„Aš labai džiaugiuosi, kad ši vakcina pagaliau pasiekė Lietuvą ir ši vakcina mums, medikams, yra dovana, tai – kalėdinė dovana, pagaliau mes galėsime vėl normaliai gyventi. Ačiū", – sakė N. Ramonaitė.
Ji vylėsi, kad atsiradus skiepams pavyks grįžti į ankstesnį gyvenimą, vėl bus galima bendrauti su artimaisiais, draugais.
Paklausus, ar skiepas neskausmingas, ji tikino, kad skausmo nėra, o jausmas panašus, kaip skiepijantis nuo gripo. Slaugytoja apie tai, kad gaus skiepą, sužinojo prieš dvi paras, gavusi SMS žinutę.
Paklausus, ar ji jaudinosi, slaugytoja sakė, kad naujiena buvo džiugi.
„Iš pradžių gal taip ir... toks sąmyšis buvo, bet naujiena buvo džiugi, džiaugiuosi, kad pasiskiepijau, nes labai laukiau šitos vakcinos", – kalbėjo ji ir patikino, kad tarp jos kolegų atsisakiusių skiepytis nebuvo.
Perklausus, kas kėlė nerimą, ji sakė: „Kas neramino? Na, ar galės būti kažkas po to skiepo. Suprantate, kaip, vakcina, ką girdėjome, Anglijoje, Amerikoje, o pas mus Lietuvoje mes pirmieji".
Ji tikino, kad dabar dirbti bus kur kas ramiau.
Pirmiausiai Santaros klinikose bus skiepijami tie medicinos darbuotojai, kurie turi tiesioginį kontaktą su sergančiais koronavirusine infekcija. Santaros klinikos yra pagrindinė koordinuojanti įstaiga Vilniaus regione, todėl bus atsakinga ir už atraminių ligoninių tiek Vilniaus mieste, tiek Lietuvos Rytų regione, medicinos personalo skiepijimą COVID-19 vakcina.
„Trečios fazės vakcinos tyrimų rezultatai patvirtino, kad Lietuvą pasiekusi vakcina yra saugi. Tyrimai rodo, kad jos efektyvumas – 95 proc. Pats vakcinos sušvirkštimas yra paprastas ir kasdienis veiksmas, tačiau pasiruošimas jam – ypatingai kruopštus ir atsakingas. Mūsų klinikose jau yra saugyklos, kuriuose bus laikomos vakcinos, o vėliau tokia bus įrengta ir regione. Kreipiuosi į visą mūsų medikų bendruomenę ir kviečiu prasidėjus skiepijimui nuo COVID infekcijos būti sektinu pavyzdžiu visai visuomenei“, – kalba Santaros klinikų generalinis direktorius prof. Feliksas Jankevičius.
Pasak jo, pirmiausia bus skiepijami tie medikai, kurie dirba su Covid-19 ligoniais ir teikia priėmimo, būtinosios pagalbos paslaugas, Vilniuje be Santaros klinikų tai Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, Antakalnyje, taip pat Vilniaus Mykolo Marcinkevičiaus ligoninė (Kauno g.) ir Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Lazdynuose.
Regione bus skiepijami Alytaus ligoninės medikai ir Ukmergės ligoninės medikai.
Pasak F. Jankevičiaus, kol kas nėra žinoma, kiek medikų atsisako skiepytis ir tai parodys laikas, bet F. Jankevičius dėstė, kad viliamasi, jog pasiskiepys kuo daugiau medikų.
„Norisi, kad visi pasiskiepytų, be jokios abejonės, kiek atsisakys, laikas parodys, bet tais atvejais, jei turėsime atsisakymų, yra paruošti alternatyvūs sąrašai, ir jų vietą užims kiti medikai, kurie sutinka. Labai noriu tikėtis, kad medikai parodys aukštą sąmoningumą ir pasiskiepys 100 proc.", – kalbėjo jis.
F. Jankevičius dėstė, kad skiepytis atsisakę medikai negalės dirbti tuose skyriuose, kur yra didžiausia rizika užsikrėsti Covid-19 ir gauti fatalines komplikacijas, tad jie bus perkelti dirbti kitur.
Santaros klinikos prašė skiepų daugiau nei 1,5 tūkst. medikų, šiuo metu gauta skiepų kiek daugiau nei 1 tūkst. medikų.
„Istorinė diena infekcinių ligų centrui po tokių sunkių metų, kurių net negalėjome patys įsivaizduoti. Atsiranda viltis, kad dar po kurio laiko, po 3 savaičių, kai bus įskiepyta antroji vakcinos dozė, kaip yra pateikti, publikuoti trečios fazės klinikinių tyrimų rezultatai, šios „Pfizer/BioNTech“ vakcinos, sergamumas toje grupėje, kurioje buvo skiepijama tiriamąja vakcina, sumažėja 95 proc. Praėjus dar 3 savaitėms ir 7 dienoms, t. y. 4 savaitėms, žmonės, kurie buvo paskiepyti, galės lengviau atsikvėpti“, – sako Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė prof. Ligita Jančorienė.
Infekcinių ligų centre, skiepų kabinete, kuriame buvo paskiepyta pirmoji slaugytoja, gruodžio 27 d. planuojama paskiepyti 125 asmenis.
Dalis medikų jau yra persirgę Covid-19, dalis – saviizoliacijoje arba serga. Kitas numatomas skiepijamas vyks sausio 17 d., sekmadienį. Žmonės bus skiepijami pagal sąrašus.
Skiepijamas vyksta iki 17 val. vakaro, žmonės užpildo klausimynus, susipažįsta su informaciniu lapeliu, po skiepo yra stebimas 15 minučių.
Vakcinacija visais laikais buvo mokslo pagrįsta priemonė, kuri padeda sukurti visuomeninį imunitetą ir tokiu būdu stabdyti įsismarkavusią pandemiją.
„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirmoji ir kol kas vienintelė, kurią leista naudoti Europos Sąjungoje (ES) – Europos Komisija leidimą ją platinti davė pirmadienį, kai tai padaryti rekomendavo Europos vaistų agentūra.
Vakcina šeštadienį turėtų pasiekti visas ją įsigijusias ES šalis, skiepijimą planuojama pradėti vienu metu sekmadienį.
Lietuvoje paskiepijus sveikatos priežiūros įstaigose dirbančius medikus, antruoju etapu vakcinos bus skiriamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų darbuotojams ir pacientams.
Planuojama, kad antra siunta Lietuvą pasieks 29 dieną, manoma, kad sulauksime kiek didesnės siuntos, nei gavome šį kartą, tačiau tikslus skaičius bus žinomas tik prieš vakcinai atvykstant. Trečioji siunta Lietuvą galėtų pasiekti sausio pradžioje.
Medikus planuojama paskiepyti per pirmą ketvirtį. Paskui bus skiepijami slaugos įstaigų gyventojai ir darbuotojai, vėliau planuojama skiepyti lėtines ligas ir vyresnius nei 65 metų amžiaus asmenis, o paskiausiai – visuomenės masinė vakcinacija.