Lietuvos generaliniame konsulate Sankt Peterburge penktadienį vyks renginys, skirtas stalinizmo aukoms pagerbti.
Renginio metu bus atidaryta paroda ir pristatytas kompaktinė plokštelė apie pokario represijas ir smurtą ne tik Lietuvoje, bet ir kitose pokomunistinėse šalyse, pranešė Užsienio reikalų ministerija (URM).
Renginyje dalyvaus Lietuvos generalinis konsulas Sankt Peterburge Eitvydas Bajarūnas, Mokslinio, informacinio ir švietimo centro „Memorial“ vadovė Irina Fligė, Sankt Peterburgo visuomeninių istorinių organizacijų atstovai, istorikai, mokslininkai, nevyriausybinių organizacijų ir kultūros įstaigų atstovai, Europos Sąjungos šalių diplomatai, tremtiniai ir jų giminaičiai, Lietuvių bendruomenės Sankt Peterburge nariai.
Parodoje „Smurto kronika: Lietuva 1939-1941 metais“, kuri bus atidaryta pagerbiant stalinizmo aukas, panaudotos nuotraukos ir dokumentai iš įvairių Lietuvos muziejų. Paroda jau buvo eksponuota Europos Parlamente Briuselyje, Lietuvoje, įvairiuose Europos miestuose ir kitur.
Parodą parengė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejus Europos Parlamento nario Vytauto Landsbergio iniciatyva.
Vakaro metu taip pat bus pristatytas kompaktinė plokštelė „Virtualus Gulago muziejus“, kuris yra stalinizmo represijų istorijos tyrimų projekto dalis. Diske sukaupta informacija apie teroro istoriją, represijų aukų ir palaidojimo vietas, gulago kankinius, apie genocido istorijos muziejus Kazachstane, Lenkijoje, Lietuvoje, Rusijoje, Ukrainoje ir kitose šalyse.
Šią informacinę plokštelę parengė Sankt Peterburgo nevyriausybinės organizacijos „Memorial“ kūrybinė grupė, bendradarbiaudama su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru. Disko leidybą iš dalies finansavo ir Lietuvos generalinis konsulatas Sankt Peterburge.
Renginį organizuoja Lietuvos generalinis konsulatas kartu su organizacija „Memorial“.
Šios organizacijos veikla yra iš dalies finansuojama iš Užsienio reikalų ministerijos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų. 2007-2008 metais „Memorialo“ darbuotojai keliavo po Lietuvos miestus, istorijos muziejus, rinko medžiagą kompaktinei plokštelei „Virtualus Gulago muziejus“.
Tai ne pirmas Sankt Peterburge šiemet įvykęs renginys, skirtas stalinizmo represijų aukoms pagerbti. Visoje Rusijoje spalio 30 dieną minima Politinių represijų atminimo diena. Tradiciškai aukos iš Lietuvos pagerbiamos Sankt Peterburgo priemiestyje esančiose Levašovo kapinėse, kur palaidoti keli šimtai lietuvių.