsų. S.Royal gavo 25,9 proc. balsų ir liko antroje vietoje.
Remiantis trečiadienį vėlai vakare paskelbtais apklausos rezultatais, kad N.Sarkozy remia 53,5 proc., o S.Royal - 46,5 proc. rinkėjų. 86 proc. respondentų nurodė, kad prieš gegužės 6 dieną vyksiantį antrąjį rinkimų ratą yra tvirtai apsisprendę, už kurį kandidatą atiduos savo balsą.
Debatų metu N.Sarkozy, sėdėjęs priešais S.Royal, stengėsi atrodyti santūriai ir vengė žiūrėti savo varžovei į akis. Kalbėdamas jis žvilgčiojo į du debatus vedusius žurnalistus, tarsi laukdamas jų pritarimo.
S.Royal, priešingai, stengėsi nenuleisti nuo N.Sarkozy akių ir pervėrė jį piktu žvilgsniu, atmesdama kaltinimus, kad prarado savitvardą.
"Esama pykčio, kuris labai sveikas... Neleisiu, kad nugalėtų amoralios politinės kalbos", - sakė ji.
Vienas ryškiausių debatų akcentų buvo kandidatų ginčas dėl 35 darbo valandų per savaitę, kurias patvirtino paskutinė socialistų vyriausybė. N.Sarkozy pergalės atveju žada padidinti darbo valandų skaičių.
"35 darbo valandos per savaitę yra visiška katastrofa", - sakė N.Sarkozy.
S.Royal atsikirto oponentui, paklaususi, kodėl jo vyriausybė neatšaukė šio sprendimo.
N.Sarkozy nuo sausio vidurio pirmauja visose visuomenės nuomonės apklausose, ir šie debatai buvo paskutinė ir geriausia galimybė S.Royal sumažinti savo varžovo persvarą.
Socialistų kandidatės rėmėjai gyrė jos pasirodymą debatuose.
"Debatai duos naudos ir paskatins dar kartą susimąstyti visus dvejojančius rinkėjus, ypač tuos, kurie galbūt mano, kad Prancūzija dar nepasirengusi prezidento poste matyti moterį", - sakė įtakingas socialistų politikas Jeanas-Marcas Ayrault (Žanas Markas Ero).
Tačiau N.Sarkozy gerbėjai sakė, kad S.Royal peržengė ribas.
"Sarkozy įrodė savo pranašumą... Royal prarado savitvardą ir nebekontroliavo, ką kalba", - sakė gynybos ministrė Michele Alliot-Marie (Mišel Aljo-Mari).
Praeityje kandidatų debatai turėjo nemažos įtakos rinkimų baigčiai. Centristas Valery Giscard'as d'Estaing'as (Valeri Žiskaras d'Estenas) sakė, kad jo žodinė dvikova su socialistų kandidatu Francois Mitterrand'u (Fransua Miteranu) 1974-aisiais padėjo jam iškovoti pergalę rinkimuose.