V. Šapoka Vyriausybėje antradienį pristatė atnaujintą Lietuvos ekonominę apžvalgą. Ministro teigimu, gegužę, lyginant su balandžiu, matyti, kad šalies ekonomika ima atsigauti.
„Balandis, kuriam neišvengiamai įtakos turėjo pandemija, Lietuvos ekonomikai buvo ypač sunkus ir ekonominiams rezultatams tikrai labai nedėkingas. Tačiau gegužę, nepaisant didelio neapibrėžtumo ir, žinoma, ateities rizikų, matosi ekonomikos atsigavimo ženklai. Skaičiai dar nedžiugina, bet tendencija yra teigiama ir tai yra tai, ko mums šiuo metu labiausiai reikia“, – žurnalistams sakė V. Šapoka.
Gerėja padėtis darbo rinkoje
Pasak ministro, teigiami ženklai matyti darbo rinkoje, kur situacija pamažu stabilizuojasi.
„Nuo balandžio pabaigos pastebimas registruoto nedarbo lygio augimo tempo lėtėjimas. Per paskutines keturias savaites nuo balandžio 27 d. iki gegužės 24 d. įregistruota 12,3 tūkst. laisvų darbo vietų, t. y. 60 proc. daugiau nei prieš tai buvusias keturias savaites. Taip pat daugėja ir darbo pasiūlymų“, – kalbėjo V. Šapoka.
Taip pat ministerija pastebi, kad gerėja ekonomikos dalyvių ir gyventojų lūkesčiai dėl savo ir šalies ekonominės padėties.
„Verslo ir vartotojų lūkesčiai gerėja. Bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika gegužę, palyginti su balandžiu nežymiai, bet pagerėjo 2 proc. punktais. Pramonės pasitikėjimo rodiklis padidėjo 7 proc. punktais.
Gyventojų nuotaikos gerėja. Nors vartotojų lūkesčių indeksas vis dar buvo blogesnis nei prieš metus, gyventojai buvo optimistiškesni dėl savo finansinės ateities perspektyvų“, – sakė V. Šapoka.
Surenka mažiau lėšų į biudžetą
Valstybės biudžeto pajamos gegužės mėnesį, preliminariais duomenimis, buvo maždaug 30 proc. mažesnės nei prognozuota ir apie 20 proc. (kiek daugiau nei 150 mln. eurų) mažesnės nei 2019-ųjų gegužę, teigia finansų ministras Vilius Šapoka.
„Situacija ir čia ima stabilizuotis, palyginimui balandį buvo gauta daugiau nei 32 proc. mažiau nei prognozuota ir apie 30 proc. mažiau nei prieš metus“, – kalbėjo V. Šapoka.
Jo teigimu, preliminariais duomenimis, per šių metų penkis mėnesius pajamų į valstybės biudžetą gauta apie 15,2 proc. mažiau nei prognozuota ir apie 8,1 proc. (beveik 280 mln. eurų) mažiau nei pernai sausį-gegužę.
Viltys iš EK
Tačiau ministras džiaugiasi dėl naujo Europos Komisijos pasiūlymo Lietuvai. Iš Europos Komisijos pasiūlyto 750 mlrd. eurų atkūrimo fondo Lietuva gali tikėtis 6,3 mlrd. eurų. Su minėta Komisijos iniciatyva naujojo ilgamečio ES biudžeto finansinė galia siektų 1,85 trln. eurų.
„Žinoma, kad tos sumos gali keistis, nes laukia sudėtingos derybos dėl lėšų paskirstymo. Tikimasi, kad vasarą pavyks pasiekti politinį sutarimą, o iki metų pabaigos suderinti visus būtinus teisės aktus“, – pridūrė V. Šapoka.
Patvirtintos 2020 metų valstybės biudžeto pajamos (be ES lėšų) sudaro 9,548 mlrd. eurų, su ES lėšomis – 11,53 mlrd. eurų.