Pietų Korėjos gyventojai kartais sako, kad „Samsung“ įkūrėjų dinastija yra arčiausiai to, ką galima būtų pavadinti karališkąja šalies šeima. Būtent dėl to, kai pernai patriarchas Lee Kun-hee paskyrė savo sūnų į kompanijos viceprezidentus, visuomenė tai įvertino kaip teigiamą dinastijos seką, rašo ft.com.
Per 26 metus nuo tada, kai ponas Lee perėmė kompanijos vadžias iš savo tėvo, kompanija tapo milijardiniu verslu ir viena įtakingiausių verslo grupių pasaulyje – nuo statybų iki gyvybės draudimo.
Bet brangiausias deimantas kompanijos karūnoje neabejotinai yra elektronikos prietaisai, kurių pardavimai yra šiandien yra didžiausi daugelyje globalių rinkų. Kol kitų imperijos dalių valdymą, tikėtina, perims dvi pono Lee dukterys, elektronikos verslo dalis atiteks į jo sūnaus Jae-yong rankas, kuris didžiąją savo karjeros dalį jau praleido dirbdamas elektronikos padalinyje.
Nuo birželio kompanijos akcijų vertė smuko 11 proc. dėl investuotojų nerimą sukėlusio persiskirstymo išmaniųjų telefonų rinkoje. Pastarieji jau svarsto, ar „Samsung“ gali toliau išlaikyti tokį grandiozinį augimą ir šie klausimai girdėsis tik garsiau, artėjant dinastiniams pasikeitimams kompanijos valdyme.
Vos keletas iš 246 tūkst. „Samsung“ darbuotojų savo gyvenime yra gyvai sutikę 71 metų jų vadovą Lee Kun-hee, tačiau visiems jis yra legenda. Vis dar prisimenamas jo 1993 metais išsakytas raginimas ,,pakeisti viską, išskyrus žmonas ir vaikus”, kuomet kompanija susidūrė su sunkumais ir ėmė kopti iš duobės radikaliais pasikeitimais valdyme. Taip „Samsung“ tapo lyderiu bent keletoje globalių rinkų: nuo mikroschemų iki televizorių ir išmaniųjų telefonų.
Ponas Lee visais tais laikais liko pakankamai tolimas nuo verslo operacijų, seniau kompaniją valdęs iš privataus biuro šalia jo namų, jis tik visai neseniai persikėlė į būstinę Seule, kur jau 6 ryto sėdėdavo savo kabinete, tačiau dėl sunkios sveiktos padėties ten gali ilgai neužsilikti.
Būtent dėl reto matymosi su aukščiausiu vadovu, kompanijoje susiklostė savita vadybos kultūra. Bendrovėje labai skrupulingai apibrėžtas sprendimų priėmimo procesas ir visi profesionalai laikosi griežtų taisyklių, visai kitaip nei, tarkime, ,,Apple” ar kituose Silicio slėnio versluose.
Investuotojai baiminasi dėl būsimojo vadovo neaiškios valdymo politikos, ypatingai prisimenant jo nevykusius bandymus atvesti „Samsung“ į elektroninę prekybą. Pastarosios minties buvo greitai atsisakyta.
,,Asmeniškai, nemenau, kad Jae-yong kada nors pateisino jam keliamus lūkesčius, - ft.com teigė vienas buvusių „Samsung“ investuotojų. – Jam viskas buvo duota, tačiau dabar jo veikla sulaukia skepticizmo.”
,,Sunku kritikuoti „Samsung“ ypatingai dėl to, kad paskutiniais metais kompanija veikė neįtikėtinai sėkmingai, - sakė vienas Azijos investicinių fondų valdytojų. – Bet čia lyg šachmatų žaidime, visi laukia kito ėjimo.”