• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai šaltuoju metų laiku dienos būna trumpesnės, o oras – bjaurus, visi pajuntame nors menkutę nostalgiją vasarai. Kai kuriems sezoniniai pokyčiai atneša kur kas rimtesnių organizmo sutrikimų nei kelios melancholiškos akimirkos – sezoninę depresiją.

Kai šaltuoju metų laiku dienos būna trumpesnės, o oras – bjaurus, visi pajuntame nors menkutę nostalgiją vasarai. Kai kuriems sezoniniai pokyčiai atneša kur kas rimtesnių organizmo sutrikimų nei kelios melancholiškos akimirkos – sezoninę depresiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokių priemonių imtis, kad žiemą nekamuotų bloga nuotaika, nuovargis ir dirglumas? Pagrindiniai sezoninės depresijos požymiai – nuolatinis nuovargio jausmas, mieguistumas, negalėjimas susikaupti. Beje, šaltuoju metų periodu sumažėja lytinis potraukis, tačiau vis dažniau norisi valgyti ir miegoti. Dar vienas tokios būsenos požymis – nuolatinė nuotaikų kaita. Blogiausiai tokie žmonės jaučiasi vakare.  

REKLAMA

JAV lengva šios depresijos forma serga apie 20 procentų gyventojų. Jei įtariate, kad tokia liga kasmet užklumpa ir jus, peržvelkite sezoninę depresiją pranašaujančius požymius.

Liūdesys

Sezoninė depresija – viena depresijos formų. Jai būdingi du ryškiausi įprastos depresijos požymiai: liūdesio, beviltiškumo jausmas ir prarandamas domėjimasis anksčiau malonumą teikusiomis veiklomis. Jei šie simptomai kartojasi kasdien bent dvi savaites iš eilės, tai rimtas depresijos ženklas. Jeigu taip jaučiatės tik rudenį ir žiemą, o kitais metų laikais požymiai išnyksta, tikriausiai tai – sezoninė depresija.

REKLAMA
REKLAMA

Nuovargis ir mieguistumas

Sezoninę depresiją patiriantys žmonės žiemą jaučia poreikį miegoti kur kas ilgiau nei įprastai. Leidinyje „Psychosomatic Research“ paskelbtame tyrime rašoma, kad šie žmonės žiemą linkę miegoti 2,5 valandomis ilgiau nei vasarą. Jeigu miegosite daugiau, nebūtinai jausitės geriau. Dar vienas tyrimas atskleidžia, kad sezoninę depresiją lydi miego sutikimai – nemiga, prabudimas naktį arba snūduriavimas darbe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Irzlumas

Pyktis ir dirglumas – dažni sezoninės depresijos požymiai. Gydytojai tikina, kad į sezoninę depresiją linkę individai dažniau būna pikti ir agresyvūs, palyginti su sveikais žmonėmis arba tais, kurie serga įprastine depresijos forma. 2006-aisiais atliktu tyrimu palygintos dvi grupės žmonių, sergančių sezonine ir įprasta depresijomis. Daugiau nei 40 procentų sezonine depresija sergančiųjų dažnai patiria pykčio priepuolius, palyginti su vos 29 procentais kitos grupės žmonių. Į sezoninę depresiją linkę pacientai per mėnesį gali patirti vidutiniškai 19 pykčio priepuolių.

REKLAMA

Padidėjęs apetitas

Kaip ir įprasta, taip ir sezoninė depresija daugeliui žmonių pasireiškia didesniu apetitu. Apie 65 procentai nuo šio sutrikimo kenčiančiųjų šaltais ir tamsiais vakarais jaučiasi alkani. Žvėriškas apetitas, kuris paprastai lydi sezoninę depresiją, – biologinis atsakas į alkį kontroliuojančio laimės hormono serotonino sumažėjimą organizme. Nors valgis laikinai pakelia nuotaiką, būtent dėl šios priežasties bene 75 procentai žmonių priauga svorio.

REKLAMA

Angliavandenių troškimas

Žmonės priauga svorio ir dėl to, kad šaltuoju metų laiku norisi daugiau angliavandenių turinčio maisto, pavyzdžiui, duonos ar makaronų. 7 iš 10 žmonių patiria padidėjusį šių produktų troškimą. Angliavandenių vartojimas pakelia aminorūgščių, dar vadinamų triptofanų, lygį smegenyse, kuris skatina nuotaiką pakeliančio serotonino gamybą. Nuo sezoninės depresijos kenčiantys žmonės angliavandenius vartoja tarsi jiems padėsiančius vaistus, o išplatėjusi talija – dažnas šalutinis poveikis.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sunku sutelkti dėmesį

Depresija ne tik pasireiškia vienišumo ir beviltiškumo jausmu, bet ir sąlygoja smegenų darbą. Remiantis moksliniais tyrimais teigiama, kad nuo depresijos kenčiantiesiems sunkiau sutelkti dėmesį, rišliai dėstyti mintis ir atsiminti tam tikrus dalykus. 2007 metais žurnalas „American Journal of Psychiatry“ pranešė, kad šis kognityvinis sutrikimas pasireiškia tiek sezonine, tiek įprasta depresija sergantiesiems pacientams. Pacientė, kuriai diagnozuota sezoninė depresija, tyrimo metu prisipažino, kad buvo sunku atsiminti vardus, vizitus pas gydytoją, kitus susitarimus bei itin sudėtinga sutelkti dėmesį.

REKLAMA

Prarandamas potraukis lytiniams santykiams

Šis požymis – bendras tiek į sezoninę, tiek į įprastą depresiją linkusiems žmonėms. Vis dėlto sezonine depresija sergantiesiems seksualinis potraukis sumažėja tik rudenį ir žiemą. Jei tokių sutrikimų atsiranda pavasarį arba vasarą – tai daug rečiau pasitaikanti diagnozė, kuri vadinama „vasaros depresija“ arba „atvirkštine sezonine depresija“. Beje, nuo „vasaros depresijos“ kenčiantys dažniausiai skundžiasi ne sumažėjusiu, o pernelyg padidėjusiu seksualiniu potraukiu.

REKLAMA

Kokių priemonių imtis?

Pagrindinė sezoninės depresijos priežastis - trumpa diena. Eini į darbą - tamsu, grįžti - irgi tamsu. Ne veltui pietiečiai, kur saulės daugiau nei pas mus, sezonine depresija serga daug rečiau. Tad ir mums geriausias vaistas būtų saulės šviesa, bet kur jos imti žiemą?

Jeigu yra galimybių, vertėtų nors savaitę pasisvečiuoti šiltuosiuose kraštuose. Tačiau ir tai ne panacėja, nes pirmiausia ten nuvykus laukia nelengva aklimatizacija, o ir grįžus neretai apninka dar didesnis liūdesys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažiau rizikingas ir efektyvus kovos su sezonine depresija būdas - šviesos terapija. Tokią paslaugą galima gauti specialiose klinikose prižiūrint gydytojui. O galima pasidaryti ir patiems. Nuotaika praskaidrės, jei valandą pabūsite patalpoje, kurios apšvietimas yra 2500 liuksų (saulės šviesa - 90 tūkst. liuksų). Anksčiau manyta, kad “šviesos vonios” efektyviausios ryte. Tačiau neseniai mokslininkai nustatė, kad jei kietai įmigusį žmogų pusvalandį apšviesti ryškia šviesa, po kelių tokių seansų apatijos ir blogos nuotaikos neliks nė kvapo. Šiek tiek pagelbėti gali ir apsilankymas soliariume.

REKLAMA

Šviesiomis žiemos dienos valandomis medikai rekomenduoja kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. Savaitgalį vietoje to, kad iki pietų voliotumėtės lovoje, kelkitės tik valandą vėliau nei įprastai, išvykite į mišką pasivaikščioti, dar geriau, jei žiema palepino sniegu, stokite ant slidžių, prisiminę vaikystę nusileiskite rogutėmis nuo kalno.

REKLAMA

Namus taip pat papuoškite ryškiais daiktais, pavyzdžiui, ant stalo pastatykite citrusinių vaisių vazą. Įsigykite oranžinės ar raudonos spalvos drabužių. Šios spalvos teigiamai veikia nervų sistemą.

Nors dažniausiai moterys skundžiasi, kad per žiemą priauga svorio, dietologai nerekomenduoja šiuo metų laiku laikytis griežtos dietos. Žiemos mėnesiais jūsų mityba turi būti subalansuota ir visavertė, nes naudingųjų medžiagų trūkumas gali dar labiau pabloginti nestabilią jūsų būseną. Papildomas kilogramas ar du - natūrali organizmo apsauginė reakcija. Jūs net nepastebėsite, kaip pavasarį jie dings.

REKLAMA
REKLAMA

Natūraliais antidepresantais laikomi bananai, šokoladas, medus, makaronai, grūdų košės. Nuotaikai pagerinti galima vartoti vaistažolių arbatų. Šiam tikslui tinka asiūkliai, jonažolės, dviskiautis ginkmedis. Jei visos minėtos priemonės nepadeda pasijausti geriau, pagalbos būtina kreiptis į medikus.

Šaltiniai: „Balsas.lt“, „Lietuvos sveikata“, „Moters savaitė“

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų