• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmečio išdavų ir politikos paradoksų temos vyravo Alantoje (Molėtų r.) savaitgalį vykusioje 17-oje "Santaros-Šviesos" konferencijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų konferencija, ketvirtus metus vykstanti Alantos technologijų ir verslo mokykloje, subūrė apie tris šimtus dalyvių, tarp jų buvo daug akademinio jaunimo iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos aukštųjų mokyklų.

REKLAMA

Pasak vieno iš konferencijos rengėjų profesoriaus Algio Mickūno, "Santara-Šviesa" įvairaus amžiaus dalyvius traukia savo demokratiška atmosfera ir galimybe lygiomis teisėmis pasisakyti ir diskutuoti ne tik akademikams, dėstytojams, profesūrai, bet ir jaunimui, studentams, visiems turintiems savo nuomonę ir požiūrį.

Apie dešimtyje pranešimų įvairių humanitarinių sričių mokslininkai iš Lietuvos, JAV, Didžiosios Britanijos pasistengė įsigilinti į Nepriklausomybės dvidešimtmečio rezultatus. Ar lietuviai jau tapo politine tauta ir pilietine visuomene, gana skeptiškai svarstė istorikas, politologas Antanas Kulakauskas. Šiaulių universiteto profesorius filosofas Gintautas Mažeikis komentavo lietuviškos politinės sąmonės evoliuciją, o literatūrologas ir leidėjas Saulius Žukas nagrinėjo Lietuvos politiką kaip tam tikrą klounadą.

REKLAMA
REKLAMA

Atskira konferencijos programos dalis buvo skirta prieš du dešimtmečius pradėjusio veikti Atviros Lietuvos fondo veiklos patirčiai ir rezultatams aptarti.

Antroji konferencijos diskusijų diena buvo paskirta vieno iš "Santaros - Šviesos" kūrėjų, sociologo Vytauto Kavolio (1930-1996) idėjoms ir iliuzijoms, jo plėtoto kultūrinio liberalizmo likimams svarstyti. Minint šiemet sukankantį V. Kavolio gimimo 80-metį, profesorių ir jo darbus savo pranešimuose prisiminė filosofai Arūnas Sverdiolas, Leonidas Donskis, literatūrologas Darius Kuolys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakarų Europos ir Lietuvos ateitį po seniai pranašauto "saulėlydžio" trečiąją konferencijos dieną gvildeno filosofas Algis Mickūnas (JAV), Tartu universiteto rektorius Reinas Raudas (Estija), istorikas Egidijus Aleksandravičius ir rašytojas Tomas Venclova.

Vakarais suvažiavimo dalyvių laukė įvairi kultūrinė programa: apie kūrybą kalbėjo dailininkas Mikalojus Vilutis, aktorė Aldona Vilutytė skaitė esė iš savo tėvo knygos "Tortas". Lietuvoje išleistą naujausią savo romaną pristatė Kanadoje gyvenantis rašytojas Antanas Šileika. Moderniosios muzikos kontekstą pranešime nagrinėjo Londone gyvenantis pianistas ir muzikologas Rimantas Vingras.

REKLAMA

Konferenciją aplankiusi viešnia iš Rusijos Marina Tarkovskaja priminė savo brolio režisieriaus Andrejaus Tarkovskio kūrybinį kelią ir svarbiausius jo kino darbus. Videomenininkas Henrikas Gulbinas surengė intriguojančią dokumentinių pasakojimų naktį ir rodė retus archyvinius filmus apie Santaros-Šviesos pirmuosius metus ir lietuvių išeivijos susibūrimus Tabor Farmoje (JAV), šviesaus atminimo ambasadorę prie UNESCO Ugnę Karvelytę, jau mirusius skulptorius Antaną Mončį ir Edmundą Frejų.

REKLAMA

Melomanai taip pat nebuvo nuvilti - vakarais, po pranešimų ir karštų diskusijų programos, skambėjo muzikų brolių Bazarų džiazo projektas "3 Fingers" ir dainuojamosios poezijos atlikėjo Domanto Razausko muzika.

Paskutinę suvažiavimo dieną Alantoje lankėsi ir visus pasveikino vienas iš "Santaros-Šviesos" steigėjų Prezidentas Valdas Adamkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1954 metais lietuvių studentų išeivijoje sukurta organizacija "Santara-Šviesa", nuo 1993-iųjų kasmet savo suvažiavimus rengianti ne tik JAV, bet ir Lietuvoje, vienija lietuvybės likimui neabejingus Lietuvos ir pasaulio kultūrininkus, intelektualus, akademinį jaunimą.

Rudenį, rugsėjo mėnesį, "Santaros-Šviesos" suvažiavimas tradiciškai vyks Jungtinėse Amerikos Valstijose, jame dalyvauti pakviesti ir atstovai iš Lietuvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų