„Sansure“ reagentai, kuriuos įsigijo ir Lietuva, taip pat pateko į pasaulio žiniasklaidos antraštes dėl tariamai prastos kokybės. Tačiau dažniau jie buvo minimi kitų gamintojų kontekste, o Filipinų valdžios kaltinimas pasirodė esąs nepagrįstas. Šios šalies sveikatos apsaugos sistemos atstovams vėliau teko atsiprašinėti dėl supainiotų gamintojų ir pažertų kaltinimų.
Lietuvos užsakyti reagentai kol kas medikų ir valdžios skundų nesulaukia. Lietuvos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad problemų kol kas nekyla, tiesa, negalėjo tiksliai atsakyti, kurios užsienio įmonės tiekiami reagentai yra naudojami mūsų šalyje.
„Na, kol kas aš tikrai jokių nusiskundimų iš laboratorijų nesu girdėjęs, kad testai, kurie yra užsakyti, yra kažkokie blogi, – užtikrino sveikatos apsaugos ministras – Visi protokolai yra paruošti ir laboratorijos gali juos naudoti“.
Ispanijos ir Čekijos atvejai
Pandemijos akivaizdoje daug pasaulio šalių mėgina gauti kuo skubiau ir kuo daugiau reagentų pacientų tyrimams. Todėl pasaulinėje medicinos prekių rinkoje kurį laiką tvyrojo sumaištis. Nėra keista ir tai, kad pasirodė pranešimų dėl nekokybiškos produkcijos.
Kai kurie žiniasklaidoje minimi atvejai rodo, kad galimai buvo pasirinkti net ir tokie gamintojai, kurie neturėjo tinkamai sutvarkytos dokumentacijos.
Ispanija ir Čekija susidūrė su prastos kokybės produkcijos iš Kinijos problema, rašoma „Asia News“. Ispanijos valdžia praėjusią savaitę pareiškė grąžinsianti 9 tūkst. reagentų, įsigytų iš Kinijos gamintojo „Bioeasy“. Ispanų teigimu, jų tikslumas siekė vos 30 proc.
Naujienų agentūros teigimu, Ispanija iš Kinijos užsisakė medicinos prekių, įskaitant plaučių ventiliavimo įrangą ir apsaugos priemones, už 465 mln. dolerių.
„Bioeasy“ bendrovės atstovai žadėjo pakeisti netinkamą produkciją ir teisinosi, kad turi visus leidimus prekiauti ES.
Čekijos leidinys expats.cz taip pat atkreipė dėmesį, kad šios šalies vyriausybė įsigijo „greitųjų koronaviruso testų“ iš Kinijos už daugiau nei 400 tūkst. eurų. Tokie testai užtrunka 10-15 minučių, tačiau dėl to gerokai nukenčia jų tikslumas.
Šalies vicepirmininkas Janas Hamacekas nesutinka su žiniasklaidoje pateikta nuomone, kad testai yra nepatikimo. Anot jo, „skiriasi atliekamų tyrimų metodologija“, o greitieji testai gali būti naudingi tikrinant asmenis po 14 dienų karantino.
Filipinams teko atsiprašinėti
Filipinų valdžios atstovams teko atsiprašinėti dėl ankstesnių savo teiginių, kad Kinijos dovanoti reagentai „siekia tik 40 proc. tikslumo“. Filipiniečių teigimu, buvo supainiotos siuntos ir neteisingai apkaltinti ne tie prekių tiekėjai.
„Sveikatos ministerija norėtų patikslinti, kad 2 tūkst. BGI RT-PCR reagentų rinkiniai ir 100 tūkst. „Sansure“ RT-PCR reagentų rinkinių, kuriuos padovanojo Kinijos valdžia buvo patvirtinti Tropinės medicinos tyrimų institute kaip atitinkantys PSO aprobuotų reagentų standartus“, – SCMP cituojamas sekmadieninis Filipinų valdžios pranešimas.
Diena anksčiau Filipinai pareiškė, kad Pekino padovanoti reagentai neatitinka PSO deklaruojamų 80 proc. tikslumo standartų, o siekia vos 40 proc. Į šiuos kaltinimus netrukus sureagavo Kinijos ambasada šalyje, kuri pareiškė, kad teiginiai neatitinka tikrovės. Vėliau Filipinai atsiprašė ir paaiškino, kad „buvo supainiotos siuntos ir kalbėta ne apie Kinijos dovanotus reagentus“.